Niesamowite filcowanie

Filcowanie, inaczej spilśnianie, to jedna z najstarszych metod tworzenia tkaniny, która w ostatnich latach zyskała na popularności, stając się chętnie uprawianą formą działalności artystycznej.

Z filcu – zbitego i twardego materiału powstają prawdziwe urokliwe cuda - torebki, biżuteria, odzież czy elementy dekoracyjne.

Jak to się robi?

reklama

Filcowanie polega na specjalistycznym formowaniu wełny czesankowej (która nie została poddana żadnym dodatkowym zabiegom poza czyszczeniem i czesaniem). Wełna filcuje się dzięki naturalnym właściwościom włókien – włókna plączą się ze sobą i zbijają. Powstaje filc.

Istnieją dwie metody filcowania: na sucho – gdzie używa się specjalnej igły do filcowania i szczotki oraz metoda na mokro – używa się ciepłej wody, mydła i tarki (lub maty bambusowej).

Prace zaczyna się od pomysłu, odpowiedniego ułożenia wełny, a następnie – w zależności od obranej metody – traktowania wełny igłą bądź mydlaną wodą (i ugniataniem). Metodą na sucho najczęściej wytwarza się ubrania, obrazy czy torby, odzież, obrazy, torby.

Potrzebne są (w zależności od wybranej metody): igły do filcowania, mata z gąbki lub szczotka.

reklama

Pierwsze kroki

Filcowanie jest niezwykle wdzięczną formą kreatywności. Nie wymaga szczególnych predyspozycji – wystarczy wełna, kilka drobiazgów i odrobina cierpliwości.

Aby zacząć przygodę z filcowaniem, najprościej znaleźć w swoim mieście stosowny kurs czy warsztaty, opcjonalnie odwiedzić strony internetowe poświęcone tej technice – z nich bowiem nie tylko można dowiedzieć się wielu, nie tylko podstawowych rzeczy, czerpać z rad i wskazówek, ale i przejść e-kurs – poznawać technikę krok po kroku.

Pomocne strony:

reklama

www.inspirello.pl
www.cafeart.pl/dzial_filcowanie/
www.blogdlasrok.blogspot.com
www.kreatywnie.com

Inspiracje

www.olasmith.blogspot.com
www.pawieoczko-filcowanie.blogspot.com
www.harmonyart.blox.plOcena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

reklama