Moda w paski

Moda w paski

Pierwsze skojarzenia, jakie przywodzi mi na myśl hasło „paski w modzie”, to styl marynistyczny i Coco Chanel, która dała mu się oczarować, po czym wprowadziła go do świata odzieżowych kreacji. Od tamtej pory paski na wybiegach pojawiają się cyklicznie, a od kilku sezonów nie schodzą z modowego szczytu. Prawdę mówiąc trudno się dziwić - to naprawdę niezwykle urokliwy motyw.

Paski odmładzają, dodają szyku i charakteru, tworzą niebanalne kompozycje – sukienka w paski, z romantyczną kokardką z koronki, do tego kobiece sandałki, mała torebka i subtelny kardigan… Albo proste dżinsy, bluzka w marynarskie paski, czerwone szpilki i takaż kwiatowa broszka… Brzmi nieźle, prawda?

W krainie pasków nie ma nudy. Te, w zależności od fantazji projektantów, bywają różnokolorowe i klasyczne czarno-białe, poprzeczne, pionowe i ukośne, wąskie, ale i całkiem szerokie, a także przełamane aplikacjami i nadrukami, choćby w stylu vintage. Paski, choć tak charakterystyczne, są szalenie uniwersalne – nie boją się ani sportowych akcentów, ani kobiecych dodatków: broszek czy kokardek, a także czerwieni: paznokci, ust, butów. Można je łączyć, tworząc stylizacje w niemal każdym stylu: od hippie, przez retro po glamour.

Paski są nie tylko wdzięcznymi, ale i praktycznym motywem. Dobrze zastosowane wymodelują sylwetkę: ukryją mankamenty figury, podkreślając to, co warto pokazać. Pamiętaj jednak, że należy stosować je umiejętnie i z umiarem.

Po pierwsze – nie przesadzaj z ich ilością. Nie łącz pasków – zbyt wielu, na zbyt wielu częściach garderoby, a także pasków poziomych z pionowymi. To wyrazisty, przez co niebezpieczny akcent!

reklama

Po drugie – wiedz, że paski poprzeczne poszerzają, a podłużne – wysmuklają, dodają kilku centymetrów wzrostu. Jeśli jesteś szczupła i wysoka, unikaj pasków podłużnych. Z kolei gdy narzekasz na zbyt obfite kształty, decyduj się na odzież w paski pionowe, opcjonalnie - jeśli bluzka dodaje ci kilka centymetrów na brzuszku i biodrach - przełamuj tę tendencję, narzucając na siebie kardigan czy marynarkę.

Monika Zalewska-Biełło

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: