reklama
Po prostu patchwork

Po prostu patchwork

Patchwork to metoda szycia, która narodziła się w osiemnastowiecznej Anglii, a także kompozycja z tkanin, stworzona tą właśnie metodą.

Patchwork polega na zszywaniu w jedną całość kawałków materiału o podobnych kształtach i korespondujących ze sobą motywach. Dzięki temu powstają narzuty, poduszki, pledy i inne tkaniny ozdobne – prawdziwe dzieła sztuki. To czasochłonne i pracochłonne zajęcie, ale efekty….

Jak to się robi?

Patchwork – efekt finalny pracy - składa się z trzech warstw. Aby zewnętrzną, dekoracyjną, trzeba odpowiednio przygotować kawałki materiałów – przyciąć je, ułożyć według wzoru, po czym zszyć je ze sobą (można dodatkowo pikować). Warstwa środkowa, zwana wypełnienie dodaje patchworkowi objętości. Warstwa dolna zapewnia gładkość i trwałość dzieła.

W sieci można znaleźć wiele pomysłów na wykonanie patchworków, ale przede wszystkim trzeba poznać podstawowe zasady ich tworzenia.

Pierwsze kroki

Aby zrobić patchwork, potrzebne są kawałki tkanin (o podobnym kształcie), pianka do wypełnienia, mata podkładowa. Warto przy tym dysponować maszyną do szycia i akcesoriami krawieckimi, takimi jak miarka, szpilki, nici oraz mieć podstawowe umiejętności krawieckie. Zabierając się za szycie, można skorzystać z porad ekspertek, odnajdując je choćby w Internecie. Potem – cóż, wystarczy odrobina wyobraźni, morze czasu i ocean cierpliwości. I gotowe!

Przydatne strony:

www.eva.livenet.pl

www.urzadzamy.pl

www.muratordom.pl

www.namiotle.pl

Inspiracje:

www.annaslawinska.blogspot.com
www.cotopatchwork.blogspot.com
www.szycieuli.blogspot.com
www.patchworkowy.blogspot.com
www.patchworki.art.pl


reklama
reklama