reklama
ZUS czy OFE? O co chodzi z tym wyborem?

ZUS czy OFE? O co chodzi z tym wyborem?

Czy w ostatnim czasie natknęłaś się w mediach na debatę na temat dalszego funkcjonowania systemu emerytalnego? Słyszałaś o konieczności wyboru pomiędzy ZUS i OFE? O tym, co jest lepsze i dlaczego? Zastanawiałaś się, o co w tym wszystkim chodzi? Gdzie i co masz wybierać? Co będzie dla ciebie lepszym rozwiązaniem? Słuchać polityków czy doradców ekonomicznych?   

Na dzień dzisiejszy – czyli październik 2013 roku - nic nie musisz robić, gdyż wszelkie rozwiązania prawne są dopiero na etapie projektu ustawy.

Pracując czy też prowadząc działalność gospodarczą opłacasz co miesiąc m.in. składkę na ubezpieczenie społeczne. Część z niej zostaje w ZUS w tzw. I filarze, reszta powinna trafiać do twojego OFE. OFE, po potrąceniu swojej prowizji, inwestuje twoje składki, aby przyniosły zysk i zwiększyły wartość zgromadzonego kapitału. Zgodnie z ustawą przeważającą część musi przeznaczyć na zakup obligacji państwowych, a resztę inwestuje w akcje na giełdzie. Tak to wyglądało do roku 2011. Od przeszło 2 lat – ta część, która była przeznaczona na obligacje nie trafia już do OFE, tylko pozostaje w ZUS. Jest zapisywana na oddzielnym, indywidualnym subkoncie, waloryzowanym o współczynnik inflacji. Te środki, tak samo jak kapitał zgromadzony w OFE, podlegają dziedziczeniu.

Ostatnie propozycje rządowe zmierzają do tego, aby zgromadzoną na kontach „część obligacyjną” składek – czyli te środki, za które wcześniej wykupiono obligacje, przenieść do ZUS. W OFE pozostanie tylko część „akcyjna”. Będziesz mogła też zdecydować się na całkowite pozostanie w ZUS czyli nic z twojej miesięcznej składki nie będzie już trafiać do OFE – na tym właśnie polega ten wybór pomiędzy ZUS i OFE. Pamiętaj jednak o tym, że na razie są to tylko propozycje, a nie obowiązujące rozwiązania prawne. W toku procesu legislacyjnego wiele jeszcze może się zmienić – nie wiadomo jaki będzie ostateczny kształt ustawy. Jak zawsze w tego typu przypadkach wszelkie szczegóły i konkrety odgrywają tu kluczową rolę i mają decydujący wpływ na to, co jest lepszym rozwiązaniem.    

Na dzień dzisiejszy nie musisz więc nic wybierać ani zdawać się na domyślny wybór wobec braku decyzji – jeżeli ustawa wejdzie w życie, zdążysz się zastanowić, biorąc pod uwagę konkretne uchwalone zmiany, a nie zapowiedzi polityków. To, co możesz zrobić teraz – to założyć sobie konto w ePUAP czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej:   

Załatw sprawę w urzędzie przez internet   

Przyda się nie tylko przy ewentualnym wyborze pomiędzy OFE i ZUS, ale w wielu innych sprawach urzędowych.

Marzanna Szulta

reklama