reklama

reklama

Prebiotyki w kosmetyce

Kosmetyka, jak każda dziedzina nauki, wciąż ewoluuje, poszukuje, ale także korzysta z osiągnięć innych dziedzin. Ostatnio wiele, w kontekście kosmetologii, mówi się o zastosowaniu prebiotyków – jako alternatywnego składnika szamponów przeciwłupieżowych, produktów do mycia ciała i do higieny intymnej oraz dezodorantów.

Zadaniem prebiotyku jest stymulowanie wzrostu naturalnej mikroflory bakteryjnej, występującej w organizmie człowieka. Prebiotyki działają bardzo wybiórczo, selektywnie stymulują wzrost i namnażanie się naturalnych bakterii, natomiast hamują wzrost bakterii patogennych. Dlaczego to jest takie ważne? To oczywiste - utrzymanie równowagi naturalnej flory bakteryjnej pomaga w pięknym wyglądzie skóry.

Skóra – choć brzmi to zaskakująco - jest największym narządem. To żywa, prężnie działająca fabryka. W organizmie, na skórze, błonach śluzowych występuje ogromna liczba mikroorganizmów tzw. naturalna flora bakteryjna, która aktywnie chroni przed atakami patogenów. Własna flora bakteryjna pojawia się już w chwili narodzin, jest specyficzna i charakterystyczna dla każdego. Kwaśny odczyn skóry gwarantuje właściwe warunki do bytowania i rozmnażania się dobrych mikroorganizmów. Natomiast te złe, chorobotwórcze, lubują się w środowisku zasadowym. Czasami sami, zupełnie nieświadomie zaburzamy tę równowagę, zmieniając odczyn skóry z kwaśnego na zasadowy – stosując antybiotyki w nadmiernej ilości, myjąc zbyt często ciało nieodpowiednimi kosmetykami, używając dezodorantów przeciwgrzybicznych.

Jeżeli naruszymy idealną równowagę panującą na powierzchni skóry – otwierają się wrota, przez które przenikają złe drobnoustroje, powodujące podrażnienia i infekcje. To niestety zwiastuje czasami ogromne kłopoty. W zależności od wieku mamy do czynienia z odpieluszkowym zapaleniem skóry, trądzikiem u młodych osób, kobiety mają kłopoty bakteryjne z powodu wahań poziomu hormonów w organizmie, natomiast starsze osoby w związku ze zmniejszonym wydzielaniem sebum i wysuszeniem skóry są bardziej podatne na grzybice. A wszechobecny stres również dokłada swoje – pokrzywkę i trądzik.

Naukowcy zastanawiali się, jak pomóc skórze się bronić. Pod lupę najpierw wzięli probiotyki. Termin – po raz pierwszy wprowadzony w latach 50-tych XX. wieku - na pewno doskonale znany w żywności. Jest to grupa bakterii, która ma zdolność zasiedlania konkretnego obszaru i zabezpieczania go przed zgubnym wpływem patogenów. Kosmetyki z probiotykami nie są nowością. Są już dostępne na naszym rynku – chronią, podtrzymują i odbudowują florę bakteryjną, a tym samym znacznie opóźniają proces starzenia się skóry. Bardzo istotne jest to, aby dobre bakterie utrzymać w odpowiedniej ilości. I do tego maja właśnie służyć prebiotyki.

Termin po raz pierwszy wprowadzony w 1995 r. i oznacza substancje pokarmowe, które wspierają dobre bakterie. Wybiórczo stymulują wzrost i aktywność  tych szczepów bakterii, które stanowią barierę obronną naszego organizmu. Prebiotyk nie zawiera żadnych mikroorganizmów, a jedynie substancje, które stymulują ich wzrost. Zawierają je rośliny, takie jak szparagi, karczochy oraz cykoria. W kosmetyce stosuje się duet inuliny pozyskiwanej z korzeni cykorii podróżnika oraz glukooligosacharydu pochodzącego z naturalnych cukrów. Ten duet idealnie sprawdza się w kosmetykach dla delikatnej skóry dziecka, a także w produktach do higieny intymnej i ogólnej, dla cery wrażliwej i bardzo dojrzałej. Badania potwierdzają, ze prebiotyki mogą zapobiegać rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za trądzik.

Zatem drogie Panie – bądźmy otwarte na nowości i wszelkie ciekawostki. Wypróbujmy je na własnej skórze:

  • Nawilżający żel do higieny intymnej (do wyboru aloes, prawoślaz, babka lancetowata lub rumianej) z prebiotykiem , Flos-lek, 200 ml, ok. 14 zł
  • Żel pod Prysznic Mleczko Kokosowe, APART, 250 ml, ok.
  • Seria Redical zawierająca inulinę – szampon do włosów ze skrzypem polnym, odżywka wzmacniająco-regenerująca do włosów zniszczonych, mgiełka do włosów farbowanych; kompleks odżywczy do skóry głowy stymulujący wzrost włosów; Faromona, poj. 100-200 ml; ok. 8-20 zł
  • Lactissima - SENSITIVE SOS PODRAŻNIENIA Kremowa emulsja ginekologiczna do higieny intymnej zawiera prebiotyki Soraya - 300ml  


Kasia C.


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: