reklama

Paralotniarstwo - niesamowita przygoda

Latanie to niesamowita przygoda, sposób na poznanie czegoś nowego, walka ze swoimi słabościami, oderwanie się od codzienności, wyrwanie się z wiru pracy. Latanie to niesamowita przyjemność i smak sukcesu – tak o lataniu paralotnią mówią jej pasjonaci. Paralotniarstwo to ekskluzywny, a jednocześnie jeden z popularniejszych sportów powietrznych.

Jak to się robi?

Paralotnia, nazywana potocznie glajtem, to szybowiec, który ma miękki płat nośny (skrzydło nie ma żadnych sztywnych elementów konstrukcji). Paralotnie to sprzęt wyjątkowy ze względu na swoją prostotę. Za pomocą kawałka materiału i wygodnej uprzęży (siedziska), czyli sprzętu, który mieści się w plecaku i waży około 15 kg, można wzbić się pod niebo. Sterowanie odbywa się przez zaginanie krawędzi spływu lewej lub prawej części płata. Pociągając za linkę sterowniczą trzymaną w prawej ręce – skręcamy w prawo, za lewą – w lewo.

Pierwsze kroki

Paralotniarstwo to nie jest bezpieczny i niewymagający sport, dlatego przed startem trzeba posiąść odpowiednią wiedzę (co do startu paralotni, lotu i lądowania) i umiejętności. Aby się dobrze przygotować, trzeba przejść odpowiedni kurs zakończony egzaminem lub skończyć szkołę paralotniarstwa.

Ważne jest, aby zapisać się do certyfikowanego ośrodka, który pomoże przejść przez kolejne etapy szkolenia. Nie wolno uczyć się latać samodzielnie – to może mieć opłakane skutki, stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Szkoła nauki paralotniarskich to formuła mniej intensywna i rozciągnięta w czasie, zaś kursy to zajęcia krótkotrwałe i intensywne.

Choć jest to najtańszy sposób wzbicia się w powietrze – i tak hobby to kosztuje niemało. Pierwszy wydatek to kurs, a później sprzęt, który można wypożyczyć lub kupić. Używany to wydatek kilku tysięcy złotych.

Pomocne strony:

 

www.lotniczapolska.pl
www.paraglidingforum.pl
www.aerocentrum.pl
www.forum.paralotnie.pl

 

reklama