Wyjazd do pracy za granicę

Wyjazd do pracy za granicę

Czasy, w których Polacy wyjeżdżali do pracy za granicę nieoficjalnie i „na czarno” minęły już dawno. Jako pełnoprawni obywatele Unii Europejskiej mamy oficjalny dostęp do większości rynków pracy w Europie, możemy się tam osiedlać i podejmować - na dłużej lub krócej - oficjalną pracę.

Wiele ofert pracy w różnych częściach Europy oferują nawet Urzędy Pracy. Ogłoszenia o pracy za granicą stanowią znaczącą część wszystkich ogłoszeń i często są bardzo atrakcyjne finansowo. Nie musi oznaczać to wcale emigracji - taki czasowy wyjazd do prac może jednak znacząco poprawić twoje finanse. Pod warunkiem, że będziesz uważać, nie dasz się nabrać i nie padniesz ofiarą działających na mniejszą lub większą skalę grup przestępczych.

O nieuczciwych pośrednikach oferujących pracę za granicą media donosiły już wielokrotnie. Nawet wakacyjny wyjazd do prac sezonowych może skończyć się fatalnie. Zanim więc podejmiesz decyzję, pamiętaj o podstawowych środkach ostrożności:

reklama

  • skreśl na starcie wszystkie oferty w stylu – nie ma czasu, kończą się wolne miejsca, wpłać, a „wszystkie formalności załatwimy na miejscu”, a sam pośrednik to adres mailowy i numer telefonu komórkowego. Takie fałszywe ogłoszenia są z reguły szczególnie atrakcyjne finansowo – w ten sposób łatwiej ulegniesz i staniesz się podatna na manipulacje.
  • sprawdź dokładnie pośrednika, przede wszystkim w bazie CEIDG - czy w ramach prowadzonej działalności ma również pośrednictwo pracy oraz czy figuruje w Krajowej bazie podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia.    
  • zweryfikuj też adres, numery telefonów itp.
  • bądź podejrzliwa w stosunku do wszelkich opłat wstępnych – zgodnie z polskim prawem od pracowników nie wolno pobierać żadnych opłat za znalezienie pracy.
  • podpisz (po dokładnym przeczytaniu) umowę jeszcze przed wyjazdem. Nie bój się zadawać pytań.
  • Sprawdź, czy są tam precyzyjnie opisane takie elementy jak: dokłada nazwa i adres zagranicznego pracodawcy; w jakim okresie, jaką i za jakie wynagrodzenie pracę będziesz wykonywać; obowiązki i uprawnienia – twoje, pracodawcy, pośrednika; szczegółowy wykaz opłat pobieranych przez pośrednika np. za specjalistyczne przeszkolenie związane z pracą, przejazd, zakwaterowanie itp.
  • poszukaj w internecie opinii o pośredniku, zagranicznym pracodawcy, miejscu, do którego masz wyjechać
  • przed wyjazdem spisz sobie dokładnie adresy, numery telefonów do konsulatu, ambasady itp.
  • nie zgadzaj się na pracę „na czarno”. Wprawdzie bez podatków i ubezpieczenia zarobisz więcej, ale w przypadku, gdy coś stanie np. zachorujesz, zostaniesz oszukana – jesteś na z góry straconej pozycji

Kryzys i wysokie bezrobocie w całej Europie sprzyjają niestety także oszustom, którzy od poszukujących pracy potrafią wyłudzić ostatnie oszczędności. Nie daj się nabrać – jesteś obywatelką Unii Europejskiej, masz swoje prawa i nie zawahasz się z nich korzystać. I to nawet, gdy nie znasz języka kraju, do którego wyjeżdżasz.

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: