Vademecum kury domowej, czyli podstawy konserwacji i napraw w domu

Vademecum kury domowej, czyli podstawy konserwacji i napraw w domu

Jeśli twoje ubrania, pościel, meble i tapicerka są utrzymane w dobrym stanie, zaoszczędzisz czas i sporo pieniędzy.

Z większością drobnych napraw można sobie z powodzeniem poradzić samemu, jeśli znasz kilka zasad i posiadasz w domu odpowiednie narzędzia.

Dbanie o ubrania

Nie musisz być mistrzynią krawiectwa, aby poradzić sobie z bieżącymi naprawami. Są one w większości drobne - nie warto nawet wyciągać maszyny do szycia – i łatwo wykonać je ręcznie. Opanuj sztukę przyszywania guzików, szycia szwem prostym i podkładania brzegu, a poradzisz sobie z większością poprawek krawieckich.

Jeśli regularnie przeglądasz odzież, np. podczas prasowania, składania do szafy, i zauważysz, że coś się urwało, odpruło, że gdzieś zwisa nitka – zajmij się tym od ręki. Zaoszczędzisz sobie niepotrzebnych zdziwień, nerwowej atmosfery i sporo czasu, podczas ubierania się, którego i tak jest zawsze za mało.

Wykonanie napraw jest możliwe pod warunkiem, że posiadasz niezbędny zestaw przyborów krawieckich, na który składa się:

1.    Zestaw igieł różnej wielkości
2.    Nawlekacz do igieł
3.    Szpilki
4.    Ostre nożyczki
5.    Miarka krawiecka
6.    Nici do szycia- najlepiej małe szpulki w różnych kolorach; obowiązkowo w kolorze: białym, czarnym, beżowym, granatowym i czerwonym
7.    Kordonek do przyszywania guzików – gwarantuje trwałość szycia
8.    Naparstek
9.    Bawełniane tasiemki- przydają się do robienia pętli do wieszania przy ubraniach i ręcznikach
10.    Taśma do podkładania materiału na gorąco

Skompletowanie niezbędnika oraz utrzymanie w nim względnego porządku z pewnością zaoszczędzi ci dużo cennego czasu.

Każdy z nas lubi, gdy jego ubrania ładnie pachną. Proponuję zaopatrzyć się w perfumowaną wodę do prasowania, która nada naszym ubraniom krótkotrwałą, ale szczególną woń ulubionego zapachu.

Co do wszelkich insektów, mogących zniszczyć okrycia, i na nie jest sposób. Można odciąć stopy od starych rajstop, włożyć do nich kilka liści laurowych lub trochę wiórków cedrowych i powiesić je w szafie. Tak przygotowane z pewnością odstraszą niechcianych lokatorów.

reklama

Pielęgnacja mebli

Większość produkowanych obecnie mebli jest wykonana z płyt pokrytych sztuczną okleiną lub laminowanych. Wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką i od czasu do czasu dokręcić poluzowaną śrubę. Natomiast meble z litego drewna oraz cenne antyki należy pielęgnować we właściwy sposób, specjalistycznymi środkami.

Niezależnie od materiałów, z jakich zbudowane są meble, wszystkie meble są podatne na uszkodzenia. Najczęstszymi przyczynami tych uszkodzeń są: ciepło, światło, wilgoć, rozlane płyny i przypalenia.

Pielęgnacja mebli drewnianych

 

Meblom z litego drewna źle służy bezpośrednie światło słoneczne, wilgoć oraz sąsiedztwo otwartego ognia i kaloryfera. Dobrze więc, na co dzień im zapobiegać. Żeby uchronić je przed uszkodzeniami powstałym po rozlaniu płynów, zabezpiecz wierzch mebli obrusem lub taflą szkła. Bezzwłocznie usuwaj z nich powstałe plamy. Naklejony na drewnianych meblach papier usuniesz, nasączając go niewielką ilością oliwki dla niemowląt. Nie używaj do tego wody, gdyż może ona uszkodzić wierzchnią powłokę mebli i pozostawić trwałe ślady.

Do usuwania kurzu najlepsza będzie szczotka z piórek. Jeśli takiej nie posiadasz, wystarczy, że użyjesz szerokiego pędzla malarskiego.

Szuflady będą się łatwiej wysuwać, jeśli ich prowadnice natrzesz mydłem lub kawałkiem świecy.

reklama

Konserwacja skóry

Skóra jest popularnym pokryciem mebli wypoczynkowych. Często niewiele potrzeba, by utrzymać ją w dobrym stanie przez wiele lat. Aby tak się stało, zawsze stosuj się do zaleceń producenta dotyczących pielęgnacji skóry. Jeśli musisz usunąć plamę, najpierw wypróbuj stosowany preparat w niewidocznym miejscu. Kurz ze skórzanych mebli wytrzyj szmatką zanurzoną w roztworze płatów mydlanych i bardzo dobrze wyżętą, aby była lekko wilgotna. Raz lub dwa razy do roku zastosuj specjalny środek do pielęgnacji skórzanej tapicerki, który nada jej miękkości.

Materiały inne niż skóra

Winylowe i plastikowe pokrycia mebli wyczyść szmatką zmoczoną w ciepłej wodzie z płatkami mydlanymi. Nie używaj detergentów, ponieważ mogą zmienić kolor obić.

reklama

Pielęgnacja szkła i kryształów

Nawet jeśli rzadko używasz szkła lub kryształu, od czasu do czasu należy je umyć w gorącej wodzie z mydłem, inaczej osiadający na nich kurz odbierze im blask. Delikatne wyroby ze szkła myj tylko ręcznie w plastikowej misce. Kieliszki do wina należy przechowywać w pozycji stojącej, nie do „góry nogami”, żeby uniknąć nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Skrzynka na narzędzia

Nawet, jeśli majsterkowanie nie jest twoim hobby, warto mieć w domu podstawowy zestaw narzędzi do wykonania drobnych napraw: wbicia gwoździa, przetarcia papierem ściernym opornej szuflady, czy wkręcenia śrubki.

Podstawowy komplet narzędzi powinien zawierać:

·    Wytrzymałe rękawice ochronne
·    Śrubokręt płaski
·    Śrubokręt krzyżowy
·    Papier ścierny
·    Młotek stolarski
·    Taśma malarska
·    Klucz nasadowy
·    Kombinerki
·    Taśma miernicza
·    Zestaw gwoździ i wkrętów
·    Sznurek
·    Smar
·    Bardzo przydatne są również wkrętarka i wiertarka elektryczna

Będąc tak wyposażoną możesz przystąpić do „walki” z wszelkimi drobnymi problemami i naprawami w twoim domu. Ze względów bezpieczeństwa naprawy związane z elektrycznością, gazem lub wodą zostaw jednak fachowcom.

Joanna Rudzka

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: