Zimowe wariacje ubraniowe

Zimowe wariacje ubraniowe

Ucichły już świąteczne fajerwerki i wróciliśmy do codzienności. Czekają nas naprzemienne roztopy i nawroty zimy. O ile biały puch można pokochać, to chlapy i przemoczone buty zdecydowanie nie są czymś, za czym można tęsknić. Czy dużo bywamy na zewnątrz, czy też aura zatrzymuje nas w czterech ścianach, otulamy się w te dni ciepłymi ubraniami. Niektórzy twierdzą, że zimowe warstwy gubią nasze kobiece kształty. A ja uparcie zaprzeczę – to zależy, co i jak łączymy.

Jak się ubrać, by w stroju na cebulkę wyglądać naprawdę dobrze?

reklama

Materiały

Nie każdy może nosić kamizelki, bolerka ze sztucznego futra. Są ciepłe i miłe w dotyku, a ostatnio także modne. Dodają jednakże ciała.

Gdy myślę o takich ubraniach, widzę modelki, na których wszystko dobrze leży. Ale w pozawybiegowym świecie rozmiar XS nie jest najpopularniejszym. I dlatego, kiedy wiemy, iż coś dodaje ciała, powinnyśmy pamiętać zasadę wyrównywania proporcji – takie oto futerko zrównoważy szerokie uda kobietom o budowie gruszki, ale przy szerokich ramionach i dużych piersiach idących w parze z wąskimi biodrami, jakie mają panie o kształcie kielicha, lepiej zrezygnować z tego sposobu pocieplania.

Nie jest żadnym odkryciem, że wymyślono ciepłe materiały, które grzejąc nie dodają objętości ciału np. kaszmir, delikatny polar. Ubranie w stylu top na ramiączkach i grube, wełniane swetrzysko można zastąpić dwoma czy trzema, dobrze dobranymi kolorystycznie, cieńszymi warstwami z długim rękawem. Będzie o wiele ciekawsze i da więcej możliwości stylizacji – coś rozpiąć, coś rozsunąć, udrapować, podwinąć, poły cieńszego sweterka opuścić luźno lub zarzucić na ramię, gdy chłodniej.

Zapamiętajmy zasady:

  • grube, sztywne i z wyraźną fakturą pogrubiają;
  • miękkie, cieńsze i gładkie wysmuklają;

Wzorki

Wykorzystując wiedzę na temat działania wzorków na tkaninach możemy uzyskać bardzo ciekawe zestawy ubraniowe. W warstwowym komponowaniu zawsze jakaś warstwa powinna być niebanalna, może być także zabawna – stosownie do okazji.

Oryginalne tkaniny, wychodzące jedna spod drugiej, mają charakter. Mogą także dać pewne złudzenia – dodać ciała tam, gdzie potrzeba i skupić uwagę na czymś, co w nas ładne (a od tego, czego nie lubimy, ją odciągnąć).

Reguły:

  • duże elementy dodają ciała;
  • małe motywy w stonowanych na tkaninie odcieniach zlewają się z materiałem i nie dają żadnych efektów wizualnych, gdy są natomiast kontrastowe z tłem wyszczuplają;
  • paski i prążki pionowe działają zdecydowanie wysmuklająco;
  • paski poziome skracają sylwetkę, jednocześnie pogrubiając ją;

Kolory

W naturze wiele kolorów harmonizuje ze sobą tak idealnie, że zachwyt nad pięknymi widokami jest nieunikniony. Zielone drzewa i błękit nieba, ciepłe kolory pąków kwiatów i soczysta zieleń łąk. Dostrzeżenie magii kolorów, zwłaszcza w bure zimowe dni, jest godne polecenia.

Nie jest łatwo dobrać idealne odcienie, ale warto ich szukać, dosłownie wszędzie. W ubieraniu na cebulkę może to pomóc w zarysowaniu wymarzonego kształtu ciała. Jeżeli znamy kolory, w których "nam dobrze", mamy bazę. Trzeba szukać barw, które ją uzupełnią i wydobędą głębię. Kolor główny to większe elementy garderoby, pozostałe to dodatki i wzorki na materiałach. Budując w taki sposób zestawienie kolorystyczne mamy szanse na udane stylizacje.

Tricki kolorystyczne:

  • jasne i ciepłe barwy, jak ocień rdzy, powiększają sylwetkę;
  • zimne oraz ciemne kolory, jak odcień·     gorzkiej czekolady, działają wysmuklająco;

Fasony

Wiele fasonów może nas kusić, a to wyprzedażowymi cenami, a to ładnym kolorem. Krój ma niezaprzeczalne znaczenie. Gdy założymy zbyt krótkie bluzki, sweterki czy tuniki, skrócimy górną część ciała. Bardzo szczupłe osoby, długie części garderoby, wychudzą jeszcze bardziej. Pamiętajmy o równowadze i dążmy do niej.

Nie zapominajmy także, w nieco cieplejsze dni, o spódnicach lub krótkich spodenkach zakładanych do grubych rajstop. Dla posiadaczek szczupłych łydek zbawieniem są getry – można je zwijać nad kozaczkiem, albo ocieplać część nogi, aż do połowy uda.

Dodatki i detale

Szalików możesz nosić więcej niż jeden; cieńszy i ciut grubszy – omotane fantazyjnie dodadzą całej stylizacji polotu. Podobnie naszyjniki i bransolety – nie jedna, ale kilka różnych.

To, w jaki sposób nosimy ubrania, ma także znaczenie. Płaszcz z postawionym kołnierzem wyciąga figurę do góry, a opuszczony - odwrotnie.


Gosia Rajchel

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: