reklama
Zmiany w podatkowej uldze prorodzinnej

Zmiany w podatkowej uldze prorodzinnej

Powoli przygotowujesz się do rozliczenia podatkowego. Jeśli planujesz wykorzystać przysługujące ci ulgi prorodzinne, zobacz, co się w tej kwestii zmieniło.

W drodze wyjątku…

Podstawową zasadą prawa podatkowego jest to, że wszelkie jego zmiany muszą być wprowadzone co najmniej na miesiąc przed rozpoczęciem roku podatkowego. Uchwalona w ubiegłym roku ustawa o uldze prorodzinnej jest sprzeczna z tą zasadą, gdy wprowadza zmiany w trakcie trwania roku. Dlaczego nikt tego nie oprotestował? Głównie dlatego, że znaczące zmiany podatkowe są bardzo korzystne dla podatników. Jeśli masz dzieci – ciebie też to dotyczy i to już teraz, gdy będziesz składać zeznanie podatkowe za rok 2014.

Co się zmieniło? Przede wszystkim wzrosła wysokość ulgi na dzieci. Wynosi ona:

  • na pierwsze i drugie dziecko - 92,67zł na miesiąc (1112,04zł rocznie).     

Obowiązuje tu jednak limit zarobków – w przypadku jednego dziecka ulga przysługuje tylko przy zarobkach do 56000zł dla osób samotnie wychowujących dziecko i 112000zł dla małżeństw.

  • na trzecie dziecko -116,67zł na miesiąc (2000,04zł na rok)
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225zł na miesiąc (2700zł na rok)

Rewolucyjna zmiana

Rewolucyjną zmianą jest także zwrot podatku w sytuacji, gdy nie da się go już odpisać. Do tej pory, jeżeli ulga prorodzinna przekraczała kwotę zapłaconych w ciągu roku zaliczek podatkowych – część ulgi przepadała. Obecnie – możesz uzyskać zwrot należnego podatku. Jeżeli np. masz trójkę dzieci, należna ci ulga prorodzinna wynosi:

1112,04zł + 1112,04zł + 2000,04zł=4224,12zł

W przypadku, gdy zapłacony podatek wyniósł np. 4000zł – różnica tych kwot czyli 224,12zł też do ciebie wróci. Musisz tylko wypełnić załącznik PIT/UZ.     

Znajdziesz go tu:

PIT/UZ za 2014r.

Pamiętaj jednak, że zwrot ulgi przysługuje ci tylko do wysokości zapłaconych składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych. Jeżeli nie płacisz tych składek lub nie są one za ciebie odprowadzane – zwrotu niestety nie dostaniesz.

Dobrą wiadomością dla wszystkich rodziców jest także skrócenie czasu na zwrot podatku (także tego wynikającego z rozliczenia rocznego) – od tego roku wyniesie on tylko 30, a nie 90 dni.

Marzanna Szulta

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 3,67 z 5. Głosów: 3
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama