Płatnik VAT – kto musi, kto chce, komu się opłaca?

Płatnik VAT – kto musi, kto chce, komu się opłaca?

 Ostatnia modyfikacja: 1/04/2015 , artykuł powstał: 25/04/2012

Podatki są zmorą niemal każdego, nie tylko dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Nasz system fiskalny nie jest ani prosty, ani przejrzysty, ani przyjazny, a w dodatku zawsze wiąże się z uszczuplaniem naszych dochodów. Niestety, nie da się ich uniknąć, więc najlepszym rozwiązaniem jest poznać je na tyle, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą formę ich rozliczania.     

Z artykułu Jaką formę rozliczenia z fiskusem wybrać dla działalności gospodarczej już wiesz, co może być dla ciebie najkorzystniejsze. Pozostaje jeszcze zupełnie inna, niezależna kwestia, czy i dlaczego zdecydować się na rejestrację jako płatnik VAT. To zupełnie inny podatek, i nie ma nic wspólnego z wybrana formą rozliczania dochodów z prowadzonej DG.

Na początek minimum teorii

VAT to podatek od wartości dodanej. Jest też nazywany podatkiem od towarów i usług PTU. W praktyce spotykasz się z nim biorąc do ręki dowolny paragon fiskalny – oprócz ceny zawsze jest tam wyszczególniona stawka i kwota podatku.

reklama

Mechanizm działania najlepiej pokazać na przykładzie:     

Wyobraź sobie, że prowadzisz DG polegająca na ozdobnym zawiązywaniu kokardek. Kupiłaś prostą wstążkę, zapłaciłaś za nią 2zł +0,46zł VAT= 2,46zł. Swoją pracę wyceniasz na 1zł. Będąc podatnikiem VAT – do ustalenia wysokości ceny końcowej przyjmujesz kwotę bez podatku czyli 2zł + 1zł (twój dochód) = 3zł. Jest to jednak tylko cena netto – musisz do tego doliczyć podatek i w końcowym rachunku twoja kokardka będzie kosztowała 3zł +23% z 3zł = 3,69zł. Twoim kosztem będzie tu kwota netto czyli 2zł, ale oprócz tego musisz też rozliczyć VAT. Od VAT-u „sprzedanego” odejmujesz VAT „kupiony” czyli 0,69zł – 0,46zł=0,23zł – tyle musisz oddać fiskusowi w ramach rozliczenia VAT.     
Jeżeli nie jesteś podatnikiem VAT, twoje rozliczenia będą wyglądać inaczej. Nie płacisz i nie odliczasz VAT-u. Do kosztu wstążki dodajesz swoją złotówkę, nie musisz doliczać podatku: 2,46zł +1zł=3,46zł. Twoja cena końcowa będzie niższa, więc z pewnością będziesz bardziej konkurencyjna, ale musisz spojrzeć na swoje rozliczenia w szerszym kontekście. Jeżeli rozliczasz się na zasadach ogólnych lub płacisz podatek liniowy – to wyższe koszty spowodują, że będziesz miała mniejsze dochody. Nie mogąc odliczyć zapłaconego podatku VAT czyli 23%, zmniejszasz podstawę opodatkowania, od której płacisz tylko 18% lub 19%. Stosując ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową – zwiększasz w ten sposób kwotę przychodu, więc płacisz większy podatek od dochodów, ale szybciej możesz się zbliżyć do granicy, powyżej której nie będziesz już mogła się w ten sposób rozliczać. Poza tym – masz wysokie koszty, pomniejszające twój zysk. Jako płatnik VAT – możesz pomniejszyć te koszty odzyskując VAT.     

Kluczową sprawą jest tu jednak to, kto kupuje towary czy usługi do Ciebie. Jeżeli końcowymi odbiorcami są głównie osoby fizyczne – liczy się cena końcowa, a nie jej elementy składowe. W przypadku gdy twoimi klientami są inne firmy – kwestia odliczenia podatku VAT jest istotna. Dla innych płatników VAT będziesz konkurencyjna tylko wtedy, gdy będą mogli obniżyć VAT płacony przez siebie.    

Nie ma tu uniwersalnego rozwiązania – musisz sama przeliczyć wszystkie warianty, opierając się o dotyczące cię szczegóły. Dopiero wówczas podejmij decyzję. Oczywiście pod warunkiem, że prowadzona przez ciebie działalność gospodarcza pozwala ci na taki wybór.

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej zwolnienie z obowiązku bycia czynnym płatnikiem VAT jest przywilejem dostępnym po spełnieniu określonych warunków:

reklama

- roczna wartość sprzedaży nie przekroczyła kwoty 150 000zł. Jeżeli rozpoczynasz działalność w trakcie roku – limitem staje się kwota proporcjonalne do ilości dni pozostałych do zakończenia roku;

- prowadzona DG nie dotyczy:

  • importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów lub usług, dla których podatnikiem jest nabywca
  • dokonujących dostaw wyrobów zawierających metale szlachetne lub
  • opodatkowanych podatkiem akcyzowym
  • świadczenia usług prawniczych
  • usług w zakresie doradztwa
  • usług jubilerskich

- siedziba DG jest zlokalizowana na terenie kraju

reklama

Rejestracji jako podatnik VAT dokonuje się poprzez złożenie w Urzędzie Skarbowym druku VAT-R. Nie trzeba tego robić od razu przy zakładaniu DG, ale koniecznie – przed wystawieniem pierwszej faktury VAT. Planując współprace z firmami z innych krajów UE – w tym samym druku zaznacz od razu rejestrację unijnego płatnika VAT. Różnica jest niewielka – do twojego własnego numeru VAT dochodzą na początku literki PL.     

Obowiązkowe  jest także prowadzenie osobnych rejestrów sprzedaży oraz zakupów VAT oraz składanie miesięcznych lub kwartalnych rozliczeń VAT (formularz VAT-7 lub VAT-7K). Jeżeli wynikająca z rejestru zakupów wartość podatku przewyższa kwotę VAT należnego – możesz w rozliczeniu wystąpić o zwrot różnicy lub przenieść ją na kolejny okres rozliczeniowy. Może być to istotne jeżeli na samym starcie dokonujesz zakupów inwestycyjnych czyli masz duże wydatki, a przychody jeszcze mizerne. Podstawą do uzyskania takiego zwrotu jest zapłacenie wszystkich otrzymanych faktur. Obowiązuje tu także niepisana, ale w praktyce często stosowana zasada: nowa firma występująca o zwrot VAT – wzywamy na kontrolę. Jeżeli wszystkie dokumenty masz uporządkowane – nie ma się jednak czego bać. Gdy okaże się, że coś robisz źle – to też lepiej wiedzieć to na początku i nie powielać błędu.

Marzanna Szulta

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Co wiedzą o nas banki i instytucje finansowe?

Co wiedzą o nas banki i instytucje finansowe?

O tym, że własne dane osobowe trzeba chronić, gdyż łatwo mogą stać się towarem rynkowym – z pewnością już...   Więcej

Masz ubezpieczenie zdrowotne? Udowodnij to!

Masz ubezpieczenie zdrowotne? Udowodnij to!

Początek tego roku zapisał się wielką awanturą w służbie zdrowia. Obowiązująca od 1 stycznia 2012 ustawa...   Więcej

Pora na wypełnianie PIT-ów

Pora na wypełnianie PIT-ów

Początek marca to dobry moment, aby zrobić pierwsze przymiarki do rocznego rozliczenia podatków....   Więcej

Finansowa strona rozwodu

Finansowa strona rozwodu

"A potem żyli długo i szczęśliwie" to klasyczne zakończenie, znane nam z bajek. Motyw ten często jest...   Więcej

Na jakie wsparcie finansowe może liczyć samotna matka

Na jakie wsparcie finansowe może liczyć samotna matka

Ostatnimi czasy, o demografii mówi się sporo w kontekście reformy emerytalnej. Rodzi się za mało dzieci,...   Więcej

W poszukiwaniu środków na własny biznes

W poszukiwaniu środków na własny biznes

Są takie chwile w życiu, gdy zaczynasz się zastanawiać nad pracą na własny rachunek. Zacząć musisz...   Więcej

reklama