reklama
Pożyczka - od rodziny, znajomych, przyjaciół

Pożyczka - od rodziny, znajomych, przyjaciół

Czy zdarza ci się czasem pożyczać pieniądze od znajomych lub kogoś z rodziny?

Taka pożyczka, oparta głównie na zaufaniu, ma wiele zalet. Przede wszystkim – jej koszty są niewielkie, gdyż z reguły albo wcale nie ma odsetek, albo są one niższe niż w banku czy firmie pożyczkowej. Poza tym z reguły jest bardzo szybko i w prosty sposób dostępna, a więc bardzo wygodna. Czy w ogóle nie wymaga żadnych formalności? Niestety, nie jest to takie proste.

Umowę pożyczki trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego i to z kilku powodów. Przede wszystkim – jeżeli kwota pożyczki jest naprawdę duża – fiskus może się zainteresować, skąd wzięłaś pieniądze. Przychody z nieujawnionych źródeł są objęte stawką podatku 75% - nie warto ryzykować. Oczywiście jeżeli złożysz wyjaśnienie, że to pożyczka, nie będzie tak źle, ale i tak sankcja za nie zgłoszoną pożyczkę to 20% podatku. Lepiej nie ryzykować.

Podobnie jak w przypadku darowizny - wysokość podatku od pożyczki jest uzależniona od tego, od kogo ją dostałaś. W ramach najbliższej rodziny (mąż, dzieci, dzieci męża, wnuki, rodzice, macocha, ojczym , teściowie, dziadkowie, rodzeństwo) można pożyczać pieniądze bez podatku. Do kwoty 9637zł – nie trzeba jej nawet zgłaszać do US. W przypadku pożyczki na wyższą kwotę – konieczne jest jej zgłoszenie, ale można skorzystać ze zwolnienia z podatku.

Podatku nie zapłacisz, jeżeli:   
·    pieniądze zostaną przekazane na konto w banku lub przekazem pocztowym
·    w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki złożysz w US formularz PCC-3

W przypadku pożyczek od dalszej rodziny i od osób niespokrewnionych podatek od kwoty pożyczki wynosi 2%. Zobowiązany jest do niego pożyczkobiorca. Bez podatku możesz pożyczyć w sumie 5000zł od jednej osoby i 25000zł od wielu osób w okresie 3 lat.    

Teoretycznie umowa może być ustna, ale Kodeks Postępowania Cywilnego zaleca sporządzenie umowy pisemnej przy pożyczkach powyżej 500zł. Tak jest bezpieczniej dla obu stron – pożyczającej i udzielającej pożyczki. Jeżeli pieniądze zostają przekazane w formie gotówki – warto też sporządzić pokwitowanie odbioru.

Co powinna zawierać taka umowa?
·    datę i miejsce zawarcia umowy
·    dane osób zawierających pożyczkę: imiona, nazwiska, adresy, numery dowodów osobistych
·    wysokość pożyczki oraz warunki jej spłaty – termin, odsetki itp.
·    ewentualne zabezpieczenie na wypadek, gdy pożyczka nie zostanie spłacona w terminie

Poza tym – czasem warto wpisać do umowy odsetki od pożyczki. Zdarzają się przypadki, że brak odsetek jest traktowany przez fiskusa jako dodatkowy przychód – pożyczając w banku musiałabyś oddać z odsetkami. W takim przypadku – osoba udzielająca pożyczki musi zapłacić podatek od kwoty jaką „zarobiła” na tych odsetkach. Obowiązuje tu stawka ryczałtowa 19% i wystarczy to uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Szukając możliwości pożyczki pamiętaj jednak także o tym, że wprawdzie od rodziny czy znajomych pożycza się łatwo i prosto, ale nic tak nie wywołuje konfliktów międzyludzkich jak pieniądze. Czasem te „koszty uboczne” powodują, że lepiej pójść do banku niż do przyjaciółki.

Marzanna Szulta

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 0,00 z 5. Głosów: 0
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama