Wyjazd do pracy za granicę

Wyjazd do pracy za granicę

 Ostatnia modyfikacja: 19/04/2017 , artykuł powstał: 31/05/2013

Czasy, w których Polacy wyjeżdżali do pracy za granicę nieoficjalnie i „na czarno” minęły już dawno. Jako pełnoprawni obywatele Unii Europejskiej mamy oficjalny dostęp do większości rynków pracy w Europie, możemy się tam osiedlać i podejmować - na dłużej lub krócej - oficjalną pracę.

Wiele ofert pracy w różnych częściach Europy oferują nawet Urzędy Pracy. Ogłoszenia o pracy za granicą stanowią znaczącą część wszystkich ogłoszeń i często są bardzo atrakcyjne finansowo. Nie musi oznaczać to wcale emigracji - taki czasowy wyjazd do prac może jednak znacząco poprawić twoje finanse. Pod warunkiem, że będziesz uważać, nie dasz się nabrać i nie padniesz ofiarą działających na mniejszą lub większą skalę grup przestępczych.

O nieuczciwych pośrednikach oferujących pracę za granicą media donosiły już wielokrotnie. Nawet wakacyjny wyjazd do prac sezonowych może skończyć się fatalnie. Zanim więc podejmiesz decyzję, pamiętaj o podstawowych środkach ostrożności:

reklama

  • skreśl na starcie wszystkie oferty w stylu – nie ma czasu, kończą się wolne miejsca, wpłać, a „wszystkie formalności załatwimy na miejscu”, a sam pośrednik to adres mailowy i numer telefonu komórkowego. Takie fałszywe ogłoszenia są z reguły szczególnie atrakcyjne finansowo – w ten sposób łatwiej ulegniesz i staniesz się podatna na manipulacje.
  • sprawdź dokładnie pośrednika, przede wszystkim w bazie CEIDG - czy w ramach prowadzonej działalności ma również pośrednictwo pracy oraz czy figuruje w Krajowej bazie podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.    
  • zweryfikuj też adres, numery telefonów itp.
  • bądź podejrzliwa w stosunku do wszelkich opłat wstępnych – zgodnie z polskim prawem od pracowników nie wolno pobierać żadnych opłat za znalezienie pracy.
  • podpisz (po dokładnym przeczytaniu) umowę jeszcze przed wyjazdem. Nie bój się zadawać pytań.
  • Sprawdź, czy są tam precyzyjnie opisane takie elementy jak: dokłada nazwa i adres zagranicznego pracodawcy; w jakim okresie, jaką i za jakie wynagrodzenie pracę będziesz wykonywać; obowiązki i uprawnienia – twoje, pracodawcy, pośrednika; szczegółowy wykaz opłat pobieranych przez pośrednika np. za specjalistyczne przeszkolenie związane z pracą, przejazd, zakwaterowanie itp.
  • poszukaj w internecie opinii o pośredniku, zagranicznym pracodawcy, miejscu, do którego masz wyjechać
  • przed wyjazdem spisz sobie dokładnie adresy, numery telefonów do konsulatu, ambasady itp.
  • nie zgadzaj się na pracę „na czarno”. Wprawdzie bez podatków i ubezpieczenia zarobisz więcej, ale w przypadku, gdy coś stanie np. zachorujesz, zostaniesz oszukana – jesteś na z góry straconej pozycji

Kryzys i wysokie bezrobocie w całej Europie sprzyjają niestety także oszustom, którzy od poszukujących pracy potrafią wyłudzić ostatnie oszczędności. Nie daj się nabrać – jesteś obywatelką Unii Europejskiej, masz swoje prawa i nie zawahasz się z nich korzystać. I to nawet, gdy nie znasz języka kraju, do którego wyjeżdżasz.

Marzanna Szulta

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Domowe finanse na co dzień

Domowe finanse na co dzień

Prowadzenie domowego budżetu to wielka sztuka, z którą musimy zmagać się na co dzień. Jak to zrobić,...   Więcej

Metoda na wnuczka

Metoda na wnuczka

Zapewne nie raz słyszałaś, że czyjś dziadek czy starsza sąsiadka została okradziona metodą „na wnuczka. ...   Więcej

Karta kredytowa pre-paid

Karta kredytowa pre-paid

Prepaidowa karta kredytowa to bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające na korzystanie z karty kredytowej z...   Więcej

Płatności internetowe kartą

Płatności internetowe kartą

Mamy XXI wiek, płatności online w internecie są już dla nas usługą powszechną, wykorzystywaną na co...   Więcej

Karta kredytowa – na wszelki wypadek

Karta kredytowa – na wszelki wypadek

Karty kredytowe mają swoich miłośników i przeciwników. O ile jedni korzystają z jej dobrodziejstwa często...   Więcej

Sprzedane mieszkanie. Co z podatkiem?

Sprzedane mieszkanie. Co z podatkiem?

Sprzedałaś mieszkanie. Teraz zastanawiasz się, czy powinnaś zapłacić podatek. Jeśli tak - w jakiej...   Więcej

reklama