reklama

Nadmierna potliwość

Pocenie jest naturalnym procesem fizjologicznym organizm, który ma na celu regulację temperatury ciała. Każda z nas się poci, czy tego chce czy nie. O ile pocimy się, przebywając w wysokich temperaturach nad brzegiem lazurowego morza, przemierzając plażę w przewiewnej sukience – nieszczególnie nam to przeszkadza. W takie sposób nasz organizm radzi sobie ze zbyt wysoką temperaturą - ochładza się, aby nie doszło do przegrzania. Jednak są sytuacje, w których mokre plamy na bluzce czy też mokre dłonie stają się bardzo krępujące. Jeżeli pocimy się więcej, niż byśmy chciały, zupełnie nieadekwatnie do sytuacji, w jakiej się znalazłyśmy – wówczas mówimy o nadmiernej potliwości.

Dolegliwość tę mogą wywołać różne czynniki – takie jak stres, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, ale także choroby, takie jak nadczynność tarczycy czy cukrzyca. Powiedzmy sobie szczerze – wzmożona potliwość powoduje olbrzymi dyskomfort psychiczny, bo jest nie tylko widoczna gołym okiem w postaci mokrych plam pod pachami czy na plecach.  Często bywa również związana z nieprzyjemnym zapachem, co niestety wyczuwalne jest również przez nasze otoczenie. W skrajnych przypadkach, kiedy już zupełnie z tym nie dajesz sobie rady – należy się udać do lekarza. Czasami jednak wystarczy tylko odpowiednia higiena.

Na ciele człowieka znajdują się dwa rodzaje gruczołów potowych. Są to gruczoły ekrynowe oraz gruczoły apokrynowe związane z mieszkami włosowymi, które w większych ilościach zlokalizowane są pod pachami i w okolicach narządów rodnych.  Wydzielany przez gruczoły pot  składa się w 99 procentach z wody. Resztę stanowią m.in. mocznik, amoniak, kwas moczanowy oraz dosyć duża ilość soli. Pot sam w sobie nie wywołuje zapachu. Ta dosyć nieprzyjemna dla nosa woń powstaje wtedy, gdy pot miesza się z bakteriami oraz grzybami drożdżopodobnymi obecnymi na skórze. Im bardziej się pocisz, tym więcej i szybciej namnażają się drobnoustroje. Powstawaniu nieprzyjemnej woni sprzyja również obecność włosków, bo są to miejsca w których bakterie lubią się zgromadzić.

Wiedz, że w walce z nadmierną potliwością nie jesteś bezradna. Twoim orężem niech będą dezodoranty oraz antyperspiranty. Różnica między nimi polega na działaniu obydwu kosmetyków. Dezodorant posiada bardzo mocny i intensywny zapach, dzięki czemu niweluje nieprzyjemną woń. I taka jest jego rola. Natomiast antyperspirant - hamuje proces pocenia się  i ma również właściwości dezodorujące. Jest on jednak delikatniejszy dla skóry (nie zawiera w składzie alkoholu)  i dłużej działa. Przy wyborze dezodoratu i antyperspirantu – najlepiej sugeruj się swoimi preferencjami co do zapachu i formy aplikacji. Zobacz również, czy nie będzie cię uczulał.  Pamiętaj jednak o tym, aby zrobić sobie czasami odpoczynek od antyperspirantu, gdyż stosowany codziennie może hamować drożność gruczołów potowych. A to z kolei może doprowadzić do stanu zapalnego.

Aby uniknąć ewentualnych skutków nadmiernego wydzielania potu zastosuj się do podstawowych zasad:

·    Musisz pamiętać o prawidłowej higienie osobistej – regularne prysznice, stosowanie dezodorantów i antyperspirantów oraz noszenie przewiewnej i niezbyt obcisłej odzieży;

·    Nie ubieraj się zbyt ciepło – nie zakładaj zbyt dużo warstw na siebie chcąc zamaskować mokre plamy pod pachami czy na plecach. Szukaj takich ubrań, na których ewentualnych plam nie będzie widać;

·    Powinnaś zapomnieć o dużej ilości mocnej kawy, alkoholu oraz o pikantnych i gorących potrawach zawierających znaczną ilość czosnku czy cebuli. Zamiast kawy spróbuj rozkoszować się herbatą ziołową np. z korzeniem żeń-szenia, która też cię pobudzi.

·    Jeżeli przyczyną twojej nadmiernej potliwości jest stres oraz stany nerwicowe z opanowaniem których sobie nie radzisz – nie warto się męczyć -  udaj się do lekarza.

A przede wszystkim – unikaj stresu! Jeżeli się da oczywiście. Przed stresującym cię wydarzeniem – rozmową czy spotkaniem spróbuj się zrelaksować. Puść swoją ulubioną muzykę, pomyśl o czymś przyjemnym, zanurz swoje ciało w ziołowej kąpieli i zdystansuj się. Uśmiechnij się i pomyśl sobie – będzie dobrze!

Produkty, które ci pomogą:

·    Mineral Deo Spray, Garnier, ok. 9 zł
·    Etiaxil- silny antyperspirant, Riemann&Co., 12,5 ml ok. 55 zł;
·    Etiaxil – lotion do dłoni i stóp, Riemann&Co, 100 ml ok. 56 zł;
·    SVR Spirial – kostka do mycia przeciw nadmiernej potliwości, SVR, 100 g ok. 40 zł;
·    SVR Spirial – krem zapobiegający nadmiernej potliwości, SVR, 50 ml ok. 50 zł;
·    SVR Spirial – żel do mycia miejsc nadmiernie pocących się , SVR, 200 ml ok. 45 zł;
·    Antidral – płyn przeciw nadmiernej potliwości roll-on, Polfa Kutno, 50 ml ok. 22 zł;
·    Perspi Block – kapsułki, Aflofarm, 30 kaps. ok. 15 zł;
·    Szałwia – tabletki, Colfarm, 30 tabl. ok. 10 zł

Kasia C.

reklama