Czas na zmiany – farbujemy włosy!

Każda z nas, w którymś momencie swojego życia musi, po prostu musi zmienić wygląd - z  reguły zaczynamy od włosów. Obcinamy je, decydujemy się na nową fryzurę lub poddajemy je procesowi farbowania. Zwłaszcza na to ostatnie decydujemy się niezwykle często. Niestety zabiegane, nie zawsze mamy czas i pieniądze, aby móc oddać się w ręce profesjonalisty, stąd często wybieramy zmianę koloru włosów w zaciszu domowym, w towarzystwie przyjaciółki, przy dobrej herbacie i dźwiękach kojącej muzyki. A później, całkowicie odmienione, mamy siłę, by ze zdwojona energią stawić czoła napierającej teraźniejszości. Chyba, że koloryzacja się nie uda, ale to raczej temat na odmienny artykuł.

Samodzielne farbowanie włosów to nic trudnego. Musisz się tylko do zadania doskonale przygotować. Wtedy nic powinno cię zaskoczyć.

·    Najpierw dobierz farbę do włosów. W zależności od tego, jakie są twoje oczekiwania – sięgnij po odpowiedni preparat. Jeżeli zależy ci na trwałej koloryzacji włosów i jesteś w 100 % zdecydowana na kolor, albo posiadasz już pojawiające się gdzieniegdzie siwe włosy -  sięgnij po farbę do włosów. Jeżeli natomiast chcesz na krótko zmienić odcień swoich włosów, możesz zaopatrzyć się w szampon koloryzujący lub preparat tonujący. Popularna bardzo w latach 80-tych i 90-tych naturalna chna jest również jakąś alternatywą. Naturalny barwnik nie niszczy struktury włosa, gdyż nie wnika do wnętrza, a oblepia go na zewnątrz. Dzięki temu poszczególne pasma włosów wydają się być grubsze. Chna jest odpowiednia dla tych z nas, które mają włosy o wątłej kondycji – cieniutkie i rzadkie. Ale trzeba pamiętać o tym, że naturalne barwniki niezbyt dobrze łączą się z farbami chemicznymi. Dlatego też nigdy nie wiadomo, jak włosy zareagują, jeżeli po farbowaniu chną zechcesz je zafarbować farbą chemiczną.  W takim wypadku najlepiej udaj się do fryzjera, a unikniesz przykrej niespodzianki w postaci nierównego lub wręcz zaskakującego koloru. W związku z tym, że coraz więcej kobiet ma uczulenie na chemiczne farby rozwiązaniem stało się „farbowanie prosto z apteki” w postaci farb Biokap Nutricolor, które zawierają 90% składników roślinnych i 10% chemikaliów. Nie zawierają amoniaku, niklu, rezorcyny, parabenów oraz innych substancji powierzchniowo czynnych i przeznaczone są dla kobiet, które mają wrażliwą skórę głowy.

·    Zdecyduj się na kolor.  Najlepiej zrobisz, jeżeli dopasujesz kolor do swojej karnacji. Jeżeli masz południowy typ urody – ładnie ci będzie w brązach, czerniach, a także w rudościach i czerwieniach. Jeżeli prezentujesz słowiański typ urody o brzoskwiniowej cerze – popatrz na odcienie ciepłe (ciepłe blondy, jasne rozświetlone brązy). Jeżeli jesteś blada, zdecydowanie najlepiej będzie ci w odcieniach blondu od platynowego poprzez popielaty. Jeśli masz cerę naczynkową – unikaj raczej rudości i czerwieni, które w sposób znaczący podkreślą  zaczerwienienie twarzy. Pamiętaj o tym, że efekt kolorystyczny w dużej mierze zależy również od kondycji i koloru włosów. Inaczej farba wnika we włosy farbowane, a inaczej w te, które nie poddawałaś takim zabiegom.

·    Zanim nałożysz farbę – przeczytaj koniecznie ulotkę! Jeżeli farbujesz włosy pierwszy raz – zrób test uczuleniowy. Jeżeli jesteś gotowa – przystępuj do dzieła. Nakryj ramiona ciemnym ręcznikiem lub starą podkoszulką. Podczas farbowania możesz się pobrudzić, a z reguły są to plamy trudne do wywabienia. Wyczesz włosy, posmaruj czoło, skronie oraz uszy tuż przy linii z włosami tłustym kremem lub wazeliną – zabezpieczy to przed zafarbowaniem skóry.

·    Nałóż farbę. Jeżeli farbujesz włosy po raz pierwszy, nakładaj ją na całej długości, od czubka głowy w kierunku karku. Na końcu nałóż farbę na przednich pasmach. Jeżeli natomiast masz odrosty – zacznij od nich, a po 10-15 min połóż preparat na resztę włosów. Wyczesz je grubym grzebieniem, aby równomiernie rozprowadzić farbę, a efekt koloryzacji był jednolity. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie przekraczać zalecanego czasu koloryzacji!

·    Spłucz farbę - najlepiej pod bieżącą wodą, dokładnie umyj włosy i zastosuj dołączoną odżywkę. Jest to nieodzowny element farbowania włosów. Zawarte w odżywce składniki zamykają łuski włosa i dzięki temu zapobiegają wypłukiwaniu farby i blaknięciu koloru.

Teraz zdejmij ręcznik, delikatnie wyczesz włosy, jeżeli masz czas, pozwól im wyschnąć naturalnie. Jeżeli nie – użyj suszarki. Ułóż je ładnie – spójrz w lustro, uśmiechnij się. Tak – ta piękna, odmieniona kobieta w lustrze, to właśnie ty!

Kasia C.


Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: