1% podatku

1% podatku

Pierwsze miesiące każdego roku to czas rozliczeń podatkowych. Zdecydowanie zwiększa się też intensywność próśb o przekazanie 1% podatku.

Z pewnością widzisz to na każdym kroku – ulotki, reklamy – wszędzie wokół informacje o szczytnych celach wymagających wsparcia. Z możliwości przekazania swojego odpisu podatkowego korzysta coraz więcej osób – co akurat jest godne pochwały. Jeżeli sama jeszcze tego nie zrobiłaś – zainteresuj się, naprawdę warto.

O co tu chodzi? Płacisz podatki – tu decyzja nie należy do ciebie. Nie masz też większego wpływu na to, jak będą one wydawane – 99% twojego podatku jest rozdzielane centralnie. Bezpośrednio możesz zadysponować 1% swojego podatku, decydując, na co ma zostać wydany. Nie płacisz nic więcej – podatek i tak musisz zapłacić, ale masz prawo do ustalenia, że nie wszystko ma trafić do budżetu państwa, a część – właśnie ten 1% - ma zostać przekazany wybrany przez ciebie organizacji.

reklama

Cel, na jaki możesz 1% swojego podatku nie jest jednak dowolny. Musi to być organizacja mająca status OPP czyli Organizacja Pożytku Publicznego. Finanse takiej organizacji są transparentne, podlegają kontroli i pozwalają mieć pewność, że otrzymane środki rzeczywiście zostaną przeznaczone na szczytny cel, a nie trafią do prywatnej kieszeni. Lista takich organizacji jest stale weryfikowana – aktualna zawsze znajduje się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej:    
Wykaz OPP

Organizacje spoza tej listy nie mają prawa do odpisu podatkowego i pieniądze z odpisu podatkowego do nich nie trafią. 1% podatku przekazujesz wpisując po prostu do odpowiedniej rubryki rocznego zeznania podatkowego (PIT) numer KRS takiej organizacji.



Zwróć uwagę, że wiele organizacji zajmujących się np. pomocą chorym dzieciom tworzy subkonta dla konkretnych osób objętych opieką danej fundacji. Jeżeli chciałabyś wesprzeć konkretną osobę – jej dane wpisujesz do rubryki Cel szczegółowy 1%. Możesz to zrobić anonimowo, ale możesz także wyrazić zgodę na przekazanie informacji, że to ty właśnie przekazałaś swój podatek.
Swój odpis możesz przekazać tylko jednej organizacji, nie możesz tej kwoty podzielić na kilka różnych celów. Maksymalna kwota – to właśnie 1% podatku. Pamiętaj jednak, że jego wysokość nie jest zależna od tego, czy dostajesz zwrot lub czy musisz dopłacić do rocznego rozliczenia. Podstawą jest tu należny podatek (np. w PIT-37 – poz.126) – od tej wartości obliczana jest kwota odpisu 1%.

Zwróć też uwagę na to, że korzystając z któregoś z licznych darmowych programów do rocznego rozliczenia podatków – może się okazać, że nie masz możliwości wpisania numeru KRS wybranej przez ciebie organizacji. Oznacza to, że twórcy aplikacji (często współpracujący właśnie z jakąś fundacją) udostępniając ją bezpłatnie, sami decydują o tym, na jaki cel ma zostać przekazany odpis podatkowy.    

reklama

Jeżeli zależy ci na konkretnej organizacji – skorzystaj z aplikacji Ministerstwa Finansów:

e-Deklaracje

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: