reklama
Pora na rozliczenie PIT-ów

Pora na rozliczenie PIT-ów

Wkraczamy właśnie w szczyt podatkowego rozliczenia roku 2013. Pracodawcy do końca lutego mieli czas na przesłanie informacji o zarobkach, składkach na ubezpieczenie społeczne i emerytalne oraz pobranych zaliczkach podatkowych – powinnaś więc mieć już wszystko, co potrzebne do wypełnienia PIT-a.

Rozlicz się jak najszybciej – zawsze warto wiedzieć, jak wypadł twój bilans roku podatkowego. Jeżeli masz nadpłatę podatku – szybciej dostaniesz zwrot. Fiskus ma na to 3 miesiące od daty złożenia zeznania, ale w praktyce trwa to znacznie krócej.

W dodatku – Urzędy Skarbowe nie są teraz jeszcze zasypane PIT-ami, więc pieniądze na koncie możesz mieć już nawet po tygodniu. Czy Urząd Skarbowy zna aktualny numer twojego konta bankowego? Jeżeli nie, musisz złożyć także formularz ZAP-3 – znajdziesz go tu:    

Zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem    

Lepiej to zrobić, gdyż pieniądze przesłane przekazem pocztowym są pomniejszone o kwotę opłaty za przelew.     

Jeżeli nie liczysz na zwrot podatku, a nawet obawiasz się, że będziesz musiała dopłacić, też nie zwlekaj z wypełnieniem PIT-a. Odwlekając ten moment – nie zmniejszysz kwoty do zapłacenia, jednak im później się dowiesz ile musisz zapłacić – tym większym problemem może być znalezienie tej kwoty w budżecie domowym. Lepiej wiedzieć, co cię czeka.

O czym jeszcze musisz pamiętać przy składaniu zeznania podatkowego?

·    Urząd Skarbowy, do którego adresujesz swoje zeznanie podatkowe to twój adres zamieszkania. Jeżeli w ubiegły roku przeprowadzałaś się – istotny jest adres zamieszkania na dzień 31 grudnia 2013r.

·    w roku 2013 weszło w życie kilka istotnych zmian w stosunku do lat poprzednich. Sprawdź, które z nich cię dotyczą:    

Co nowego w podatkach osobistych?

·    nie przegap terminu – ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego za 2013 rok to dzień 30 kwietnia 2014r. Liczy się data stempla pocztowego, osobistego złożenia w US lub data UPO stanowiącego potwierdzenie przy wysłaniu przez internet. Po przekroczeniu tej daty, oprócz kary finansowej stracisz też prawo do rozliczenia na zasadach preferencyjnych (np. wspólne rozliczenie z współmałżonkiem lub z dzieckiem);

·    zachowaj kopię złożonego zeznania oraz potwierdzenie wysłania – będą ci potrzebne i to nie tylko w przypadku ewentualnej kontroli US;

·    jeśli pomylisz się już po wysłaniu zeznania – składasz PIT ponownie, wypełniając prawidłowo wszystkie rubryki. Na pierwszej stronie zaznaczasz „korekta zeznania”;

·    nie zapomnij o zadysponowaniu swoim 1% podatku. Pamiętaj, że jego wysokość jest obliczana nie od kwoty którą masz do zwrotu czy zapłaty, ale od wysokości należnego podatku od twoich dochodów. Może być to całkiem niemała kwota – ciebie nic to nie kosztuje, a komuś może bardzo pomóc. Jak to zrobić? Poczytaj tu:    

1% podatku – decyzja należy do ciebie

Od podatków nie da się uciec, wobec fiskusa lepiej być w porządku. I nie martw się, że płacisz wysokie podatki – oznacza to, że w ubiegłym roku dużo zarobiłaś. Może ten rok będzie jeszcze lepszy?

Marzanna Szulta

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 0,00 z 5. Głosów: 0
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama