reklama
Kredyt na mieszkanie – zmiany na rok 2014

Kredyt na mieszkanie – zmiany na rok 2014

Myślisz o zakupie własnego mieszkania? W tym roku chcesz już podjąć ostateczną decyzję? Jeśli przeglądasz internet szukając informacji, pamiętaj o tym, żeby zwracać uwagę na datę publikacji. Od 1 stycznia weszło w życie sporo zmian i wiele znalezionych w internecie informacji może być już po prostu nieaktualnych.

Przede wszystkim – program Rodzina na swoim już nie funkcjonuje, zakończył się całkowicie. W chwili obecnej pomoc państwa przy zakupie mieszkania jest realizowana poprzez program MdM czyli Mieszkanie dla młodych. Zasady programu są tu:    

MdM czyli Mieszkanie dla Młodych
oraz

Mieszkanie dla Młodych nie tylko z rynku pierwotnego

Zmiany dotyczą jednak nie tylko kredytów mieszkaniowych wspieranych finansowo przez państwo. Nawet jeżeli nie spełniasz warunków uprawniających do uzyskania kredytu preferencyjnego, możesz skorzystać z kredytu hipotecznego na normalnych zasadach i sfinansować nim zakup mieszkania. Choć tu też od początku roku obowiązują nowe zasady. Przede wszystkim – banki nie mogą udzielać już kredytu na zakup mieszkania bez wymaganego wkładu własnego. Od stycznia – musi to być co najmniej 5% ceny kupowanej nieruchomości. W dodatku wysokość wkładu własnego będzie co roku rosła o kolejne 5% czyli w 2015 roku będzie wynosić już 10%, w 2016 -15% aż do 20% w roku 2017. Oznacza to, że w swoich planach musisz to również uwzględnić i zastanowić się skąd weźmiesz wymagany wkład własny?

Weź pod uwagę to, że dodatkowy kredyt, nawet w innym banku nie jest żadnym rozwiązaniem, gdyż nie tylko zwiększy twoje obciążenia, ale przede wszystkim – obniży twoją zdolność kredytową. Każda pożyczka czy inne. zadłużenie będzie wzięte pod uwagę i w efekcie może się okazać, że albo w ogóle nie dostaniesz kredytu albo dostaniesz go w mniejszej wysokości i na zakup wymarzonego mieszkania może nie wystarczyć. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Nie ma wyjścia – musisz oszczędzać i sama zebrać wymagane środki. Oblicz sobie jaką kwotę wkładu własnego będziesz potrzebować (uwzględniając cenę planowanego zakupu oraz progresję zależną od roku), podziel przez liczbę miesięcy, przez które musisz ją uzbierać i poszukaj jakiegoś dobrego konta oszczędnościowego, na którym będziesz gromadzić środki.
Przy okazji też będziesz miała okazję poćwiczyć jak radzisz sobie z budżetem obciążonym ratą kredytu hipotecznego - zbierając wkład własny, też musisz oszczędzać z myślą o własnym mieszkaniu.

I wprawdzie ciągłe oszczędzanie wydaje się być już monotonne, ale tak naprawdę oznacza to po prostu tylko kontrolę i planowanie wydatków. Jeżeli będziesz w tym konsekwentna – pieniądze przestaną się „rozchodzić” nie wiadomo kiedy i na co, za to łatwiej zrealizujesz wydatki przemyślane i zaplanowane.

Marzanna Szulta

reklama