reklama

„Rodzina na swoim” – ostatnie dni programu

Program „Rodzina na Swoim” to adresowana głównie do młodych małżeństw pomoc państwa w zakupie mieszkania.

Pomoc całkiem realna, gdyż gwarantująca spłatę 50% odsetek od zaciągniętego kredytu hipotecznego. Przy wieloletnich kredytach, w których koszty kredytu stanowią znaczną kwotę, nie są to małe sumy. Na pewno warto się postarać o takie dofinansowanie.

Z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać młode małżeństwa, z których przynajmniej jedno z małżonków nie ukończyło 35 lat życia, single, a także osoby samotnie wychowujące dziecko – tu nie ma limitu wieku. Starając się o kredyt hipoteczny nie możesz być właścicielem innego mieszkania lub nieruchomości, a w przypadku singli – również nigdy wcześniej.

Ograniczenia dotyczą również samego mieszkania. Metraż mieszkania dla małżeństw nie może przekraczać 75m2 , dla singli – 50m2. Budując w ramach programu dom – jego powierzchnia nie może być większa niż 140m2.     

Cena mieszkania nie może być też zbyt wysoka – obowiązują tu limity za cenę 1 m2, różne w zależności od województwa. Obowiązujące, aktualne (IV kwartał 2012) limity dostępne są na www:

Rodzina na swoim – limity cen mieszkań w poszczególnych województwach    

Jeżeli spełniasz te warunki, pozostaje ci już tylko sprawdzić swoją zdolność kredytową. Poszukaj tu banku oferującego najlepsze warunki lub skorzystaj z usług renomowanego (!) doradcy. Mając zbyt niską pensję możesz skorzystać z pomocy najbliższej rodziny. Współkredytowcą kredytu mogą być twoi rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i ich współmałżonkowie. Nie może być to dalsza rodzina np. ciocia czy wujek lub osoba niespokrewniona.

Dlaczego warto się pospieszyć? Program kończy się 31 grudnia 2012 , w przyszłym roku już nie będzie można z niego skorzystać. Jeżeli więc spełniasz kryteria i planujesz zakup mieszkania – to już naprawdę ostatnie dni. Na złożenie wniosku masz czas tylko do końca bieżącego roku. Wprawdzie są plany nowego programu – MdM czyli „Mieszkania dla młodych”, ale jego wprowadzenie w życie jeszcze trochę potrwa. Odpowiednia ustawa jest dopiero procedowana w parlamencie. Zacznie obowiązywać najwcześniej od połowy przyszłego roku, choć już mówi się także o roku 2014. Niezależnie od tego już wiadomo, że kryteria zostaną znacznie zaostrzone. Przede wszystkim w ramach programu będzie można kupować tylko mieszkania na rynku pierwotnym czyli nowe od dewelopera. Zakup mieszkania na rynku wtórnym czy budowa domu nie będzie już finansowana. W przypadku małżeństw ograniczenie wieku do 35 lat będzie obejmować oboje małżonków, a nie tylko jednego. Same zasady dofinansowania również ulegną zmianie. Nie będzie to już spłata 50% odsetek, a 10% jednorazowej dotacji do zobowiązania. Rodziny z dziećmi otrzymają dodatkowe 5%. Jeżeli w ciągu 5 lat od otrzymania kredytu urodzi się kolejne dziecko – następne 5%. W sumie więc maksymalna dopłata dla rodziny może wynieść 20%. Wprawdzie na ścieżce legislacyjnej często pojawiają się różne niespodziewane zmiany, ale akurat ta ustawa nie budzi większych emocji, więc podstawowe zasady programu raczej nie ulegną zmianie.

Marzanna Szulta

reklama