Szybka pożyczka na święta. Warto ją brać?

Szybka pożyczka na święta. Warto ją brać?

Grudzień to finansowo bardzo specyficzny miesiąc. Zwiększone wydatki świąteczne, skłonność do bycia nieco rozrzutnym i uleganie pokusie, by choć raz w roku nie oszczędzać i pozwolić sobie na więcej.

Trudno się dziwić. Sklepy kuszą promocjami, przypominają o prezentach, wskazują na artykuły, które są „obowiązkowe” na świątecznym stole. Gdy zaczynasz ulegać temu nastrojowi i poddajesz się zakupowemu szaleństwu, nagle okazuje się, że w portmonetce szybko pokazuje się dno i pojawia się pytanie skąd wziąć pieniądze?

Skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

Tu z pomocą przychodzą banki i różnego rodzaju firmy pożyczkowe. Wszędzie wokół pełno reklam: mini-ratki, raty 0)%, pierwsza pożyczka bez kosztów – pełen wachlarz możliwości. Przekaz jest prosty – weź pożyczkę, a te święta będą bogate, wspaniałe, jedyne w swoim rodzaju. Zanim jednak zdecydujesz się na taki szybki kredyt przed świętami, zastanów się, czy na pewno warto? Jakie to przyniesie konsekwencje dla twoich finansów w nieco dłuższej perspektywie?

reklama

Weź pod uwagę:

·    czy na pewno potrzebujesz ten pożyczki? Jak będą wyglądać twoje święta bez niej? Pewnie będzie trochę skromniej, ale czy świąteczna obfitość jest warta zadłużania się?

·    co chcesz sfinansować w ramach zakupu na raty? Jak bardzo jest to potrzebne?

·    nie idź na całość na zasadzie „jak szaleć, to szaleć” i nie dorzucaj w ostatniej chwili do kredytu nowego telewizora, laptopa itp. itd. To nie są zakupy, na które powinnaś się decydować przy okazji, bez przemyślenia;

·    nie podejmuj decyzji od razu, w sklepie. Poproś o dokładne warunki kredytu, przeczytaj je na spokojnie w domu i prześpij się z ta myślą;

·    zastanów się, jak wysokie obciążenie kredytem jesteś w stanie udźwignąć w kolejnych miesiącach. Kredyt bierze się łatwo, spłaca się trudniej.

·    mając do wyboru kredyt krótko i długoterminowy – sprawdź jaka będzie wysokość raty w obu tych przypadkach. Niska rata miesięczna wydaje się być łatwa do spłacania, ale wiąże się to z długim okresem spłacania, a odsetki i wszystkie inne koszty dodatkowe zdecydowanie podnoszą cenę towarów, które kupiłaś na raty.

Jeżeli zdecydujesz się natomiast na kredyt z małą ilością rat – to upewnij się, że na pewno bez problemu będziesz mogła go spłacać w kolejnych miesiącach;

·    weź pod uwagę, że zaraz po świętach zaczyna się wielkie „sprzątanie magazynów” i kolejne promocje w handlu. To bardzo dobry okres na korzystne finansowo zakupy. Może lepiej poczekać? Jeśli wszystko wydasz na same święta, to na starcie wyprzedaży możesz zostać z pustym portfelem i w dodatku z kredytem do spłacenia.

Święta Bożego Narodzenia są ważne, piękne i bardzo mocno zakorzenione w naszej tradycji. Pamiętaj jednak, że najważniejsza w tych dniach jest nie droga wspaniałą choinka z bardzo błyszczącymi bombkami, okazałe prezenty pod nią i obficie zaopatrzony stół – liczą się tu ludzie, którzy są wokół tej choinki. I to oni sprawiają, że święta są jedyne i niepowtarzalne.

Marzanna Szulta

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

reklama