Płatności internetowe kartą

Płatności internetowe kartą

Mamy XXI wiek, płatności online w internecie są już dla nas usługą powszechną, wykorzystywaną na co dzień. Zdarza się coraz częściej, że za produkt czy usługę, najczęściej ubezpieczenie, możemy zapłacić u konsultanta, za pomocą karty kredytowej lub płatniczej, przez telefon.

Płatności internetowe

Robiąc zakupy w sklepie internetowym, chcąc zapłacić, jesteś przekierowywana na stronę operatora płatności online. Są to tzw. strony bezpieczne – ich adres rozpoczyna się od https, a nie standardowo http. Możesz tam wybrać sposób płatności – np. karta kredytowa, płatnicza, przelew z konta, Paypal itp. Jeżeli dbasz o swój komputer, masz zainstalowany program antywirusowy z aktualną bazą wirusów – możesz liczyć na to, że robisz to bezpiecznie. Ważnym elementem bezpieczeństwa jest także to, że dane dotyczące płatności są dostępne tylko u operatora – do sklepu trafia wyłącznie informacja o tym, czy płatność została zaakceptowana czy nie, a nie jaki jest np. numer twojej karty.

reklama

A jak to wygląda przy płatnościach przez telefon?

Jeżeli korzystasz z dostarczanych przez bank aplikacji telefonicznych – musisz dbać tylko o to, aby twój smartfon też miał program antywirusowy. Czasem jednak zdarza się, że kupując coś przez telefon (np. ubezpieczenie), ustalasz wszystkie warunki w rozmowie z konsultantem, a chcąc zapłacić - musisz podać mu wszystkie dane twojej karty kredytowej czy debetowej. Masz opory? Nic dziwnego, nie masz pewności, czy ktoś nie zapisze sobie na kartce podawanych przez ciebie danych, aby potem wykorzystać je w nieuczciwym celu.

Na wszelki wypadek…

Gdyby doszło do takiej sytuacji, nie jesteś jednak zupełnie bezbronna. Przede wszystkim zapisz sobie nazwisko konsultanta oraz kiedy z nim rozmawiałaś, podając dane karty. Musisz też na bieżąco kontrolować konto swojej karty i jeżeli dostrzeżesz tam jakąś transakcję, do której się nie przyznajesz – od razu reklamuj ją w banku. Jeżeli często korzystasz z karty, płacąc nią za zakupy w różnych miejscach, nie licz na swoją pamięć. Zbieraj potwierdzenia transakcji, zapisuj płatności internetowe – to będzie podstawa do porównania wyciągu z rachunku karty kredytowej czy płatniczej i ewentualnego wyszukania tych pozycji, które nie są twoje. Sprawdź także jaki masz limit dziennych transakcji. Jeśli jest to do wysokości limitu karty (czyli w każdym dniu możesz wyczyścić wszystkie środki znajdujące się na karcie) – lepiej to zmień, dopasowując go do swoich rzeczywistych potrzeb.

A może warto pomyśleć, aby do płatności internetowych czy telefonicznych założyć kartę prepaidową? Środki na konto takiej karty przelejesz dopiero wtedy, gdy będziesz chciała płacić za zakupy czy usługi online, a na co dzień – niech będzie pusta. Wówczas nawet, gdy ktoś chciałby cię okraść – nie będzie miał z czego.

Marzanna Szulta

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: