reklama
Prognozy i postanowienia finansowe na Nowy Rok

Prognozy i postanowienia finansowe na Nowy Rok

Początek nowego roku zawsze skłania do przemyśleń – co przyniesie, czy będzie dobry czy zły? Z reguły wiąże się także z życzeniami, marzeniami, planami, nadziejami. Czy pamiętasz, jak to było rok temu? Co się udało, co nie, a o czym nawet nie pamiętasz?

Każdy rok ma co najmniej 365 dni, każdy z nich może przynieść coś nowego i to zarówno w wymiarze globalnym jak i osobistym. Nie mamy możliwości zajrzenia w przyszłość, choć z pewnością pewne rzeczy można przewidywać. Jaki więc będzie nadchodzący rok?

Analitycy przewidują, że gospodarka będzie się rozwijać, więc są szanse na poprawę sytuacji na rynku pracy. To z pewnością nastraja optymistycznie. Zgodnie z prognozami ekonomistów stopy procentowe będą raczej maleć, a to oznacza tańsze kredyty, choć także niskie oprocentowanie lokat. Niewiele zmieni się w podatkach – pozostaną na niezmienionym poziomie. Nadal zostaje utrzymana podwyższona stawka VAT, ceny w sklepach więc nie spadną. Podobno jednak mają wzrosnąć płace, więc może nie będzie tak źle? Tym bardziej, że inflacja powinna być bardzo niska.

Niezależnie od tego, czy - i w jakim stopniu - te prognozy się spełnią, powinnaś nastawić się na to, że będzie to kolejny rok oszczędzania. Bez względu na to, ile zarabiasz i jak bardzo musisz odmawiać sobie różnych przyjemności, wydatki trzeba planować i kontrolować. Żywiołowe podejście do finansów może spowodować, że pieniądze się po prostu „się rozchodzą” – nie wiadomo jak, kiedy i na co. I w efekcie zawsze ci na coś brakuje.

Może więc najlepszą pomysłem na noworoczne postanowienia będzie przejęcie pełnej kontroli nad swoimi finansami? Postanów sobie, że będziesz zapisywać i analizować wszystkie wydatki, uzyskując w ten sposób nie tylko więcej środków do dyspozycji, ale przede wszystkim – większy wpływ na własne życie. Nie uzależniaj się od tego, co przyniesie los, ale sama staraj się zapanować nad każdym kolejnym dniem. Wówczas, nawet jeżeli będzie to dzień kiepski, nie musi wcale spowodować wielkiego trzęsienia ziemi i zawalenia wszystkich innych planów. Jeżeli natomiast dzień będzie dobry i dostaniesz na przykład dodatkową, zupełnie niespodziewaną premię – to pamiętaj o tym, że wydać można ją szybko i łatwo, ale czy na pewno rozsądnie? Nad odrobiną szaleństwa też warto panować. Nawet dodatkowe środki warto dopisać do budżetu i zaplanować na co je przeznaczysz.    

Finanse pod kontrolą – to dobre hasło na Nowy 2014 Rok.

Marzanna Szulta

reklama