reklama
Co zrobić, gdy spłata kredytu staje się problemem?

Co zrobić, gdy spłata kredytu staje się problemem?

Masz kredyt, spłacasz go regularnie, ale nagle pojawiają się problemy. Nagły konieczny wydatek, choroba czy utrata pracy mogą poważnie zachwiać twoim budżetem i spowodować, że na ratę kredytu zaczyna brakować środków.

Doraźnie można sobie jeszcze jakoś poradzić, ale gdy kryzys się przedłuża, kłopoty mogą stać się poważniejsze. Nawet gdy miałaś jakąś poduszkę finansową na czarną godzinę - szybko okazuje się, że jest na wyczerpaniu, a szans na nagły przypływ gotówki nie widać na horyzoncie. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie bagatelizuj problemu i nie uciekaj przed kontaktem z bankiem. To nic nie da i nie zlikwiduje twoich kłopotów. Zamiast przed nimi uciekać, lepiej realnie ocenić własną sytuację i poszukać środków zaradczych.

Co możesz zrobić? Jest kilka możliwości:

- przejrzyj swój domowy budżet i dokonaj radykalnych cięć. W obliczu groźby utraty mieszkania wskutek niespłacania rat kredytu hipotecznego, wiele stałych wydatków okazuje się naprawdę nieistotnych

- przemyśl jaki masz możliwości zwiększenia swoich dochodów. Wprawdzie znalezienie pracy w ogóle, a tym bardziej dodatkowej, nie jest obecnie łatwe, ale próbować warto

- w trudnej sytuacji warto także zastanowić się nad tym, co masz w szafach i na półkach. Może są tam rzeczy, ubrania, książki czy płyty, które tylko masz i tak z nich nie korzystając? Spróbuj je sprzedać, taki doraźny zastrzyk gotówki może ci pomóc.

- skontaktuj się z bankiem i poproś o tzw. wakacje kredytowe czyli zawieszenie na kilka miesięcy spłaty rat. Obecnie taką ofertę mają już wszystkie banki, a kilka miesięcy prolongaty może pozwolić ci uporządkować finanse i opanować kryzys

- jeżeli przewidujesz, że twoja trudna sytuacja może się przedłużyć i odroczenie spłaty o kilka miesięcy nie wystarczy, spróbuj renegocjować kredyt wydłużając liczbę rat. Wprawdzie spowoduje to wzrost jego całkowitych kosztów, ale będziesz spłacać niższe raty.

- sprawdź czy spłacany przez ciebie kredyt na pewno jest najtańszy z dostępnych na rynku. Między bankami jest ostra konkurencja i może się okazać, że znajdziesz tańszą ofertę. Oceń warunki refinansowania kredytu i jeżeli będą korzystne – przenieś kredyt do innego banku.

Na pewno najgorszym możliwym rozwiązaniem jest zaciągnięcie nowego kredytu np. gotówkowego i spłacenie nim poprzedniego. Wprawdzie teraz odetchniesz, ale za kilka miesięcy sytuacja się może powtórzyć, a ty będziesz miała do spłaty już nie jeden, a dwa kredyty. I będziesz na prostej drodze, aby wpaść w pułapkę kredytową, gdy suma zobowiązań przewyższy dochody. A wówczas może być już naprawdę ciężko.

Marzanna Szulta

reklama