Malarstwo akwarelowe

Malarstwo akwarelowe

Niezależnie od tego, jaką technikę malowania wybierzesz, to za pomocą kolorów, barwnych plam i linii możesz na płótnie, papierze bądź innym podłożu wyrazić sobie, przedstawić swoje widzenie świata, jego interpretację, feerię grających w tobie uczuć i emocji.

Jak to się robi?

Malarstwo ma wiele twarzy. Akryle, akwarele, oleje czy pastele – zanim wybierzesz, w kierunku jakiej techniki chcesz pójść, warto przyjrzeć się dziełom nią wykonanym, a i o niej poczytać, by wiedzieć, czym każda z nich się charakteryzuje, jakie są jej możliwości,  wymagania i ograniczenia, zalety czy trudności.

Malarstwo akwarelowe - znane od starożytności, dziś popularne – zdaje się - najbardziej. Choć jest ogólnodostępne, wbrew pozorom wcale nie takie łatwa. Malowanie akwarelami polega na nakładaniu na chłonny porowaty papier warstw rozpuszczonej w wodzie farby akwarelowej.

Plusy – to technika dość tania, a obrazy nią tworzone są subtelne, lekkie, nieco rozmyte, świetliste, nastrojowe. Dzięki tym walorom estetycznym to ulubiona technika portrecistów, ilustratorów, pejzażystów.  

Minus - farby nie da się retuszować, a ciężko jest przewidzieć, jak na podłożu rozleje się jej plama.

reklama

Co jest potrzebne? Oprócz farb dobrej jakości potrzebne są pędzle (okrągłe i płaskie), a także podkład do malowania – najczęściej to bardzo chłonny papier o wyraźnej, chropowatej fakturze (papier gładki, średnioziarnisty i gruboziarnisty). Pomocne będą też guma arabska, gąbki – by usunąć nadmiar farby, coś ostrego np. żyletki, by usunąć niepotrzebne warstwy farby.

Pierwsze kroki

Aby rozpocząć przygodę z akwarelami, warto o nich poczytać – sięgnąć po literaturę bądź przejrzeć strony w Internecie. Potem można zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria i zacząć samodzielną edukację, posiłkując się kursami dostępnymi w sieci czy książkach, opcjonalnie zapisać się na warsztaty grupowe bądź indywidualne. Często są one organizowane przez domy kultury, szkoły czy nauczycieli plastyków.

Przydatne strony:

www.akwarela.toplista.pl
www.ludwin.pl/galeria.php?k=2

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

reklama