Pożyczki pozabankowe – łatwo dostać, trudno spłacić

Pożyczki pozabankowe – łatwo dostać, trudno spłacić

W życiu czasami zdarzają się takie chwile, kiedy nic nie wychodzi, kłopoty się nawarstwiają i wszystko wokół zaczyna się sypać. Do tego wszystkiego - najczęściej - dochodzą problemy finansowe, a nad głową wiszą tylko czarne chmury.

Rachunki trzeba płacić, terminy gonią, a w kieszeni pustka. Jeżeli w mniejszym lub większym dotyczy to także ciebie, bądź ostrożna. To bardzo niebezpieczny moment – w spiralę zadłużenia wpada się łatwo, wyplątać się jest znaczniej trudniej.

Chcąc załatwić najpilniejsze potrzeby i załatać dziury w budżecie rozważasz różne możliwości, i z pewnością zastanawiasz się także – skąd pożyczyć brakujące pieniądze?

reklama

Pożyczki pozabankowe, jakie pułapki?

Przemyśl to bardzo dokładnie – pożyczkę trzeba będzie zwrócić, a ty już masz problemy ze spłatą bieżących należności. Najprościej byłoby skorzystać z debetu w koncie osobistym lub kredytu na karcie kredytowej, ale jeżeli masz poważny kryzys finansów osobistych, te możliwości pewnie wyczerpałaś już wcześniej. W dodatku bank nisko ocenił twoją wiarygodność kredytową i nie przyznał ci kolejnego kredytu ani nie chce zwiększyć limitu zadłużenia.

Zdesperowana szukasz dalej i wcześniej czy później natkniesz się na ofertę różnego rodzaju parabanków i firm pożyczkowych. Skorzystanie z takiej oferty to bardzo niebezpieczny pomysł i może się źle skończyć. Pilnująca rynku finansowego Komisja Nadzoru Finansowego, wydając rekomendacje bankom dba też o to, abyśmy nie zadłużali się za bardzo.

Przekredytowanie, czyli takie obciążenie domowego budżetu, kiedy tracisz zdolność spłacania wszystkich kredytów jest bardzo niebezpieczne i dla ciebie i dla banku. KNF jest właśnie taką instytucją, która pilnuje, abyś nie przesadziła z nadmiernym zadłużeniem. Może to jednak zrobić w ograniczonym zakresie – pilnując tych instytucji, które ustawowo podlegają pod nadzór finansowy.

Na rynku funkcjonuje jednak także sporo różnych parabanków i firm pożyczkowych działających bez tego nadzoru. Formalnie nie prowadząc działalności zarezerwowanej dla banków, w praktyce omijają prawo lub ocierają się o nie.

Wprawdzie zasady ustawy antylichwiarskiej również je obowiązują, ale bardzo wysokie koszty udzielanych pożyczek są wpisywane nie jako odsetki, a różnego rodzaju opłaty dodatkowe. Najczęściej bardzo, bardzo wysokie.  Gdy zdesperowana zwrócisz się o pożyczkę do takiej firmy pożyczkowej, może się to kiepsko skończyć.

Przede wszystkim – na rynku nie brakuje niestety oszustów, którzy pod pozorem udzielenia pożyczki będą próbować wyłudzić od ciebie pieniądze. Będziesz wpłacać jakieś opłaty początkowe, wpisowe i różne inne, a potem okaże się, że z jakichś irracjonalnych przyczyn pożyczki i tak nie otrzymałaś.

Swego czasu głośno było o firmie, która o kolejnych warunkach informowała po kolei, dopiero po spełnieniu poprzednich. Jednym z ostatnich warunków było poręczenie nawet kilkunastu różnych żyrantów. Oczywiście żadnych wcześniej uiszczonych opłat początkowych nie zwracano – zgodnie z regulaminem. Nie miej złudzeń – na pewno jakaś część z licznych firm pożyczkowych nadal ma podobne metody działania. Naciąć się wcale nie jest trudno.     

Są też takie firmy, których celem jest zdobycie twoich danych osobowych i numeru konta w banku. Obiecując pożyczkę, nie żądają nawet żadnego zaświadczenia o dochodach. Nie miej złudzeń – kto wie do czego możesz zostać wykorzystana. Lepiej nie sprawdzać tego w praktyce.

Na rynku funkcjonuje także wiele firm, które nie oszukują, a rzeczywiście udzielają pożyczek. Nie musisz nawet spełniać specjalnych wymagań dochodowych, możesz figurować we wszelkich możliwych bazach zadłużonych – szanse na kredyt masz. I sporo za niego zapłacisz, w niektórych przypadkach nawet kilkakrotnie czy kilkanaście razy więcej niż kwota udzielonego kredytu. Jesteś pewna, ze stać cię na to?

Owszem, zapłacisz najpilniejsze rachunki, ale następne będą już za miesiąc, a dochodzą ci do spłaty raty pożyczki. Twoje zadłużenie się zwiększyło się i jest jeszcze gorzej niż było przedtem. W dodatku windykacja tego typu firm bywa twarda i bezwzględna. Jeżeli zabezpieczeniem kredytu było np. mieszkanie – łatwo możesz je stracić. Tego typu firmy również mają swój drobny druczek i sprytnie z niego korzystają. A ty zawarłaś umowę cywilną z prywatną firmą i nawet nie możesz się poskarżyć czy odwołać.         

Jeśli więc w internecie, na przystanku tramwajowym czy jakimś słupie ogłoszeniowym znajdziesz ulotkę z ofertą szybkiej pożyczki bez formalności – omijaj ją szerokim łukiem. Szanse na to, że trafiłaś na pośrednika jakiegoś parabanku są olbrzymie. Na liście podmiotów, przed którymi ostrzega KNF jest sporo pozycji, więc je koniecznie sprawdź!

W sytuacji podbramkowej mimo wszystko pomyśl, czy nie lepiej wybrnąć z trudnej sytuacji - tnąc koszty czy zwiększając przychody. Może jakaś dodatkowa praca? Może w ostateczności trzeba pozbyć się książek czy ubrań? A może ktoś ze znajomych lub z rodziny może cię wspomóc? Te rozwiązania, choć mniej oczywiste niż przypadkowa pożyczka, są o niebo bardziej bezpieczne.

Marzanna Szulta

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Ubezpiecz swoje mieszkanie

Masz mieszkanie lub dom? Ubezpieczasz je od różnych żywiołów, zdarzeń losowych i rozmaitych - mniej lub...   Więcej

Przeczytaj, zanim wykupisz wczasy lub wycieczkę…

Przeczytaj, zanim wykupisz wczasy lub wycieczkę…

Kalendarz pokazuje wyraźnie: lato na horyzoncie, już za chwilę wakacje i pora na urlop. Czy masz już...   Więcej

Problemy z autem na trasie za granicą

Problemy z autem na trasie za granicą

Wyjeżdżając samochodem za granicę musisz być przygotowana na różne sytuacje. Wprawdzie samochód może się...   Więcej

Upadek linii lotniczych

Upadek linii lotniczych

Może czasem o pewnych sprawach lepiej nie pisać? Jeszcze klawiatura dobrze nie ostygła po napisaniu...   Więcej

Pensja minimalna

Pensja minimalna

Całkiem niedawno oficjalnie podano do wiadomości, że od stycznia 2013 wzrasta pensja minimalna. Dziś...   Więcej

Tajemnica bankowa

Tajemnica bankowa

Pojęcie tajemnicy bankowej jakoś automatycznie kojarzy się ze Szwajcarią. Tamtejsze banki słyną na całym...   Więcej

reklama