reklama
4 sposoby na ograniczenie kosztów ogrzewania

4 sposoby na ograniczenie kosztów ogrzewania

Wiadomo – jak jest zima, to musi być zimno. Oczywiście dotyczy to tylko temperatury za oknem, bo we własnym domu każdy z nas chce mieć ciepło. Wprawdzie możesz zaszaleć i włączyć ogrzewanie na maksimum, ale koszty tego mogą być tak wysokie, że zdecydowanie lepiej po prostu rozsądnie gospodarować tym ciepłem, które masz.

Środek zimy to nie jest dobry moment na wymianę okien, grzejników czy ocieplania ścian budynku. Jeżeli nie zrobiłaś tego wcześniej, to cóż - z ewentualnymi działaniami musisz poczekać do wiosny. Nie oznacza to jednak, że nic nie możesz zrobić.

Jest kilka sposobów na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu

1. Zasłaniaj okna – zasłonki, rolety i firanki stanowią dodatkową izolację okien - miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła.

2. Odsłaniaj grzejniki – one akurat nie powinny być izolowane, a ciepło z nich w swobodny sposób powinno rozchodzić się po całym pokoju. W żadnym wypadku nie zabudowuj ich – wygląda to wprawdzie ładnie, ale straty ciepła są ogromne. Zasłonki i firanki są tu także przeszkodą – powinny zasłaniać okna, a nie kaloryfery.

3. Kontroluj temperaturę w mieszkaniu. Nie w każdym pomieszczeniu musi być jednakowa. W kuchni spokojnie można ustawić grzejnik na minimum i korzystać z ciepła podczas gotowania i pieczenia. Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 17-18 stopni – w przegrzanym pomieszczeniu sypia się gorzej. Nieco wyższa powinna być w pokoju dziennym, choć tu też można się zastanowić, czy... nie warto założyć grubszego swetra zamiast podkręcania grzejników.

4. Wychodząc do pracy obniżaj temperaturę w mieszkaniu. Wprawdzie nie należy tu przesadzać, ale przez ten czas, gdy nikogo nie ma w mieszkaniu, nie ma potrzeby utrzymywania zbyt wysokiej temperatury. Podnieś ją lepiej dopiero po powrocie z pracy;

Tych kilka sposobów powinno pomóc ci w ograniczeniu kosztów ogrzewania. Są proste, a przede wszystkim – bezinwestycyjne. Wymagają tylko trochę kontroli, ale takie nawyki łatwo w sobie wypracować. Na pewno się opłaci.

Marzanna Szulta

reklama