Zagraniczne podróże z telefonem komórkowym

Zagraniczne podróże z telefonem komórkowym

reklama

Wybierasz się na urlop poza granice kraju? Z pewnością zabierzesz z sobą telefon komórkowy – w dzisiejszych czasach trudno już się bez niego obyć. Masz komórkę - w każdej chwili możesz z niej skorzystać: kontaktując się telefonicznie, odbierając lub wysyłając SMS-y czy też łącząc się z Internetem, aby sprawdzić maile lub też zajrzeć na jakąś stronę internetową. A ponieważ współczesny świat to jedna wielka globalna wioska - możesz to robić nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Najprościej i najtaniej jest na terenie Unii Europejskiej. Czasy, gdy każda dłuższa rozmowa telefoniczna w roamingu wiązała się z bardzo wysokimi kosztami mamy już na szczęście za sobą. A przed nami kolejna obniżka cen i to całkiem znacząca, gdyż mniej więcej o połowę.

Od 1 lipca 2014r. maksymalne ceny korzystania z telefonu w krajach UE wyniosą:

·    połączenia telefoniczne wychodzące – 0,19 € + VAT za 1 minutę
·    połączenia telefoniczne przychodzące  – 0,05 € + VAT za 1 minutę
·    SMS - 0,06 € + VAT
·    MMS - 0,2 € + VAT
·    transmisja danych – 0,2 € + VAT za 1 MB

Są to ceny maksymalne, a przebywając na terenie dowolnego kraju należącego do UE – możesz sama wybrać operatora, z usług którego chcesz korzystać.

Na wszelki wypadek zapamiętaj także ważne numery – jednakowe na terenie całej Unii. Są to:

·    112 – zintegrowany numer alarmowy, gdzie możesz zgłosić wszelkie zdarzenia związane z zagrożeniem zdrowia, życia i mienia w wyniku m.in. nagłej, gwałtownej choroby, pożaru, wypadku komunikacyjnego, kradzieże, napady itp. Działa na identycznej zasadzie jak u nas w kraju – chcąc wezwać policję, straż pożarną czy pogotowie ratunkowe – wybieramy numer 112.

numery społeczne:

·    116 000 – numer przeznaczony do wszelkich zdarzeń związanych z zaginięciami dzieci

·    116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

·    116 123 – telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych

Zarówno numery alarmowe jak i społeczne są numerami bezpłatnymi, czynnymi całą dobę i obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej.

Korzystanie z telefonu poza UE jest już niestety znacznie droższe i uzależnione od kraju. Jeżeli wybierasz się więc w nieco odleglejsze zakątki świat,  sprawdź przed wyjazdem u swojego operatora, ile będzie cię to kosztować. Lepiej wiedzieć wcześniej i z rozwagą korzystać, niż później dać się zaskoczyć bardzo wysokim rachunkiem.

Marzanna Szulta

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

reklama