reklama

A może... haft krzyżykowy?

Haft krzyżykowy to jeden z najbardziej popularnych rodzajów haftu.

Polega on na wypełnianiu wzoru pokrywającego kanwę, czyli tkaninę z usztywnianych nici o regularnym, rzadkim splocie.

Jak to się robi?

Sam ścieg polega na przeplataniu kolorowych nici przez oczka materiału i pod kątem prostym tak, by powstawały krzyżyki. Tym sposobem można nie tylko ozdabiać istniejące już przedmioty – poduszki, obrusy, odzież, ale i tworzyć własne obrazki – wykorzystując je zarówno jako samodzielne ozdoby ścian (oprawione np. w ramkę), jak i elementy dekoracyjne – np. kartek okolicznościowych.

Pierwsze kroki

Szablony do haftów krzyżykowych można zaczerpnąć zarówno z literatury, jak i ze stron internetowych. Co jeszcze jest potrzebne, by zacząć swoja przygodę z haftem? Pomysł, wzór, kanwa, nici (najpopularniejsza jest mulina, łatwo dostosować ją do grubości splotu kanwy) i igła (zależna od grubości nici).

Haft krzyżykowy nie jest techniką trudną, choć czasochłonną i dość absorbującą. Aby się jej nauczyć, najprościej znaleźć w swoim mieście stosowny kurs czy warsztaty, opcjonalnie odwiedzić strony internetowe poświęcone tej technice – z niej bowiem nie tylko można dowiedzieć się wielu, nie tylko podstawowych rzeczy, czerpać z rad i wskazówek, ale i przejść e-kurs – poznawać technikę krok po kroku.

Pomocne strony:

www.haftowanie.kadan.pl/info_haft.htm

Inspiracje:

www.annapaschke.blogspot.com
www.lawendowakrainarobotek.blogspot.com
www.mulinowy.blogspot.com
www.haftystelli.blogspot.com

reklama