Ostatnia modyfikacja: 24/06/2014 , artykuł powstał: 17/11/2008

Przedpokój, piwnica wyczyszczone

Mieć za sobą ostatni etap prac porządkowych, sprzątanie przedpokoju, to jak postawić kropkę nad „i” w porządkowym szale. Zatem - do dzieła!

Za pomocą miotełki (lub mopa/szczotki owiniętej ścierką) usuń kurze z sufitu, ścian, żyrandoli i karniszy oraz z ozdób wiszący na ścianach – zegary, skrzynki na klucze, lustra.

Zdejmij i umyj kwiaty.

Przedpokój wymaga naszej szczególnej uwagi jeśli chodzi o wnikliwa analizę zawartości znajdujących się w nim pawlaczy, szaf i szafek. 

  • Przy okazji segregacji ubrań, butów i innych rzeczy rzadziej używanych (koce, śpiwory) warto układać je w schowkach systemem – na samych końcu (dnie) kłaść rzeczy największe i najmniej używane.
  • Ubrania nie używane w danym sezonie (odzież zimowa latem) spakuj w paczki lub kartony, opisz bądź opatrz naklejkami – przy poszukiwaniach swetra czy butów unikniesz gorączkowego przeszukiwania wszystkich paczek
  • Po uporządkowaniu ubrań w szafach zawieś aromatyczne saszetki z lawendą lub potpourri, które nie tylko zapewnią szafie piękny zapach, ale i ochronią odzież przed atakiem moli
  • Inną wariacją zapachową może być zastosowanie specjalnego papieru do wykładania szuflad lub perfumowanych … wieszaków na ubrania

Umyj lustra, lampy i drzwi (zarówno wejściowe, do pokoi, jak i te od szaf i szafek). W zależności od tego, z czego są wykonane – drewno bądź mniej wymagający surowiec – użyj specjalistycznego środka myjącego, zabezpieczającego lub wody z detergentem.

Tapety zmywalne i ściany pomalowane takową farbą umyj wodą z płynem uniwersalnym, niezmywalne lekko przetrzyj wilgotną gąbką. Brudne punkciki na białej ścianie możesz zamalować biurowym korektorem.

Jeśli masz dywan lub chodnik – zwiń go i wytrzep lub odkurz i odśwież - pokrywając go warstwą sody oczyszczonej, którą po kwadransie ściągniesz za pomocą odkurzacza) lub wypierz go szamponem na mokro lub … proszkiem na sucho.

Przyszedł czas na podłogę. Odkurz ją, pamiętając o powierzchniach za meblami, pod kanapą, o ciemnych kątach; po czym umyj ją i zabezpiecz, używając w tym celu odpowiednich preparatów.

reklama

  • Drewniane, lakierowane podłogi i panele umyj środkiem, Poczekaj, aż przeschnie (lub wytrzyj) i wypastuj.
  • Podłogi kamienne umyj wodą z dodatkiem sody. 
  • Parkiet przetrzyj wilgotnym mopem.
  • Podłogę z terakoty umyj wodą z dodatkiem detergentu (płyn do mycia dużych powierzchni).

Choć trudno w to uwierzyć to już koniec t(w)ej wielkiej akcji porządkowej - możesz być z siebie dumna. Twoje wypieszczone mieszkanie pachnie świeżością i czystością – i prawdopodobnie ten stan potrwa jakąś … chwilę, do momentu, kiedy do akcji wejdą dzieciaki. 

Jeśli jednak nie czujesz się spełniona w 100 % bądź po prostu masz wrażenie, że na tym nie powinnaś przestać, pomknij do piwnicy – jej też przyda się okresowa odnowa.

Dla utrzymania porządku w piwnicy wystarczy co jakiś czas omieść jej ściany i sufit z kurzu i pajęczyn, zmieść podłogę, ewentualnie ją wywietrzyć. Teraz możesz:
•    Uporządkować puste słoiki – najlepiej posegregować je tak, by łatwo można było z nich skorzystać (z jednej strony duże do ogórków, z drugiej małe do dżemów)
•    Pozbyć się niepotrzebnych gratów – wyrzucić nieużywane, zbędne lub zepsute  przedmioty, które czekają „na coś się przydanie” bądź kryzys.
•    Wyrzucić stare gazety i butelki.
•    Uporządkować narzędzia, posegregować śrubki i tym podobne drobiazgi.
•    Upewnić się, że nie ma szkodników – jeśli zauważyłaś ślady ich obecności, to albo przyjmij to do wiadomości, pogódź się z tym faktem i zabezpiecz (usuń) swe zapasy (warzywa, przetwory) lub zastosuj odpowiednie środki, by się ich (myszy, szczury) pozbyć: pułapka, trutka. 
•    Bardziej niż zazwyczaj przyjrzeć się zgromadzonym zapasom: ważne jest, by regularnie przebierać ziemniaki i inne warzywa (marchew, buraki), usuwając te zepsute oraz przyglądać się przetworom w słoikach – i pozbywać się nadpsutych.

mzb

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Sprzątanie pokoi

Sprzątanie pokoi

Trudno to sobie wyobrazić, ale prawdą jest, że sprzątanie mieszkania nie dla każdego jest koszmarem. ...   Więcej

Lśniąca kuchnia

Lśniąca kuchnia

Na co dzień, aby kuchnia wyglądała czysto i schludnie, wystarczy zlikwidować znajdujące się na kuchence...   Więcej

Pachnąca łazienka

Pachnąca łazienka

Sprzątanie łazienki i ubikacji to prawdziwa mokra robota. Uzbrojona w środki myjąco-dezynfekujące...   Więcej

Idealna garderoba

Idealna garderoba

Zawsze z radością, za to niekiedy z niedowierzaniem patrzę na swój ukochany sweter z czasów studenckich –...   Więcej

Uporządkuj dokumenty

Uporządkuj dokumenty

Przyznaj się: ile razy zdarzyło ci się stracić głowę, bo nie wiedziałaś, gdzie schowałaś ważny dokument,...   Więcej

ABC usuwania plam

ABC usuwania plam

Spójrz na nasz poradnik. W alfabetycznym porządku pokazujemy, jak usunąć plamy poczynająć od atramentu a...   Więcej

reklama