Po gotówkę… do sklepu

Po gotówkę… do sklepu

Jedną z cech naszych czasów jest coraz powszechniejsze zastępowanie gotówki plastikowym pieniądzem.Portmonetki powoli stają się niepotrzebne, a jeśli już – wykorzystujemy je głównie do przechowywania kart kredytowych, debetowych i płatniczych. Tak jest łatwiej, wygodniej i bezpieczniej.

Nie oznacza to jednak, że z gotówki można zupełnie zrezygnować. Ciągle jeszcze są miejsca, w którym jest ona jedynym akceptowalnym środkiem płatniczym. Z pewnością duży wpływ mają tu wysokie prowizje pobierane przez wydawców kart i wynikająca z tego niechęć sprzedawców do instalacji terminali. W praktyce oznacza to jednak, że kupując w drodze do pracy gazetę, zaopatrując się w świeże warzywa na osiedlowym bazarku czy płacąc za bułki w piekarni, musisz mieć przy sobie gotówkę. Oczywiście wydawać by się mogło, że nie jest to większy problem – bankomatów wszędzie wokół jest całkiem sporo. Gorzej, gdy bankomat „twojego” banku jest akurat uszkodzony lub zabrakło w nim gotówki, a wszystkie inne w okolicy wiążą się z co najmniej kilkuzłotową opłatą ściąganą za skorzystanie z „obcego” bankomatu. Jak wówczas sobie poradzić? Najprościej – udać się po gotówkę do sklepu.

Robiąc zakupy sprawdź, czy przypadkiem sklep, w którym robisz normalne zakupy i płacisz zazwyczaj kartą, nie oferuje również usługi Cashback. Polega ona na tym, że płacąc za zakupy, jednocześnie możesz zgłosić chęć wypłaty gotówki. Oczywiście usługi takiej nie oferują wszystkie placówki zaopatrzone w terminale płatnicze, jest ich jednak coraz więcej, a sama usługa - coraz popularniejsza. Punkty realizujące usługi Cashback przy płatności kartą są oznaczone specjalnym logo Visy czy/i MasterCard

Wprawdzie większość banków wprowadziła limit na takie wypłaty – z reguły do 200 zł, ale na drobne zakupy z pewnością wystarczy. Wiąże się to także z koniecznością zrobienia zakupów w tym sklepie – nie da się tylko i wyłącznie wypłacić gotówkę. Plusem natomiast jest to, że koszty takiej wypłaty gotówki, jeżeli są – to są dużo niższe niż ta sama operacja w płatnym bankomacie. Poza tym – jest to całkiem wygodna alternatywa w dostępie do uzupełnienia portmonetki. Idąc więc na zakupy – zorientuj się, czy i ile takich punktów jest w pobliżu. Nigdy nie wiadomo, kiedy może być ci to potrzebne.

Marzanna Szulta

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Domowe finanse na co dzień

Domowe finanse na co dzień

Prowadzenie domowego budżetu to wielka sztuka, z którą musimy zmagać się na co dzień. Jak to zrobić,...   Więcej

Metoda na wnuczka

Metoda na wnuczka

Zapewne nie raz słyszałaś, że czyjś dziadek czy starsza sąsiadka została okradziona metodą „na wnuczka. ...   Więcej

Karta kredytowa pre-paid

Karta kredytowa pre-paid

Prepaidowa karta kredytowa to bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające na korzystanie z karty kredytowej z...   Więcej

Płatności internetowe kartą

Płatności internetowe kartą

Mamy XXI wiek, płatności online w internecie są już dla nas usługą powszechną, wykorzystywaną na co...   Więcej

Karta kredytowa – na wszelki wypadek

Karta kredytowa – na wszelki wypadek

Karty kredytowe mają swoich miłośników i przeciwników. O ile jedni korzystają z jej dobrodziejstwa często...   Więcej

Sprzedane mieszkanie. Co z podatkiem?

Sprzedane mieszkanie. Co z podatkiem?

Sprzedałaś mieszkanie. Teraz zastanawiasz się, czy powinnaś zapłacić podatek. Jeśli tak - w jakiej...   Więcej

reklama