Pokochaj decoupage

Decoupage (od francuskiego „decouper” – wycinać) jest techniką ozdabiania przedmiotów.

Można powiedzieć, że polega na przyklejaniu - na wybranej rzeczy – wzoru wyciętego lub oderwanego z papieru, gazety lub serwetki.

Decoupgae ozdobić można niemal wszystko: starą szafkę, zwykłą ramkę, brzydki wieszak, drewniane pudełko, metalową puszkę czy butelkę po winie. Dzięki kilku prostym zabiegom można tworzyć oryginalne, małe arcydzieła, a istniejącym już, często pozbawionym uroków przedmiotom, dać drugie życie.

Jak to się robi?

reklama

Wariant najprostszy to naklejanie na odpowiednio przygotowaną - oczyszczoną i zagruntowaną – powierzchnię wybranych motywów. Po wyschnięciu kleju pokrywa się ją  kilkoma warstwami lakieru. Dzięki temu motyw jest nie tylko utrwalony, ale i wygląda, jakby go ktoś namalował. Bardziej ambitne techniki polegają na wykorzystywaniu farb (np. do cieniowania), jak i innych efektownych preparatów (do złocenia, postarzania czy spękań).

Na rynku można dostać wiele specjalnych preparatów do decoupage: od kleju, poprzez farby i lakiery, po inne media, a także gotowe przedmioty. Fantastyczne jest jednak to, że techniką tą ozdabiać można niemal wszystko, a wykorzystać do tego produkty, które mamy w domu, bo pozostały nam np. z remontu: farby, lakiery, kleje.

Pierwsze kroki

W technice tej odnajdą się panie, które nie mają wybitnych talentów plastycznych czy manualnych, ale czują potrzebę i pasję tworzenia. Jest to – niestety – sztuka dla cierpliwych. Na efekt finalny trzeba bowiem czekać nawet kilka dni.

reklama

Aby nauczyć się decoupage, najprościej znaleźć w swoim mieście stosowny kurs czy warsztaty, opcjonalnie odwiedzić strony internetowe poświęcone tej technice – z niej bowiem nie tylko można dowiedzieć się wielu, nie tylko podstawowych rzeczy, czerpać z rad i wskazówek, ale i przejść szczegółowy e-kurs – poznawać technikę krok po kroku.

Pomocne strony:

www.inspirello.pl/filmy/decoupage.html
www.cafeart.pl/decoupage/

Inspiracje:

reklama

 

www.asket.blox.pl
www.decobakcyl.blogspot.com
www.mimi-decoupage.blogspot.com

 

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

reklama