Malowanie olejami

Niezależnie od tego, jaką technikę malowania wybierzesz, za pomocą kolorów, barwnych plam i linii możesz na płótnie, papierze bądź innym podłożu wyrazić sobie, przedstawić swoje widzenie świata, jego interpretację, feerię grających w tobie uczuć i emocji.

Jak to się robi?

Malarstwo ma wiele twarzy. Akryle, akwarele, oleje czy pastele – zanim wybierzesz, w kierunku jakiej techniki chcesz pójść, warto przyjrzeć się dziełom nią wykonanym, a i o niej poczytać, by wiedzieć, czym każda z nich się charakteryzuje, jakie są jej możliwości,  wymagania i ograniczenia, zalety czy trudności.

reklama

Malarstwo olejne

Malarstwo olejne ma długą tradycję – za ojca malarstwa olejnego uznaje się renesansowego malarza flamandzkiego van Eyka.

Technika ta jest czasochłonna i wymagająca - wymaga podstawowych umiejętności i grama wiedzy.

Farby mają tłusta, gęstą konsystencję, widoczne ślady pędzla lub szpachli - to niewątpliwie dodaje pracom uroku.

reklama

Kolejny plus (który dla niektórych może być minusem) to długi czas schnięcia farb - dzięki temu można tworzyć fakturę i efekty.

Potrzebne: farby, pędzle, podobrazie, terpentyna (by rozrzedzić oleistą i gęstą konsystencję farby i umyć pędzle), palety. Szmatka do czyszczenia pędzli, szklany pojemnik, w którym zmieści się całe włosie pędzla (czyszczenie).

Pierwsze kroki

Aby rozpocząć przygodę z olejami, warto o nich poczytać – sięgnąć po literaturę bądź przejrzeć strony w Internecie. Potem można zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria i zacząć samodzielną edukację, posiłkując się kursami dostępnymi w sieci czy książkach, opcjonalnie zapisać się na warsztaty grupowe bądź indywidualne. Często są one organizowane przez domy kultury, szkoły czy nauczycieli plastyków. Jeśli zdecydujesz się na malowanie w domu, pamiętaj, że farby olejne są wymagające – naprawdę długo schną, a i wydzielają dość intensywny zapach.

reklama

Przydatne strony:

www.rysuj.pl

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

reklama