W poszukiwaniu środków na własny biznes

W poszukiwaniu środków na własny biznes

 Ostatnia modyfikacja: 19/04/2017 , artykuł powstał: 29/03/2012

Są takie chwile w życiu, gdy zaczynasz się zastanawiać nad pracą na własny rachunek. Zacząć musisz oczywiście od przygotowania biznesplanu. Musisz dokładnie przemyśleć, co chcesz robić i w jaki sposób osiągać zyski. Sprawdź własne finanse, zobacz, ile ci brakuje i zacznij szukać.

Motywacja do założenia  firmy może być różna: nie możesz znaleźć pracy, masz dość tej obecnej lub chciałabyś pracować w domu - i zająć się jednocześnie wychowywaniem dzieci. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej ma wiele zalet, i z pewnością daje satysfakcję, ale wymaga również wiele zaangażowania, szczególnie na początku.

Jeśli jednak masz pasję, wiesz co i jak chciałabyś robić – to sukces, przynajmniej w połowie, masz zagwarantowany. Cała reszta to tylko determinacja i konsekwencja w działaniu oraz praca -  i to raczej nie w sztywnych godzinach od – do. Rozkręcanie własnego biznesu wymaga wysiłku, ale procentuje, nie tylko materialnie.

Przygotowując biznesplan dokładnie przemyśl, co chcesz robić i w jaki sposób osiągać zyski. Sprawdź, jak robią to inni, czy jest zapotrzebowanie i jak można pozyskać klientów. Następnie zrób całą listę środków, które są ci potrzebne i oszacuj koszty. Sprawdź własne finanse i ile - jesteś w stanie - sama zgromadzić na start. Zobacz, ile ci brakuje i zacznij szukać.

reklama

Jak dostać środki na własną działalność?

Dotacja/środki z Urzędu Pracy
Przede wszystkim możesz liczyć na dotację z Urzędu Pracy. Podstawowym wymaganiem jest formalne zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna i brak własnej DG w okresie ostatnich 12 miesięcy.

Maksymalna wysokość dotacji to sześciokrotność średniej pensji. Taka jest norma, ale w praktyce pula środków jest tak ograniczona, że każdy urząd ustala jeszcze różne dodatkowe zasady i obostrzenia. Teoretycznie nie jest też wymagany wkład własny, choć rozwiązanie to, w różnej wysokości jest stosowane przez większość UP. Wielkim atutem tej dotacji jest to, że jest bezzwrotna. Wystarczy rozliczyć się z wydatków i w sposób nieprzerwany prowadzić DG przez rok.    

Oczywiście występując o dotację – musisz przedstawić konkretny biznesplan i wykaz tego, co jest ci potrzebne do otwarcia działalności. Potem wystarczy już tylko przekonać doradcę zawodowego w UP, że twój pomysł ma szansę na sukces.

Informację o otrzymaniu dotacji powinnaś otrzymać w ciągu 30 dni, ale często ten termin bywa wydłużany ze względu na brak środków i oczekiwaniu na kolejne transze.

Podpisując umowę – musisz też przedstawić zabezpieczenie w wysokości 120% przyznanej dotacji. Może to być albo poręczenie innej osoby albo blokada środków na koncie bankowym. Gdy już otrzymasz pieniądze - masz miesiąc na rejestrację DG i realizację zakupów z listy. Do rozliczenia musisz pokazać imienne faktury na konkretne zakupy. Potem – po 6 i 12 miesiącach wystarczą tylko zaświadczenia z ZUS i Urzędu Skarbowego, że nie zawieszałaś prowadzonej DG. Zawieszenie - choćby na jeden dzień - skutkuje wypowiedzeniem umowy przez UP i koniecznością zwrotu dotacji z odsetkami.    

Istotne jest tu też to, że korzystając z dotacji nie możesz świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy. Wymóg ten jest także konieczny jeśli chcesz skorzystać z płacenia „małego ZUS-u”. Dla rozpoczynających działalność – preferencyjne stawki obliczane od 30% minimalnego wynagrodzenia są z pewnością wielką szansą w pierwszych miesiącach istnienia firmy. Ulga ta przysługuje przez pierwsze 2 lata.

Środki z Funduszy Unijnych
Szukając środków na własny biznes warto też sprawdzić, czy nie uda ci się także znaleźć czegoś wśród funduszy unijnych. Tu także jest wiele atrakcyjnych propozycji, a kwoty dotacji, w zależności od regionu i konkretnego programu operacyjnego – dużo wyższe.

Zwróć szczególną uwagę na wszelkie działania związane z Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki. Jeżeli już znajdziesz interesujący cię program – musisz wypełnić i złożyć wniosek. Tu może się pojawić problem związany z osławioną biurokracją unijną. Wniosek jest bardzo szczegółowy i skomplikowany do wypełnienia. W praktyce chyba jednak najlepiej zwrócić się do jednej z licznych firm zajmujących się wypełnianiem takich wniosków – wiele z nich reklamuje się w Internecie. Wysokość dotacji oraz wymagany wkład własny jest uzależniony od konkretnego programu. Pieniądze z reguły są wypłacane transzami, po realizacji konkretnych etapów.

Z funduszy unijnych można też skorzystać w sposób pośredni. W większości regionów różne stowarzyszenia, fundacje i organizacje społeczne są beneficjentami programów w ramach PO KL , których celem jest aktywizacja zawodowa określonych grup społecznych. Wiele z nich jest adresowanych właśnie do kobiet. Zgłaszając się do takiego programu masz szanse nie tylko na uzyskanie dotacji na założenie własnego biznesu, ale również na cały cykl szkoleń i opiekę mentora, bardzo często również przez pierwsze miesiące działania firmy. Na stronie    

Środki od Aniołów Biznesu
W ostatnich latach coraz popularniejszą formą pozyskania kapitału na założenie własnej firmy stała się inicjatywa Anioły Biznesu. Idea polega na kojarzeniu osób mających ciekawy pomysł na biznes z tymi, którzy mają środki i chcą je zainwestować. Na początku przedstawiasz swój pomysł, a gdy wzbudzi on czyjeś zainteresowanie – przygotowujesz biznesplan, prezentujesz go inwestorom i podpisujesz umowę. Zyskami dzielisz się z inwestorem (czyli twoim Aniołem Biznesu), czasami wymaga to założenia spółki – nie ma tu jednak sztywnych reguł. Umowa z inwestorem jest negocjowana przez dwie strony i jak się umówicie, tak będzie. Jak znaleźć takiego sponsora? Wpisz w wyszukiwarkę hasło „Anioły Biznesu” – znajdziesz sporo organizacji o zasięgu ogólnopolskim lub lokalnym zajmujących się takim pośrednictwem.

Finansowanie przez bank
Oczywiście zawsze też możesz zwrócić się do banku. Taki kredyt na rozpoczęcie własnej DG można otrzymać w większości banków. Oczywiście też trzeba przedstawić biznesplan, a kolejne transze są wypłacane po przedstawieniu faktur za poprzedni etap. To wyjście ma jednak wielki minus – każdy kredyt trzeba spłacić. Dodatkowe obciążenie finansowe na starcie, kiedy już są koszty, a zyski dopiero są planowane, może być trudne do przetrwania. Lepiej traktować to jako ostateczność.

Marzanna Szulta

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Gdzie się podziały moje pieniądze, czyli roczny raport OFE

Gdzie się podziały moje pieniądze, czyli roczny raport OFE

Październik lub listopad to miesiące, gdy zwyczajowo dociera do nas roczny raport z Funduszu...   Więcej

Przelew zagraniczny

Przelew zagraniczny

Mówi się, że światem rządzi pieniądz. W dzisiejszych czasach najczęściej jest to już pieniądz wirtualny -...   Więcej

10 zasad wolności finansowej czyli zapanuj nad wydatkami

10 zasad wolności finansowej czyli zapanuj nad wydatkami

Koniec starego i początek nowego roku to nieomal rytualny już czas, kiedy to chcemy zmienić swoje życie i...   Więcej

Wyprzedaże - dobry sposób na zakupy

Wyprzedaże - dobry sposób na zakupy

Handlowy styczeń to doroczne wietrzenie magazynów. Na sklepowe półki trafia - już ze znacznie niższymi...   Więcej

reklama