reklama

Jak założyć własną firmę?

Przemyślałaś sprawę, stworzyłaś biznesplan, pozyskałaś fundusze i ostatecznie podjęłaś decyzję – zakładasz własną działalność gospodarczą.

To, co najtrudniejsze, masz już za sobą. Teraz pora na kolejny krok, czyli rejestrację firmy. Brzmi to poważnie, ale nie bój się - formalności nie są wcale takie straszne, a biurokracja nie jest już obecnie tak bardzo rozbudowana.

Teoretycznie do założenia DG wystarczy wypełnienie wniosku CEIDG-1.Aktualną wersję znajdziesz tu:    
Wniosek CEIDG-1    

Instrukcja jego wypełnienia jest tu:    
CEIDG-1- instrukcja wypełnienia    

Zapoznaj się z nim szczegółowo i wypełnij starannie, po dokładnym przemyśleniu każdej rubryki. Najwygodniej będzie zapisać wniosek na dysku, wypełniać go po kolei, aby w ten sposób mieć wersję ostateczną do dalszego wykorzystania.

Kilka spraw jest tu kluczowych i bardzo istotnych dla prowadzenia DG – zwróć na nie uwagę:

nazwa firmy    
dla jednoosobowej działalności gospodarczej to po prostu imię i nazwisko właściciela. Oczywiście nazwę można rozbudować, ale imię i nazwisko jest konieczne np. „Usługi Krawieckie Igiełka – Magdalena Nowak”. Wymagania tego nie ma w przypadku skróconej nazwy firmy, stosowanej praktycznie na co dzień np.. na szyldach, wizytówkach, stronie internetowej itp. ;

rodzaj działalności    
wybierz jedną, wiodącą oraz dodatkowo kilka innych, również pasujących do profilu firmy. Nie ma tu większych ograniczeń, jeśli chodzi o ilość, ale samo jej zdefiniowanie nie jest już dowolne, musi odnosić się do konkretnego rodzaju działalności.     

Ponieważ we wniosku musisz wpisać zarówno numer jak i pełną zdefiniowaną nazwę rodzaju działalności sklasyfikowaną w PKD – musisz skorzystać z wyszukiwarki.

Znajdziesz je na przykład tu:

Klasyfikacje działalności GUS

lub:

Asystent procedur administracyjnych    .

Wpisz w wyszukiwarkę kolejne słowa kluczowe określające rodzaj planowanej działalności, przeczytaj opis i ewentualne wyjątki w otrzymanych wynikach i wybierz to, co najlepiej pasuje.

wybór formy opodatkowania    
do wyboru masz następujące opcje:

  • na zasadach ogólnych czyli wg normalnej skali podatkowej. To jedyna forma opodatkowania umożliwiająca wspólne rozliczenie się z współmałżonkiem lub z dzieckiem
  • podatek liniowy w wysokości 19%
  • ryczałt ewidencjonowany
  • karta podatkowa –

Wybraną formę opodatkowania można zmienić raz w roku, w terminie do dnia 20 stycznia – obowiązywać będzie ona przez cały kolejny rok.

Wniosek CEIDG-1 można wysłać (czyli zarejestrować firmę) również przez internet:    

Wypełnienie i wysłanie wniosku    

Jeśli jednak nie masz podpisu elektronicznego – to w ciągu 7 dni musisz zgłosić się w swoim Urzędzie Miasta lub Gminy, aby potwierdzić, że to na pewno ty rejestrujesz firmę. Ta data jest uważana za dzień rejestracji. Nie jest to jednoznaczne z datą rozpoczęcia działalności, przy rejestracji podajesz oddzielnie, od kiedy chcesz zacząć i zawsze lepiej zrobić to z wyprzedzeniem. Tym bardziej, że i tak musisz czekać (kilka lub kilkanaście dni) na potwierdzenie rejestracji z ZUS oraz przyznany przez GUS numer REGON. W międzyczasie sprawdź, czy twój rodzaj działalności nie wymaga jeszcze dodatkowych zezwoleń tzn. czy nie znajduje się na liście działalności regulowanej.

Kolejnym krokiem jest wyrobienie pieczątki firmowej. W przypadku jednoosobowej DG – jest ona praktycznie potrzebna tylko w banku (większość ma takie wymaganie).     

Konto firmowe założysz na miejscu, podczas jednej wizyty w banku. Na tym etapie musisz też podjąć decyzję, w jaki sposób będziesz prowadzić rachunkowość – czy zlecisz to zadanie do jakiegoś biura rachunkowego czy będziesz to robić sama. Istotne jest tu miejsce przechowywania dokumentów księgowych.Następnie uzupełniasz i ponownie składasz/wysyłasz wniosek CEIDG-1 (tym razem aktualizacyjny), wraz z załącznikiem RB.

Teoretycznie, w ramach „jednego okienka” rejestracja firmy powinna się na tym skończyć, ale praktyka pokazuje, że zarówno do ZUS-u jak i do Urzędu Skarbowego musisz się też udać. W ZUS załatwiasz sprawy związane z rejestracją do ubezpieczenia zdrowotnego siebie i ewentualnie – członków rodziny. Na wszelki wypadek zabierz z sobą wszystkie dokumenty związane z rejestracją DG – nigdy nie wiadomo, czy nie trafisz na awarię komputera lub swoistą bezwładność urzędniczą.     

Urząd Skarbowy odwiedzasz, jeżeli musisz lub chcesz zostać płatnikiem VAT. W takiej sytuacji wypełniasz formularz rejestracyjny VAT-R. Nie trzeba tego robić od razu po rejestracji, ale koniecznie przed wystawieniem pierwszej faktury. Tu musisz się przygotować na koszty – rejestracja kosztuje 170zł. Czy warto? Czasem nawet trzeba. Wystarczy np. w rodzaju  działalności mieć jakiekolwiek doradztwo i już z definicji jesteś czynnym płatnikiem VAT. Brzmi to groźnie, ale wcale takie nie jest. Płatnik VAT nie tylko nalicza i płaci VAT, ale także odlicza go z faktur kosztowych.

To jak nazwiesz swoją firmę?

Marzanna Szulta

reklama