reklama
Urlop za granicą? Sprawdź ubezpieczenie

Urlop za granicą? Sprawdź ubezpieczenie

Początek lata: odliczasz dni do urlopu i snujesz plany wypoczynku gdzieś w zagranicznym kurorcie. Skorzystałaś z naszych  dobrych rad, jak mądrze wykupić wczasy lub wycieczkę. Sprawdziłaś biuro podróży i miejsce, dokąd się wybierasz. Wszystko przygotowane, wyjazd już niedługo. A co z ubezpieczeniem?   

Czy jednak na pewno jesteś przygotowana na wszystkie ewentualności? Wprawdzie myśląc o wypoczynku nie zakładasz żadnych czarnych scenariuszy, nie ma sensu zatruwać sobie życia, ale zupełna beztroska w stylu „jakoś to będzie” też nie jest wskazana.

Minimum zabezpieczenia może okazać się sprawą kluczową. Podczas urlopu niestety można zachorować, złamać rękę lub nogę i wówczas pojawia się problem. Ból, bariera językowa u lekarza – to już wystarczające źródło stresu, oszczędź więc sobie przynajmniej zmartwień „ile to będzie kosztować”.

Wyjeżdżając na urlop do państw Unii Europejskiej Islandii, Lichensteinu, Norwegii i Szwajcarii, a od 1 lipca 2013r. – również do Chorwacji, zabierz z sobą koniecznie EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Z kartą EKUZ będziesz mogła bez problemu skorzystać z leczenia na zasadach identycznych, jak obywatele tamtych krajów, co jednak nie oznacza, że jest to zupełnie bezpłatne. W wielu krajach jakąś opłatę (na ogół niewielką) trzeba uiścić. Zwróć też uwagę na to, czy lekarz, do którego zwracasz się po poradę – akceptuje EKUZ.

W każdym kraju, tak samo jak i u nas, w kraju są lekarze przyjmujący w ramach praktyki prywatnej, a więc pełnopłatnej. Pamiętaj jednak o tym, że karta EKUZ upoważnia doraźnej opieki lekarskiej i nie obejmuje np. transportu do kraju w przypadku poważniejszego wypadku.

 Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że okres ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)  w innym państwie członkowskim UE/EFTA dla osób ubezpieczonych został wydłużony  do 12 miesięcy.

Uprawnienie  przysługuje osobom, które są: zatrudnione; prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą; pobierają rentę; są studentami zgłoszonymi do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię lub członkami rodzin.

Wprawdzie wykupując wczasy w biurze podróży z pewnością w ramach pakietu opłacasz również ubezpieczenie, ale musisz się tu liczyć z tym, że wersja takiego ubezpieczenia turystycznego jest z reguły bardzo ograniczona. Chcąc się lepiej zabezpieczyć warto pomyśleć o wykupieniu wersji rozszerzonej lub nawet indywidualnie wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Wówczas możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela w razie choroby czy wypadku, pokrycie kosztów leczenia, masz też szanse na uzyskanie odszkodowania także za zgubiony lub skradziony bagaż, pokrycie kosztów dodatkowych leczenia lub transportu, odszkodowanie za odwołaną imprezę itp. Tego typu ubezpieczenia można znaleźć u każdego ubezpieczyciela.

Wprawdzie są to dodatkowe wydatki, ale w krytycznej sytuacji taka polisa może mieć kluczowe znaczenie i okazać się bezcenna. Pomyśl o tym, szczególnie, gdy wybierasz się do krajów, w których sytuacja polityczna czy społeczna nie zapewnia najwyższych standardów bezpieczeństwa, a ryzyko napadów, rabunków czy nawet wojny jest wysokie. W końcu wypoczynek nie powinien być koszmarem ani tym bardziej powodem do bankructwa.
Marzanna Szulta

reklama