reklama
Szybka pożyczka na święta? To zły pomysł

Szybka pożyczka na święta? To zły pomysł

Grudzień, a szczególnie jego druga połowa, to okres, kiedy wpadając w przedświąteczny nastrój zapominamy o codziennych problemach i poddajemy się wizji kolorowej choinki i wszystkiemu temu, co się z nią kojarzy. Uważaj jednak, gdyż łatwo w ten sposób stracić czujność i zaszaleć z wydatkami.

Dostałaś dodatkową premię świąteczną? Bon na zakupy? Takie pieniądze na pewno się przydadzą i pozwolą ci na zakup ciekawszych prezentów, wzbogacenie świątecznego stołu czy zakup kreacji na Sylwestra. Pod warunkiem, że zanim pójdziesz na zakupy przemyślisz – ile i na co wydasz. W sklepach też panuje świąteczny nastrój, wytworzony różnego rodzaju sztuczkami marketingowymi, mającymi na celu skłonienie cię do znacznie większych i droższych zakupów. Chwila nieuwagi i z galerii handlowej wyjdziesz z zupełnie nieplanowanym debetem na karcie, znacznym obciążeniem karty kredytowej czy umową kredytową na przedświąteczną pożyczkę.

Zauważyłaś, jak wiele banków oferuje obecnie „szybką świąteczną pożyczkę”? Brakuje ci środków na prezenty? Zobaczyłaś atrakcyjną promocję, ale masz za mało pieniędzy? Bank chętnie ci pomoże, a w dodatku – zaczniesz spłacać raty dopiero za kilka miesięcy… Efekt łatwo przewidzieć. Atmosfera przedświątecznych zakupów nie sprzyja uważnemu czytaniu wszystkich szczegółowych warunków umowy, w których łatwo ukryć różne kruczki prawne czy dodatkowe koszty pożyczki. Wbrew pozorom – sama umowa takiej szybkiej pożyczki wcale nie musi być bardzo korzystna, a poza tym i tak trzeba będzie ją spłacić. Huczna finansowo końcówka roku może spowodować poważny ból głowy już na początku roku następnego.

Zanim więc zdecydujesz się na święta na kredyt – przemyśl to dokładnie i to nie na miejscu, a na spokojnie, w domu. Zwróć uwagę na:

·    dokładne warunki umowy – przede wszystkim całkowity koszt kredytu – atrakcyjne oprocentowanie to nie wszystko;

·    od kiedy i w jakiej wysokości będziesz spłacać pożyczkę? Czy na pewno twój budżet miesięczny to zniesie?;

·    czy artykuł w promocji jest ci rzeczywiście potrzebny, a sama promocja taka wyjątkowa? W ramach „wietrzenia magazynów” na przełomie roku – wyprzedaże będą z pewnością jeszcze ciekawsze finansowo;

·    czy zakupowe szaleństwo w grudniu nie spowoduje, że będziesz musiała pożegnać się z myślą o wymarzonym urlopie? Budżet nie jest z gumy, a kredyt będziesz spłacać jeszcze latem;

Pamiętaj o tym, że wszelkie decyzje finansowe powinno podejmować się na zimno, bez emocji i ulegania nastrojowi chwili. Pieniądze są oczywiście ważne, ale o prawdziwym świątecznym nastroju decyduje to, jak i z kim spędzasz czas, a nie to, ile to kosztuje. Pomyśl o tym, zanim zdecydujesz się skorzystać z „szybkiej świątecznej pożyczki specjalnie dla ciebie”.

Marzanna Szulta

reklama