reklama

reklama

Wykorzystaj zamrażarkę

Na rynku, a co za tym idzie w naszych domach, coraz częściej pojawiają się wielkie lodówki ze sporymi zamrażalnikami. Podczas, gdy z pojemnych lodówek z reguły korzystamy robiąc większe zakupy, zamrażarki często stoją do połowy puste, pochłaniając jedynie energię. Tymczasem duża zamrażarka może stać się twoim ważnym sojusznikiem. Warunek jest jeden: musisz wiedzieć jak ją dobrze wykorzystać.

Jeśli zadbasz o to, aby zawsze była dobrze zaopatrzona, w każdym momencie szybko i bez trudu przygotujesz posiłek lub deser dla rodziny lub niezapowiedzianych gości. Możesz w niej przechowywać większość produktów spożywczych: mięsa, wędliny, ryby, warzywa owoce, gotowe sosy, ciasta i pieczywo. Przyrządzenie większej ilości potrawy, która nadaje się do mrożenia i zamrożenie jej części, pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu. Kiedy ją rozmrozisz, będziesz miała gotowy posiłek, który tylko odgrzejesz innego dnia. Podobnie ułatwisz sobie przygotowywanie posiłków mrożąc resztki jedzenia. Dla zyskania na czasie i zachowania wartości odżywczych zamrażanych produktów warto znać kilka sztuczek:

MROŻENIE OWOCÓW

Większość świeżych owoców możesz szybko przygotować do mrożenia. Wystarczy je opłukać usunąć szypułki lub pestki, w przypadku większych owoców pokroić i gotowe. Dodatkowych zabiegów wymagają nektarynki i brzoskwinie, które obrane i pokrojone w plastry należy posmarować sokiem z cytryny dla zachowania naturalnego koloru.

Wyjątkowemu traktowaniu należy również poddać jabłka. Przed zamrożeniem musisz je umyć, obrać ze skórki, usunąć ogryzek i minutę blanszować w wodzie z niewielką ilością soku z cytryny. Schłodzone należy odsączyć i zamrozić luzem, po czym przełożyć do woreczków.

MROŻENIE WARZYW

Warzywa są bardziej wymagające w procesie mrożenia. Większość z nich należy przed mrożeniem krótko blanszować, czyli umyte i przygotowane do mrożenia zanurzyć na krótko we wrzątku, a następnie w durszlaku zanurzyć w zimnej wodzie lub płukać pod kranem, aż całkowicie ostygną. Dzięki temu zniszczysz enzymy, które sprawiają, że podczas mrożenia warzywa tracą swój naturalny kolor i jędrność. Zblanszowane warzywa należy osączyć z wody a następnie przełożyć do torebek na mrożonki. Można również, przed włożeniem warzyw do woreczków zamrozić je luzem, wtedy nie zbiją się w bryły i łatwiej będzie wyciągnąć niewielką ich ilość potrzebną do rozmrożenia.

Większość warzyw blanszujemy około dwóch minut. Wyjątkiem jest kalafior i marchewka, które wymagają 3 minutowego zanurzenia we wrzątku oraz kukurydza w kolbach, którą należy blanszować około 6 minut.

Warzywami, które nie nadają się do mrożenia są ogórki, sałata i rzodkiewki, które ze względu na dużą zawartość wody, po rozmrożeniu zmieniają się papkę.

Blanszowaniu należy poddać te warzywa i owoce, które masz zamiar przechowywać dłużej niż dwa tygodnie.

MIĘSO I DRÓB

Kupując surowe mięso i drób powinnaś zawsze uzyskać informację czy było ono już zamrażane. Jest to istotne, ponieważ raz rozmrożonego mięsa nie powinno się mrozić ponownie. Zapytaj więc sprzedawcę lub poszukaj odpowiedniego oznaczenia na opakowaniu.

Przed mrożeniem, rozpakuj mięso z folii, obmyj i zapakuj w torebkę na mrożonki. Kotlety i małe kawałki mięsa przełóż pergaminem lub papierem do pieczenia. Ułatwi to wyciągnięcie odpowiedniej ilości mięsa. Jeśli twoja lodówka posiada funkcję szybkiego mrożenia, skorzystaj z niej wkładając do zamrażalnika mięso, gdyż należy je zamrażać w jak najszybszym tempie.

MROŻENIE RYB

Ryby mrozimy tylko wtedy, gdy mamy pewność, że wcześniej nie były mrożone. Jeśli kupujesz rybę w sklepie jest ona już zazwyczaj oczyszczona i gotowa do mrożenia, jeśli kupisz całą rybę na przykład świeżo złowioną, przed mrożeniem należy ją wypatroszyć, usunąć łuski i dokładnie oczyścić. Filety rybne przed mrożeniem warto przełożyć pergaminem lub papierem do pieczenia, aby łatwo wyciągnąć odpowiednią ich ilość.

MROŻENIE GOTOWYCH DAŃ

Kiedy chcesz zamrozić gotowe danie na przykład gulasz lub potrawkę, zamroź je bez dodatków takich jak makaron, kasza czy ryż, ponieważ po rozmrożeniu rozmiękną i zmienią się w mało apetyczną papkę. Najlepiej ugotować je osobno i dodać do rozmrożonego dania.

Mięso, które zostało wcześniej ugotowane lub upieczone, mrożone w całości wysycha i twardnieje, dlatego należy przed mrożeniem pokroić je na plastry i zamrozić razem z sosem.

Upieczone ciasto do pizzy możesz zamrozić samo lub też obłożone nadzieniem.
Pamiętaj, że podczas zamrażania, płyny np. zupy zwiększają swoją objętość. Nie wypełniaj więc pojemnika po brzegi, gdyż najprawdopodobniej w trakcie procesu, płyn uniesie wieczko i rozleje się po zamrażarce.

SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Wszystkie pudełka z mrożonymi produktami, niezależnie od tego czy są to mięsa wędliny owoce czy sosy, opisz, używając niezmywalnego pisaka. Na opakowaniu umieść informację o zawartości i datę mrożenia. Czas przechowywania zależy od wydajności twojej zamrażarki. Najlepiej sprawdzić go w instrukcji urządzenia. Generalnie, każda zamrażarka oznaczona jest gwiazdkami, im jest ich więcej, tym dłuższą trwałość będą miały przechowywane w niej produkty.

ROZMRAŻANIE

Tak, jak ważny jest proces mrożenia, tak też dla zachowania walorów smakowych oraz bezpieczeństwa ważne jest właściwe rozmrażanie. Trzymaj się więc kilku prostych zasad:

- gotowe mrożonki rozmrażaj zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na opakowaniu,

- rozmrożoną żywność ugotuj lub wykorzystaj jak najszybciej,

- rozmrażając żywność przez noc w lodówce oszczędzasz energię,

- wkładając do lodówki surowe mięso lub drób włóż je do większego pojemnika, aby wyciekający sok nie skapywał na inne produkty,

- rozmrażając pieczywo, zawiń je w podwójnie złożoną ściereczkę kuchenną, wchłonie ona wilgoć.

Zamrażarka zużywa najmniej energii, jeśli jest całkowicie zapełniona. Oto kilka pomysłów na to jak można ją zapełnić:

- w sezonie letnim zamrażaj owoce, kiedy skończy się na nie sezon, możesz je wykorzystać do przygotowania deserów, koktajli lub dodać do płatków śniadaniowych,

- jeśli kupiłaś więcej pomarańczy i nie zostały one zjedzone, wyciśnij z nich sok i zamroź w kubeczkach, gdy będziesz miała ochotę na świeży sok o poranku, wystarczy tylko, że poprzedniego dnia włożysz kubek z zamrożonym sokiem do lodówki,

- resztki, jabłek, gruszek czy śliwek możesz udusić na małym ogniu z niewielką ilością wody i odrobiną cukru do smaku - możesz je wykorzystać do sosów, ciast lub płatków śniadaniowych - najlepiej zrobić to w małych pojemniczkach, w razie gdybyś potrzebowała niewielkiej ilości,

- zamrożone resztki wina przydadzą ci się do sosów i duszonych potraw, unikniesz otwierania nowej butelki wina,

- w małych pojemniczkach możesz zamrozić sorbety dla dzieci, będą doskonałe w ciepłe dni,

- do mrożenia nadają się również całe gałązki ziół: rozmarynu, natki pietruszki, szałwi i mięty, podczas gotowania wystarczy je tylko wkruszyć do dania, większość ziół można również posiekać i zamrozić z wodą w pojemniczkach na lód, podczas gotowania wystarczy tylko wrzucić ziołowe kostki do potrawy.

Jeśli mimo wszystko w zamrażarce znajdzie się wolne miejsce, włóż do niej pieczywo, kostki lodu, lub plastikowe butelki napełnione w 70% wodą. Dzięki temu zapobiegniesz wahaniom temperatury i nagłemu jej wzrostowi podczas otwierania drzwiczek.

Joanna Rudzka

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: