Trądzik - wcale nie młodzieńczy

Jeśli, będąc nastolatką, borykałaś się z sensacjami dermatologicznymi, które dręczyły cię się pod postacią pryszczy, wykwitów skórnych i innych mało apetycznych zjawisk, prawdopodobnie dodawałaś sobie otuchy myślą, że kiedy już będziesz miała nie -naście, a -dzieści lat… Byłaś przekonana, że że hasło  „trądzik”, kobiet dojrzałych raczej nie dotyczy. Tymczasem…

Choć trądzik jest chorobą, na którą najczęściej skarżą się nastolatki w okresie dojrzewania, to coraz częściej zdarza się, że dotyka on osoby dorosłe, pomiędzy 34 a 44 rokiem życia. Jeżeli walczysz z nim od podstawówki, to wiesz, jakie trudne jest jego wyleczenie. Gorzej, jeśli zawsze miałaś cerę niczym pupa niemowlaka, a trądzik pojawił się u ciebie nagle, z zaskoczenia. Wówczas możesz czuć się nieco zagubiona.

Trądzik pojawia się, gdy odstawisz pigułki antykoncepcyjne, stosujesz medykamenty z grypy tetracyklin albo kortykosterydy. Sprzyja mu zła dieta, oparta na produktach z wysokim indeksem glikemicznym oraz wysoki poziom stresu. Szczególnie po lecie, słonecznym urlopie oraz pięknej polskiej jesieni, gabinety dermatologiczne przeżywają oblężenie. Dzieje się tak dlatego, że od lat panuje przekonanie, że promienie słoneczne poprawiają kondycje skóry, nawet tej trądzikowej. Jednak ostatnie badania pokazały, że jest zupełnie odwrotnie. Promienie słoneczne nasilają rogowacenie naskórka, a tym samym powodują powstawanie zaskórników, natomiast one są punktem wyjścia do szeregu zmian zapalnych i powstawania bardzo bolesnych krostek. 

Przyczyny powstawania trądziku dojrzałego:

·    nieodpowiednia dieta – oparta na produktach o wysokim indeksie glikemicznym, alkohol, mocna kawa i herbata;

reklama

·    wahania poziomu hormonów – szczególnie przed miesiączką, w okresie menopauzy lub podczas ciąży;

·    wysoki poziom stresu;

·    stosowane farmaceutyki – z grupy tetracykli, kortykosterydów;

·    stosowanie zbyt ciężkich kremów i podkładów;

reklama

·    uwarunkowania genetyczne.

Trądzik dorosły różni się od tego młodzieńczego głównie okolicą  występowania zmian zapalnych. Zmiany występują głównie na żuchwie. Często pojawiają się pojedynczo. Wyglądają niepozornie, ale są większe, głębsze, i z biegiem czasu stają się bardzo bolesne. Absolutnie nie można ich wyciskać, gdyż po takim zabiegu pozostawiają blizny oraz przebarwienia.

Należy pamiętać o tym, że trądzik – czy młodzieńczy czy dojrzały – jest chorobą skóry i dlatego trzeba go leczyć u dermatologa. Są międzynarodowe standardy leczenia, które dobierane są indywidualnie dla każdej pacjentki w zależności od rodzaju oraz nasilenia zmian skórnych. Jeżeli występują pojedyncze zaskórniki najlepiej sprawdzają się maści  z pochodną witaminy A i kwasami – czyli stosuje się leczenie miejscowe. Przy dużej ilości głębokich grudek i krostek podaje się dodatkowo doustne antybiotyki, natomiast przy najcięższej postaci trądziku stosuje się kurację izotretinoiną.

Leczenie trądziku nie jest łatwe, gdyż ma on tendencję do nawrotów. Dlatego najlepiej byłoby przeplatać stosowanie różnych metod – jeżeli zmiany są niewielkie, stosować maść czy krem natomiast, a gdy na twarzy będzie urodzaj krostek i bolesnych grudek, należy sięgnąć po antybiotyki. Ważna jest także pielęgnacja skóry poddanej kuracji antytrądzikowej. Taka skóra lubi preparaty do cery wrażliwej, które są bardzo delikatne i ładnie ją tonują. Tak czy inaczej, w walce z trądzikiem, nie załamuj rąk – choć jest to  trudne, wymaga wielkiej cierpliwości, to – jeśli tylko będziesz przestrzegała zasad, twoja cera będzie zdrowa i piękna.

Warto wypróbować:

·    Bioderma Sebium H2O - płyn micelarny, 250 ml ok. 40 zł;
·    Bioderna Sebium Hydra – krem na trądzik , 40 ml, ok. 40 zł;
·    Clarena Antiacne serum, 15 ml ok. 45 zł;
·    Clarena krem z kwaser pirogronowym i azelainowym , 50 ml ok. 80 zł;
·    La Roche Possay Effeclar Duo krem,40 ml ok. 50 zł;
·    Dermedic Acne Expert - tonik głęboko oczyszczający (działanie przeciwzapalne i normalizujące, 200 ml , ok. 26 zł
·    Nuxe Aroma Perfection – emulsja przeciw niedoskonałościom skóry, 40 ml ok. 55 zł;
·    Avene TriAcneal – krem na niedoskonałości skóry i zmiany trądzikowe, 30 ml ok. 65 zł;
·    CliniqueAnti-blemish solutions – podkład, 30 ml ok. 120 zł.

Kasia C.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 4

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: