Czekając na zwrot podatku

Czekając na zwrot podatku

Myśląc o podatkach - z pewnością pierwsze skojarzenia masz związane z koniecznością ich płacenia, a tego nikt nie lubi. Pozytywnym aspektem jest to, że skoro płacisz podatki -  zarabiasz i masz dochody.     

O podatkach najwięcej mówi i myśli się przez 4 pierwsze miesiące każdego roku, w okresie składania rocznych zeznań podatkowych. Niesłusznie – zaliczki na podatek są odprowadzane przez cały rok, przy każdej wypłacie, po złożeniu PIT-a następuje tylko rozliczenie i sprawdzenie bilansu. Mając dochody tylko z jednego źródła – taki bilans powinien wyjść mniej więcej na zero.

Ewentualna niedopłata może wynikać jedynie z tego, że przekroczyłaś próg i weszłaś w skalę opodatkowaną w wysokości 32%. Wprawdzie pracodawca pewnie zaczął odprowadzać ci z tego tytułu wyższą zaliczkę, ale zgodnie z obowiązującą zasadą – zaczął robić to dopiero od kolejnej wypłaty po przekroczeniu progu i część wynagrodzenia mogła znaleźć się jeszcze w tej niższej skali..

Jeżeli w ciągu roku miałaś kilku pracodawców – to pamiętaj, że każdy z nich pilnował tylko przychodów, jakie sam ci wypłacał, nie znając sumy wszystkich twoich dochodów. W takiej sytuacji może się okazać, że masz niedopłatę wynikającą z faktu, że przekroczyłaś próg 32%, a zaliczki były odprowadzane według skali 18%.

Bez względu na to – jak bardzo będzie to bolesne – trzeba zapłacić. I nie licz tu raczej na łaskawość fiskusa – w dochodzeniu swoich należności jest niezwykle szybki i skuteczny.

Niezależnie od tego, jak wypada twoje rozliczenie, sprawdź czy nie masz prawa do którejś z obowiązujących ulg i odliczeń podatkowych.

reklama

Ulgi i odliczenia podatkowe a zwrot podatku

Może się okaże, że rozliczając się wspólnie z współmałżonkiem lub jako samotna matka wspólnie z dzieckiem, korzystając z ulg i odliczeń, obniżysz należny podatek i teraz dostaniesz zwrot? Dodatkowy zastrzyk gotówki z pewnością ci się przyda. Fiskus musi przesłać ci zwrot podatku w terminie 3 miesięcy od daty otrzymania twojego PIT-u, po tym okresie musi zapłacić wraz z należnymi odsetkami. W praktyce jednak najczęściej trwa to krócej.     

Co zrobić, aby otrzymać zwrot jak najszybciej? Jest kilka sposobów:

  • nie czekaj na złożenie PIT do końca kwietnia. Im szybciej to zrobisz – tym szybciej dostaniesz przelew. Natłok prac w urzędach następuje w kwietniu i trwa to zdecydowanie dłużej;
  • pilnuj, aby twój Urząd Skarbowy znał twój aktualny numer konta. Przekaz pocztowy przyjdzie później, a w dodatku jego kwota będzie zmniejszona o jego koszt;
  • rozlicz się elektronicznie, a nie w formie papierowej. Każdy PIT ktoś musi wprowadzić do systemu komputerowego, co też zajmuje czas. Aplikacja elektroniczna sprawia, że dane z PIT od razu znajdą się w systemie;

Po złożeniu zeznania podatkowego – wystarczy tylko czekać. Możesz jednak sprawdzić, na jakim etapie jest twój PIT. Izby Skarbowe uruchomiły strony internetowe, na których po weryfikacji (wpisanie numeru PESEL i kwoty przychodu) możesz zobaczyć co dzieje się z twoim rozliczeniem: Wejdź na stronę Izby Skarbowej lub Urzędu Skarbowego i odszukaj odpowiedni link.

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: