Joga - lekkość ciała i duszy

Joga - lekkość ciała i duszy

Joga to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy marzą o stonowanej aktywności fizycznej, która nie tylko utrzymuje ciało w dobrej formie, ale gwarantuje wyciszenie, relaks i – w konsekwencji - lekkość ciała i duszy.

Istota jogi

Choć joga – jako system duchowy wywodzący się z Indii, uznający prawo karmy, samsarę i reinkarnację – istnieje od tysięcy lat, jej popularność w Europie zaczęła się w 70. XX wieku. Odkryli ją młodzi ludzie, którzy w filozofii Wschodu poszukiwali sensu życia.

reklama

Choć joga wciąż dużą wagę przywiązuje do treningu ciała, to nade wszystko stawia na przestrzeganie zasad moralnych, ascezę i medytację. Dla cywilizacji zachodnich jej aspekt duchowy zszedł jednak na drugi plan - joga stała się modą, w pewnym sensie zredukowaną do ćwiczeń fizycznych, będących pracą nad sobą i własnym ciałem. Pierwiastek ducha i umysłu nie towarzyszy każdemu, kto ją uprawia.

Pierwsze kroki

Joga to mało dynamiczne zajęcia na macie, prowadzone przez instruktora, przy relaksującej muzyce. Składają się na nie ćwiczenia, podczas których uczestnik powinien koncentrować się na tym, co dzieje tu i teraz. Podstawa to koncentracja, kontrola (obserwacja) ciała i prawidłowy oddech - nie ten płytki, codzienny, a głęboki, sięgający przepony.

Ponieważ joga to system treningów o różnym stopniu zaawansowania i intensywności, może ją trenować w zasadzie każdy. Wystarczy mieć wygodną odzież sportową i matę do ćwiczeń, po czym wykupić stosowny karnet w pobliskim fitness klubie lub szkołę jogi. Opcja druga, możliwa do realizacji przy dostatecznych pokładach samozaparcia to inwestycja w matę do ćwiczeń i materiały pomocnicze – płyty DVD czy literatura – by ćwiczyć indywidualnie, w domowym zaciszu. Niezależnie od sposobu – jogę z pewnością warto pokochać. Systematyczne treningi to nie tylko fantastyczna sylwetka, ale – może i przede wszystkim – doskonałe samopoczucie i harmonia.

Pomoce strony:

reklama

www.joga-joga.pl
www.joga.waw.pl
www.sivananda.eu/pl

www.yogamudra.pl/blog
www.joga-medytacja.pl
Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak obudzić swój seksapil

Jak obudzić swój seksapil

To, jak czujesz się w swojej skórze i czy jesteś uważana za kobietę atrakcyjną, nie zależy wcale od tego,...   Więcej

reklama