Pora na rozliczenie PIT-ów

Pora na rozliczenie PIT-ów

Wkraczamy właśnie w szczyt podatkowego rozliczenia roku 2016. Pracodawcy do końca lutego mieli czas na przesłanie informacji o zarobkach, składkach na ubezpieczenie społeczne i emerytalne oraz pobranych zaliczkach podatkowych – powinnaś więc mieć już wszystko, co potrzebne do wypełnienia PIT-u.

Rozlicz się jak najszybciej – zawsze warto wiedzieć, jak wypadł twój bilans roku podatkowego. Jeżeli masz nadpłatę podatku – szybciej dostaniesz zwrot. Fiskus ma na to 3 miesiące od daty złożenia zeznania, ale w praktyce trwa to znacznie krócej.

W dodatku – Urzędy Skarbowe nie są teraz jeszcze zasypane PIT-ami, więc pieniądze na koncie możesz mieć już nawet po tygodniu. Czy Urząd Skarbowy zna aktualny numer twojego konta bankowego? Jeżeli nie, musisz złożyć także formularz ZAP-3.

Lepiej to zrobić, gdyż pieniądze przesłane przekazem pocztowym są pomniejszone o kwotę opłaty za przelew. 

Jeżeli nie liczysz na zwrot podatku, a nawet obawiasz się, że będziesz musiała dopłacić, też nie zwlekaj z wypełnieniem PIT-a. Odwlekając ten moment – nie zmniejszysz kwoty do zapłacenia, jednak im później się dowiesz ile musisz zapłacić – tym większym problemem może być znalezienie tej kwoty w budżecie domowym. Lepiej wiedzieć, co cię czeka.

reklama

O czym jeszcze musisz pamiętać przy składaniu zeznania podatkowego?

  • Urząd Skarbowy, do którego adresujesz swoje zeznanie podatkowe musi być zgodny z twoim adresem zamieszkania. Jeżeli w ubiegły roku przeprowadzałaś się – istotny jest adres zamieszkania na dzień 31 grudnia 2016r.
  • Nie przegap terminu – ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego za 2016 rok to dzień 30 kwietnia 2017r. Liczy się data stempla pocztowego, osobistego złożenia w US lub data UPO stanowiącego potwierdzenie przy wysłaniu przez internet.
  • Po przekroczeniu tej daty, oprócz kary finansowej stracisz też prawo do rozliczenia na zasadach preferencyjnych (np. wspólne rozliczenie z współmałżonkiem lub z dzieckiem);
  • Zachowaj kopię złożonego zeznania oraz potwierdzenie wysłania – będą ci potrzebne i to nie tylko w przypadku ewentualnej kontroli US;
  • Jeśli pomylisz się już po wysłaniu zeznania – składasz PIT ponownie, wypełniając prawidłowo wszystkie rubryki. Na pierwszej stronie zaznaczasz „korekta zeznania”;
  • Nie zapomnij o zadysponowaniu swoim 1% podatku. Pamiętaj, że jego wysokość jest obliczana nie od kwoty którą masz do zwrotu czy zapłaty, ale od wysokości należnego podatku od twoich dochodów. Może być to całkiem niemała kwota – ciebie nic to nie kosztuje, a 1% podatku komuś może bardzo pomóc.

Od podatków nie da się uciec, wobec fiskusa lepiej być w porządku. I nie martw się, że płacisz wysokie podatki – oznacza to, że w ubiegłym roku dużo zarobiłaś. Może ten rok będzie jeszcze lepszy?

Marzanna Szulta

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Domowe finanse na co dzień

Domowe finanse na co dzień

Prowadzenie domowego budżetu to wielka sztuka, z którą musimy zmagać się na co dzień. Jak to zrobić,...   Więcej

Metoda na wnuczka

Metoda na wnuczka

Zapewne nie raz słyszałaś, że czyjś dziadek czy starsza sąsiadka została okradziona metodą „na wnuczka. ...   Więcej

Karta kredytowa pre-paid

Karta kredytowa pre-paid

Prepaidowa karta kredytowa to bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające na korzystanie z karty kredytowej z...   Więcej

Płatności internetowe kartą

Płatności internetowe kartą

Mamy XXI wiek, płatności online w internecie są już dla nas usługą powszechną, wykorzystywaną na co...   Więcej

Karta kredytowa – na wszelki wypadek

Karta kredytowa – na wszelki wypadek

Karty kredytowe mają swoich miłośników i przeciwników. O ile jedni korzystają z jej dobrodziejstwa często...   Więcej

Sprzedane mieszkanie. Co z podatkiem?

Sprzedane mieszkanie. Co z podatkiem?

Sprzedałaś mieszkanie. Teraz zastanawiasz się, czy powinnaś zapłacić podatek. Jeśli tak - w jakiej...   Więcej

reklama