reklama
Jak urządzić pokój dziecka, aby był wygodny i bezpieczny?
materiał partnera (*)

Jak urządzić pokój dziecka, aby był wygodny i bezpieczny?

Gdy przychodzi na świat dziecko, życie rodziców zmienia się diametralnie. Na początku bardzo często maluch dzieli łoże z mamą i tatą. Ma również wyznaczone miejsce w ich sypialni, gdzie znajduje się łóżeczko i niezbędne akcesoria do pielęgnacji.

W końcu, w miarę dorastania, przychodzi czas, aby już nie taki mały szkrab przeprowadził się do swojego pokoju. Jak zaprojektować ładną, funkcjonalną i bezpieczną przestrzeń dla dzieci, w której będą chętnie przebywać w dzień oraz spokojnie przesypiać noce? To ważne nie tylko latem, kiedy wnętrza często się przegrzewają, ale też zimą, podczas której maluchy spędzają większość czasu w swoich pokojach.

Dlaczego wystrój pokoju dziecka jest bardzo ważny?

Aranżacja przestrzeni przebiegnie pomyślnie, jeśli rodzice zrozumieją, że maluch zupełnie inaczej postrzega świat niż oni sami. Zatem jego gust, choć tak znacznie odbiega od upodobań i wyobrażeń mamy i taty, jest najważniejszy. To gwarancja sukcesu. Urządzając pomieszczenie, należy pamiętać jednak nie tylko o estetyce, lecz także funkcjonalności wyposażenia oraz zadbać szczególnie o bezpieczeństwo swoich pociech.

Od niemowlaka do starszaka

Do 6 miesiąca życia niemowlę powinno spać w tym samym pomieszczeniu, co jego rodzice, chociażby ze względu na profilaktykę śmierci łóżeczkowej. Podczas okresu karmienia piersią wiele mam preferuje model tzw. rodzinnego spania w jednym łóżku, co jest wygodne i praktyczne. Jednak wraz z dorastaniem malucha warto stopniowo przyzwyczajać go do spędzania czasu we własnym łóżeczku, co znacząco ułatwi późniejszą przeprowadzkę do innego pokoju.

Przede wszystkich powinno ono kojarzyć się mu z przyjemnością. Opłaca się układać go w nim na drzemki podczas dnia. Pozytywnej stymulacji sprzyjają ponadto różnego rodzaju umilacze: karuzele, projektory gwiazd czy pozytywki. Warto z nich korzystać, ale z rozsądkiem. Skupiając się na wielu gadżetach można bowiem uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast uspokajać rozpraszać i drażnić.

Doskonałym patentem na wyciszenie szkraba latem, gdy dni są długie, słoneczne i upalne, a rażące światło wpada do wnętrza domu, jest zasłonięcie okien.

 Dzięki temu nie tylko natężenie światła będzie korzystniejsze dla wrażliwych oczu dziecka, lecz także temperatura powietrza w pomieszczeniu znacznie bardziej komfortowa, a więc nie dopuścimy do przegrzania malca.

W tej roli świetnie sprawdzają się markizy – nowoczesne osłony zewnętrzne, wykonane z odpornej na czynniki atmosferyczne siatki.

Skutecznie i w pełni naturalnie chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, bez konieczności używania energochłonnej klimatyzacji, która budzi mieszane uczucia wśród rodziców.

Przyjemnie rozpraszają promienie słonecznie, nie ograniczając przy tym widoku na zewnątrz. Nie powinno ich zabraknąć ani w sypialni rodziców, ani w pokoju dziecka – tłumaczy Wojciech Chronowski, menedżer produktu w firmie FAKRO.

Pokój na piątkę

Gdy maluch przyzwyczaił się już do spania we własnym łóżeczku, nie ma już lęku separacyjnego i staje się coraz bardziej samodzielny, można pomyśleć o przeprowadzce do własnego pokoju (przenosząc tam to samo łóżeczko, w którym dziecko spało korzystając z sypialni rodziców, łatwiej oswoimy go z nowym miejscem). Trzeba wówczas zadbać o odpowiednią jego aranżację i wyposażenie, dopasowując je do wieku dziecka.

Pomieszczenie warto urządzić w takiej kolorystyce, na którą nasz szkrab najlepiej reaguje. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie neutralna baza – pastele, beże, biele, szarości, oraz gra dodatkami. Dzięki temu przestrzeń w razie potrzeby łatwo i szybko przearanżujemy – małe pociechy potrafią często zmieniać zdanie.

Dodatkowe wyposażenie i dekoracje będziemy systematycznie dodawać w miarę rozwoju potrzeb i zainteresowań potomka. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie motywów z jego ulubionych bajek. Opłaca się też skonsultować pomysły aranżacyjne z synem bądź córką, wybrać się razem na zakupy – o ile oczywiście wiek malca na to pozwala. Co więcej w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny, sprawdźmy z należytą starannością atesty wybranych przez nas farb (najlepiej antyalergiczne) do wymalowania wnętrz oraz wyposażenia.

Wybierajmy tylko zaufanych producentów tego typu wyrobów. Nie bez znaczenia jest poza tym odpowiednia temperatura w pomieszczeniach latem – dzieci znoszą gorzej wysokie temperatury. Dlatego warto zainwestować w dobre osłony przeciwsłoneczne na okna, np. w postaci markiz, dzięki którym w pokoju dziecięcym będzie panował przyjemny mikroklimat, sprzyjający zabawie, nauce i wypoczynkowi. Lepiej unikać natomiast firan i zasłon, które mogłyby służyć do wspinania. W pokojach maluchów w wieku przedszkolnym przydadzą się też blokady w oknach czy zabezpieczenie kontaktów specjalnymi zaślepkami. Meble z kolei powinny mieć zaokrąglone krawędzie.

Udało nam stworzyć pokój, w którym nasza pociecha czuje się jak u siebie, bezpiecznie oraz komfortowo, i wcale nie chce wracać do sypialni rodziców? Ufff... Teraz tylko pozostaje samemu przyzwyczaić się do myśli, że nie ma dziecka u boku i pozwolić mu na bycie samodzielnym.

reklama
reklama