Pora na rozliczenie PIT-ów

Pora na rozliczenie PIT-ów

Wkraczamy właśnie w szczyt podatkowego rozliczenia roku 2016. Pracodawcy do końca lutego mieli czas na przesłanie informacji o zarobkach, składkach na ubezpieczenie społeczne i emerytalne oraz pobranych zaliczkach podatkowych – powinnaś więc mieć już wszystko, co potrzebne do wypełnienia PIT-u.

Rozlicz się jak najszybciej – zawsze warto wiedzieć, jak wypadł twój bilans roku podatkowego. Jeżeli masz nadpłatę podatku – szybciej dostaniesz zwrot. Fiskus ma na to 3 miesiące od daty złożenia zeznania, ale w praktyce trwa to znacznie krócej.

W dodatku – Urzędy Skarbowe nie są teraz jeszcze zasypane PIT-ami, więc pieniądze na koncie możesz mieć już nawet po tygodniu. Czy Urząd Skarbowy zna aktualny numer twojego konta bankowego? Jeżeli nie, musisz złożyć także formularz ZAP-3.

Lepiej to zrobić, gdyż pieniądze przesłane przekazem pocztowym są pomniejszone o kwotę opłaty za przelew. 

Jeżeli nie liczysz na zwrot podatku, a nawet obawiasz się, że będziesz musiała dopłacić, też nie zwlekaj z wypełnieniem PIT-a. Odwlekając ten moment – nie zmniejszysz kwoty do zapłacenia, jednak im później się dowiesz ile musisz zapłacić – tym większym problemem może być znalezienie tej kwoty w budżecie domowym. Lepiej wiedzieć, co cię czeka.

reklama

O czym jeszcze musisz pamiętać przy składaniu zeznania podatkowego?

  • Urząd Skarbowy, do którego adresujesz swoje zeznanie podatkowe musi być zgodny z twoim adresem zamieszkania. Jeżeli w ubiegły roku przeprowadzałaś się – istotny jest adres zamieszkania na dzień 31 grudnia 2016r.
  • Nie przegap terminu – ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego za 2016 rok to dzień 30 kwietnia 2017r. Liczy się data stempla pocztowego, osobistego złożenia w US lub data UPO stanowiącego potwierdzenie przy wysłaniu przez internet.
  • Po przekroczeniu tej daty, oprócz kary finansowej stracisz też prawo do rozliczenia na zasadach preferencyjnych (np. wspólne rozliczenie z współmałżonkiem lub z dzieckiem);
  • Zachowaj kopię złożonego zeznania oraz potwierdzenie wysłania – będą ci potrzebne i to nie tylko w przypadku ewentualnej kontroli US;
  • Jeśli pomylisz się już po wysłaniu zeznania – składasz PIT ponownie, wypełniając prawidłowo wszystkie rubryki. Na pierwszej stronie zaznaczasz „korekta zeznania”;
  • Nie zapomnij o zadysponowaniu swoim 1% podatku. Pamiętaj, że jego wysokość jest obliczana nie od kwoty którą masz do zwrotu czy zapłaty, ale od wysokości należnego podatku od twoich dochodów. Może być to całkiem niemała kwota – ciebie nic to nie kosztuje, a 1% podatku komuś może bardzo pomóc.

Od podatków nie da się uciec, wobec fiskusa lepiej być w porządku. I nie martw się, że płacisz wysokie podatki – oznacza to, że w ubiegłym roku dużo zarobiłaś. Może ten rok będzie jeszcze lepszy?

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: