Kobiecy dresscode

Mówiąc kobiecy dresscode, nie mamy na myśli modowej intuicji, a zbiór reguł, które określają, w co można się ubrać, a jakich kreacji należy unikać, idąc do pracy. Owe zasady powinny być dobrze znane osobom, które pracują w biurach, korporacjach czy urzędach, to jest mają kontakt z innymi ludźmi. Nie chodzi tu tylko o względy estetyczne - ich wygląd ma świadczyć o profesjonalizmie oraz wpisywać się w wizerunek firmy.

Strój służbowy pielęgniarek, lekarek czy policjantek, musi być zgodny - nade wszystko - z normami BHP. Tutaj nie ma miejsca na fantazję i eksperymenty. Za to w biurze...

Dresscode w pigułce

reklama

Jeżeli pracownikom nie zostały narzucone - odgórnie - określone fasony, nie jest źle. Panie mogą bowiem decydować się nie tylko na klasyczne kostiumy i bluzki z kołnierzykiem, ale i eleganckie sukienki, spodnie w kant, a nawet stosowne bluzki, zakładane bez żakietów do spódnic ołówkowych. Zwykle jednak należy pamiętać o tym, by:

  • spódnica nie była krótsza niż do kolana,
  • obcas nie był wyższy niż 6 cm,
  • rajstopy lub pończochy były w kolorze cielistym lub kryjącym czarnym,
  • stosować dyskretny makijaż i elegancką fryzurę,
  • nosić nie więcej niż dwa elementy delikatnej biżuterii,
  • ubrania były zawsze czyste i uprasowane.

Kolory

Kolory mają duże znaczenie w komunikacji interpersonalnej. Decydując się na ciemne i stonowane, budujemy prestiż i wyglądamy poważnie. Kolor niebieski wzbudza zaufanie, dlatego często noszą go prezenterzy telewizyjni, osoby na odpowiedzialnych stanowiskach oraz pracujący w handlu bezpośrednim. Kolory, które budują autorytet to także granatowy, biały i czarny. Odcienie metaliczne symbolizują przepych i bogactwo, a jaskrawe i żywe aktywność oraz nowoczesność. W kolorach pastelowych podkreślimy naszą finezję oraz delikatność. Godnymi polecania są także: szary, ciemny brąz, gorzka czekolada, waniliowy, beże, bordo oraz ciemna zieleń.

reklama

Bardzo ważne jest to, aby nie stosować więcej niż trzech kolorów jednocześnie, a także preferować delikatne wzory na tkaninach. Nasz wygląd nie może męczyć oczu, zwłaszcza, jeżeli mamy skupić na sobie uwagę słuchaczy.

Zakazy

Istnieją pewne reguły w doborze stroju służbowego, których łamać nie można.

Warto wiedzieć, że nieodpowiednie jest :

reklama

  • zakładanie bluzek, sukienek, spodnic, które odsłaniają zbyt dużo dekoltu, pach, nóg, pleców czy brzucha,
  • noszenie zbyt dużej ilości oraz zbyt okazałej biżuterii,
  • przychodzenie do firmy w pantoflach z odkrytymi palcami (nawet w bardzo upalne dni),
  • nie zakładanie rajstop czy pończoch.

Gosia Rajchel
 

Ocena: 3.5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: