reklama

reklama

Olejek arganowy, czyli „złoto Maroka”

Moda na olejki trwa już od jakiegoś czasu. Używane są one do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Nawilżają, odżywiają i regenerują. A do tego, te które teraz są oferowane nie pozostawiają tłustej i lepiącej się powłoki na skórze.  Spośród wszystkich olejków niekwestionowanym liderem jest olejek arganowy.

Olejek arganowy, zwany płynnym złotem Maroka, wytwarzany jest dzisiaj takimi samymi metodami jak przed wiekami. Owoce potrzebne do produkcji  zbierane są z drzewa arganowego (Argania spinos), który rośnie na Ziemi już prawie 25 milionów lat. Występuje ono tylko na południu Maroka, na obszarze obejmującym do 800 000 ha,  w ekologicznie czystym  środowisku wpisanym w 1998 roku na listę biosferycznych rezerwatów UNESCO. Osiąga prawie 10 metrów wysokości, a czas jego żywotności to średnio 200 lat. Drzewo dostarcza bardzo twardego drewna dlatego określane jest mianem drzewa żelaznego. Jednak największe walory tego drzewa zawarte są w jego owocach – orzechach. Na pierwsze zbiory trzeba poczekać około 50 lat, ale warto, gdyż  w zamkniętej łupinie orzecha drzemie prawdziwy skarb – olej, który posiada niezwykłe właściwości kosmetyczne, odżywcze oraz regenerujące.

Olejek arganowy to kosmetyk i środek leczniczy w jednym. Jest jednym z droższych kosmetyków ze względu na ograniczoną jego dostępność oraz pracochłonny proces pozyskiwania. Zbiory orzechów odbywają się w lipcu, sierpniu i we wrześniu. Ziarna pochodzące z owoca są suszone, palone na bardzo wolnym ogniu, a następnie - w kamiennym młynie - rozbijana jest twardą skorupa. Mus, który powstaje po rozbiciu skorupy, zalewany jest letnia wodą, a następnie - z tegoż - wyciśnięty zostaje olej. Do wyprodukowania 1 litra oleju potrzeba aż 30 kg orzechów. Produkcją zajmują się wyłącznie kobiety stowarzyszone w spółdzielniach. Mężczyźni ów zapakowany w buteleczkę drogocenny olejek jedynie sprzedają.

Kosmetyczny olejek arganowy pojawił się w sklepach stosunkowo niedawno, ale podbił serca niejednej kobiety. Jego ambasadorkami zostały Salma Hayek oraz Penelope Cruz. Olejek przede wszystkim ma właściwości odżywcze i odbudowujące. To dzięki obecności w  swoim składzie dużej ilości witaminy E (dwukrotnie większej niż w oliwie z oliwek), przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych  oraz karotenoidów. Zastosowany na skórę twarzy szybko się wchłania i zostawia skórę bardziej nawilżoną i aksamitną. Pomaga również usunąć wszelkie niedoskonałości skóry – plamki, przebarwienia. Wygładza zmarszczki i w wyraźny sposób odmładza skórę. Również w walce ze skórą problematyczną – z trądzikiem, wychodzi zwycięsko.

Olejek arganowy polecany jest również do pielęgnacji włosów, aby je wzmocnić i nadać pięknego blasku i połysku. Kuracja wzmacniająca polega na wcieraniu olejku w cebulki oraz nanoszeniu szczególnie na końcówki włosów dwa razy w tygodniu przed myciem włosów. Wiele salonów kosmetycznych wykorzystuje olejek arganowy do masażu ciała, gdyż wyjątkowo rozluźnia napięte mięśnie i stawy i daje niesamowite efekty relaksujące. Więc z pewnością warto zatopić się w odrobinie orientu  w te jesienne, długie wieczory.

Warto spróbować:

Ziaja Bio olejek arganowy – masło do ciała, 200 ml ok. 18 zł;
Yves Rocher Tradition de Hamman – olejek pod prysznic  z olejkiem arganowym, 200 ml 35 zł;
Yves Rocher Tradition de Hamman – balsam odżywczy z olejkiem arganowym i kwiatem pomarańczy, 150 ml ok. 67 zł;
Verona Laboratories serum przeciwzmarszczkowe z kwasem hialuronowym i olejkiem arganowym, 50 ml ok. 12 zł;
Dr Scheller krem do rąk z olejkiem arganowym, 75 ml ok. 18 zł;
Ziaja bio olejek arganowy – krem do rąk, 80 ml ok. 6 zł;
Naturelle d’Argan – naturalny olejek do twarzy, ciała i włosów, 30 ml ok. 100 zł;
Avon Maroccan Arganoil – szampon i odżywka do włosów, każde po 200 ml, ok. 11,90 zł;
Schwarzkopf Professional BC Bonacure Oil Miracle – szampon 200 ml ok. 40 zł, odżywka 200 ml ok. 50 zł;
Schauma Crea&oil – szampon z olejkiem arganowym 300 ml ok. 8 zł;
Garnier Ultra Doux szampon z żurawiną i olejkiem arganowym, 200 ml ok. 6 zł, odżywka 200 ml ok. 7 zł;
Garnier Color&Shine farba bez amoniaku wzbogacona olejkiem arganowym, pełna paleta kolorów ok. 17 zł;
Syoss Beauty Elixirolejek do włosów, 150 ml ok. 30 zł;
Yves Rocher Połyskująca pomadka do ust Voile Brillance (zawiera olejek arganowy) 2g 24 zł;
Verona Laboratories – balsam do ust z żurawiną i olejkiem arganowym, 3,6 g ok. 12 zł


Kasia C.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: