reklama
Bezpieczne zakupy w internecie – sprawdź co i od kogo kupujesz

Bezpieczne zakupy w internecie – sprawdź co i od kogo kupujesz

Zakupy w internecie to już nieomal standard współczesności, z pewnością sama też już próbowałaś i spodobało ci się. Oszczędzasz czas, kupujesz taniej, same zakupy wykonujesz siedząc wygodnie w domu, a w dodatku przyniosą ci je do domu.

Twój spokój mogą zburzyć co najwyżej pojawiające się co jakiś czas medialne doniesienia o różnego rodzaju przekrętach i oszustwach. Wówczas zastanawiasz się, czy na pewno takie zakupy są bezpieczne?

Masz aktywny program antywirusowy, pilnujesz certyfikatów bezpieczeństwa na stronie płatności, a do zakupów wykorzystujesz nie swoją normalną kartę kredytową tylko kartę prepaidową. Czy coś jeszcze może ci grozić? Niestety, tak jak w świecie realnym, tak i w tym wirtualnym, zawsze możesz trafić na sprzedawcę oszusta. Nie oznacza to jednak, że jesteś bezbronna i nie możesz nic zrobić.

Przed zakupami w internecie:

  • Nie sugeruj się reklamą czy zapewnieniami sprzedawcy - poszukaj w internecie opinii na temat danego produktu. Niska cena to nie wszystko, czasem lepiej zapłacić trochę więcej niż kupić bubel;
  • sprawdź cenę w porównywarce cen. W internecie znajdziesz ich mnóstwo, do najpopularniejszych należą ceneo.pl, skapiec.pl;
  • sprawdź sklep, w którym chcesz dokonać zakupu. Dobry, uczciwy sklep prowadzący sprzedaż online na swojej stronie internetowej podaje pełne dane kontaktowe i ma umieszczony regulamin. Tu też poszukaj opinii o sklepie – np. na opineo.pl

Wszystko sprawdziłaś, czekasz na dostawę zakupów z internetu?

  • otwórz i sprawdź przesyłkę w obecności dostawcy. Nie ulegaj ponaglającemu cię kurierowi – to należy do jego obowiązków, a ty ryzykujesz swoje pieniądze. Jeżeli odbierasz paczkę na poczcie – też możesz ją od razu na miejscu sprawdzić.
  • jeśli przesyłka nie nadchodzi – monituj u sprzedawcy, nie pozwól się zbywać.
  • pamiętaj, że w ciągu 10 dni możesz odstąpić od umowy i to bez podawania przyczyny.

Jeśli miałaś pecha i jednak zostałaś oszukana – nie poddawaj się w dochodzeniu swoich praw. Niezależnie od utraconej kwoty – nie odpuszczaj. Bezkarność oszustów tylko ich rozzuchwali i spowoduje pojawienie się kolejnych. Ostrzeż też innych. Oczywiście zgłoś sprawę na policję. Pamiętaj też o tym, że zawsze możesz skorzystać z pomocy Federacji Konsumentów.
Marzanna Szulta

reklama