Garść wiadomości o letniej intymności

Latem nic tak nie orzeźwia jak chłodny prysznic - zdecydowanie warto, choćby w tym okresie, porzucić na jego rzecz gorące, rozleniwiające kąpiele. Długie leżenie w wannie, choć fantastycznie odpręża, działa też niekorzystnie:  wysusza skórę i śluzówki, a także skazuje nas na towarzystwo bakterii i innych zanieczyszczeń, które znajdują się na ciele. Informacja ta jest dość ważna - nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale i higieny, zwłaszcza intymnej.

Ważne jest, by podmywać się zawsze pod strumieniem czystej, bieżącej wody. Pamiętaj również o tym, na co uczulały dziewczynki wszystkie mamy: ważny jest kierunek mycia – zawsze od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie! Bakterie znajdujące się w okolicach odbytu, przeniesione do pochwy, są bardzo niebezpieczne i mogą powodować infekcje i cóż - duży dyskomfort.  Do mycia używaj specjalnego płynu do higieny intymnej o pH 5,5. Jest to najbardziej optymalny odczyn dla przedsionka pochwy. Zwykłe mydła mają odczyn (pH) zbyt wysoki, dlatego niszczą fizjologiczną  florę bakteryjną, zawierającą pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus. Jeżeli zostanie naruszona mikroflora, błyskawicznie namnażają się bakterie beztlenowe, a te powodują infekcje okolic intymnych. Użycie specjalnego płynu do higieny intymnej chroni okolice sromu oraz przedsionek pochwy przed drastyczną zmianą pH, usuwa nadmiar nagromadzonej wydzieliny i zapewnia nawilżenie śluzówki. Jest hipoalergiczny i nie powinien powodować podrażnień.

Jeżeli chodzi o płyny do higieny intymnej, to naprawdę jest w czym wybierać. Są produkty dla młodych dziewczynek (od 3 roku życia), kobiet aktywnych, uprawiających sporty, kobiet w ciąży, w połogu, płyny zawierające modne obecnie prebiotyki czyli substancje pokarmowe, które wspierają „dobre” dla człowieka bakterie, ale też płyny czy żele o właściwościach przeciwgrzybicznych, na podrażnienia i upławy. Panie w wieku menopauzalnym również mają cała gamę produktów wzbogaconych w substancje nawilżające i natłuszczające, które przeciwdziałają suchości pochwy.

Jednak nawet podczas bardzo upalnego lata nie przesadzaj z higieną, gdyż zbyt intensywne mycie okolic intymnych pozbawia ją naturalnej bariery ochronnej. Jeżeli masz predyspozycje do częstych infekcji, staraj się używać do osuszenia okolic intymnych białych, papierowych ręczników, chusteczek higienicznych albo jednorazowych chusteczek do higieny intymnej. Te ostatnie warto mieć w torebce czy bagażu podręcznym zawsze i wszędzie) - są  rzeczywiście nieocenione. Jeżeli podczas swoich wojaży korzystasz z toalet na dworcach, lotniskach, w schroniskach czy nawet w ekskluzywnych restauracjach, staraj się stosować chusteczek do higieny intymnej, a z pewnością unikniesz podrażnień okolic intymnych.

reklama

Podczas letniego urlopu nie unikniesz miesiączki, a latem utrzymanie odpowiedniej higieny jest zdecydowanie trudniejsze. Dlatego należy pamiętać, aby podpaski i tampony zmieniać co 2-3 godziny, a podczas każdej zmiany  przemyć okolice sromu nawet chusteczką do higieny intymnej. Nie naruszy pH, a odświeży. Jeżeli zdarzają ci się upławy, zastosuj oddychające wkładki higieniczne, które przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać.

Warto przetestować:

Lactacyd Femina hydro-balance, 200 ml, ok. 12 zł;

Lactacyd Femina, 200 ml, ok. 10 zł

AA intymnapro, specjalistyczne płyny do higieny intymnej z serii – równowaga hormonalna i suchość, upławy, nadwrażliwość, AA Oceanic, 200 ml, ok. 16 zł

reklama

AA intymnapro, specjalistyczna higiena intymna dla najmłodszych, AA Oceanic, 200 ml , ok. 16 zł;

AA ja & mama, płyn do higieny intymnej dla kobiet w ciąży i po porodzie, AA Oceanic, 200 ml, ok. 17 zł;

Ziaja Intima, płyn do higieny intymnej z szałwią lekarską o działaniu przeciwgrzybiczym, 200 ml ok. 7 zł;

Kremowy płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym, Ziaj, 200 ml, ok. 7 zł;

Cleanic intimate - chusteczki do higieny intymnej, Harper  Hygienics, 10 szt ok. 8 zł – do wyboru: z babką lancetowata, rumiankiem, nagietkiem czy też seria Intensive care;

reklama

Lacibios Femina , ASA, 10 kapsułek ok. 23 zł – doustny suplement diety do odbudowania flory bakteryjnej pochwy.

Kasia C.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: