reklama
Pożyczka - od rodziny, znajomych, przyjaciół

Pożyczka - od rodziny, znajomych, przyjaciół

Czy zdarza ci się czasem pożyczać pieniądze od znajomych lub kogoś z rodziny?

Taka pożyczka, oparta głównie na zaufaniu, ma wiele zalet. Przede wszystkim – jej koszty są niewielkie, gdyż z reguły albo wcale nie ma odsetek, albo są one niższe niż w banku czy firmie pożyczkowej. Poza tym z reguły jest bardzo szybko i w prosty sposób dostępna, a więc bardzo wygodna. Czy w ogóle nie wymaga żadnych formalności? Niestety, nie jest to takie proste.

Umowę pożyczki trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego i to z kilku powodów. Przede wszystkim – jeżeli kwota pożyczki jest naprawdę duża – fiskus może się zainteresować, skąd wzięłaś pieniądze. Przychody z nieujawnionych źródeł są objęte stawką podatku 75% - nie warto ryzykować. Oczywiście jeżeli złożysz wyjaśnienie, że to pożyczka, nie będzie tak źle, ale i tak sankcja za nie zgłoszoną pożyczkę to 20% podatku. Lepiej nie ryzykować.

Podobnie jak w przypadku darowizny - wysokość podatku od pożyczki jest uzależniona od tego, od kogo ją dostałaś. W ramach najbliższej rodziny (mąż, dzieci, dzieci męża, wnuki, rodzice, macocha, ojczym , teściowie, dziadkowie, rodzeństwo) można pożyczać pieniądze bez podatku. Do kwoty 9637zł – nie trzeba jej nawet zgłaszać do US. W przypadku pożyczki na wyższą kwotę – konieczne jest jej zgłoszenie, ale można skorzystać ze zwolnienia z podatku.

Podatku nie zapłacisz, jeżeli:   
·    pieniądze zostaną przekazane na konto w banku lub przekazem pocztowym
·    w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki złożysz w US formularz PCC-3

W przypadku pożyczek od dalszej rodziny i od osób niespokrewnionych podatek od kwoty pożyczki wynosi 2%. Zobowiązany jest do niego pożyczkobiorca. Bez podatku możesz pożyczyć w sumie 5000zł od jednej osoby i 25000zł od wielu osób w okresie 3 lat.    

Teoretycznie umowa może być ustna, ale Kodeks Postępowania Cywilnego zaleca sporządzenie umowy pisemnej przy pożyczkach powyżej 500zł. Tak jest bezpieczniej dla obu stron – pożyczającej i udzielającej pożyczki. Jeżeli pieniądze zostają przekazane w formie gotówki – warto też sporządzić pokwitowanie odbioru.

Co powinna zawierać taka umowa?
·    datę i miejsce zawarcia umowy
·    dane osób zawierających pożyczkę: imiona, nazwiska, adresy, numery dowodów osobistych
·    wysokość pożyczki oraz warunki jej spłaty – termin, odsetki itp.
·    ewentualne zabezpieczenie na wypadek, gdy pożyczka nie zostanie spłacona w terminie

Poza tym – czasem warto wpisać do umowy odsetki od pożyczki. Zdarzają się przypadki, że brak odsetek jest traktowany przez fiskusa jako dodatkowy przychód – pożyczając w banku musiałabyś oddać z odsetkami. W takim przypadku – osoba udzielająca pożyczki musi zapłacić podatek od kwoty jaką „zarobiła” na tych odsetkach. Obowiązuje tu stawka ryczałtowa 19% i wystarczy to uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Szukając możliwości pożyczki pamiętaj jednak także o tym, że wprawdzie od rodziny czy znajomych pożycza się łatwo i prosto, ale nic tak nie wywołuje konfliktów międzyludzkich jak pieniądze. Czasem te „koszty uboczne” powodują, że lepiej pójść do banku niż do przyjaciółki.

Marzanna Szulta

reklama