reklama

reklama

Wrastający paznokieć

Niejedna z nas wie, czym jest dyskomfort, przyczyną którego jest wrastający paznokieć. Zdawać by się mogło, że to błahostka – ot, kosmetyczny defekt. Tymczasem choć sama dolegliwość nie wygląda groźnie, jest bolesna, a zaniedbana, może być naprawdę nieprzyjemna w skutkach.

Jednym z powodów wrastania paznokcia jest noszenie zbyt ciasnego obuwia – zwłaszcza pantofelków z bardzo wąskimi noskami i na wysokim obcasie. Jednak nie jest to przypadłość dotycząca tylko i wyłącznie eleganckich kobiet. Przyczyną wrastania paznokcia, oprócz nieodpowiedniego obuwia, jest przede wszystkim niewłaściwe obcinanie paznokcia, które powoduje, że rośnie on nie tylko wzdłuż, ale także na boki. Wówczas ostre krawędzie paznokcia wbijają się w skórę. Ale do przyczyn można także zaliczyć nadwagę, urazy, deformacje stopy, zaburzenia wzrostu paznokcia oraz predyspozycje genetyczne.

Ucisk na stopę powoduje zagięcie płytki paznokciowej ku dołowi. Brzegi paznokcia rosnąc wbijają się w otaczającą go skórę czyli w  tzw. wał paznokciowy. Na początku pojawia się lekkie zaczerwienienie. Później do tego może dołączyć obrzęk. Jeżeli jednak dojdzie do bakteryjnego zakażenia skóry, to ból bardzo się  nasila, powstaje stan zapalny wokół wału paznokciowego

Co w takiej sytuacji można zrobić?

·    w domu – jeżeli nie pojawił się jeszcze stan zapalny a czujemy że wokół paznokcia zaczyna coś się dziać to należy zaordynować dla stóp kąpiel z dodatkiem zmiękczającej soli, a następnie, w miejsce lekko obolałe wmasować parafinę lub maść tranową, która jeszcze bardziej zmiękczy i natłuści i spróbować delikatnie i spróbować wyprofilować paznokieć. Można także zastosować płyn na wrastające paznokcie (Scholl, ok. 30 zł dostępny w aptekach).

·     w gabinecie kosmetycznym – jeżeli zauważysz, że wał paznokciowy jest zaczerwieniony i boli przy nacisku oddaj się w ręce doświadczonej pedicurzystki.  Może ona zastosować albo rurki korygujące albo klamry. Rurki korygujące stosuje się przy niewielkim wrastaniu paznokcia. Wycina się wrastającą część płytki  a na jej krawędź nasuwa się cieniutką, przeciętą rurkę, którą przytwierdza się specjalną masą. Natomiast klamry przytwierdza się  do powierzchni paznokcia, klamry uwypuklają płytkę uniemożliwiając w ten sposób wrastanie paznokcia w otaczającą ją skórę. Jeżeli nie ma stanu zapalnego lub jeżeli paznokcie są słabe i bardzo kruche – stosuje się klamrę plastikową. W cięższych przypadkach – jeżeli jest stan zapalny lub wrastanie paznokcia sukcesywnie powraca wówczas używa się klamry z drutu. Brzegi klamry zakończone haczykami mocuje się pod krawędziami paznokcia w miejscu jego wrastania. A klamrę utrzymuje się dopóki płytka nie odrośnie prawidłowo.

·    czasami potrzebna jest interwencja chirurga – kiedyś zrywano całą płytkę, jednak na całe szczęście ten bolesny zabieg odszedł już do lamusa i stosuje się inne metody. Czasami dobre rezultaty daje zastosowanie na miejsce obolałe , ze stanem zapalnym kuracji laserowej. Stosuje się również wycinanie klina – zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym a polega na skośnym wycięciu brzegu paznokcia o szerokości ok. 3 mm i otaczającej go tkanki. Korektę macierzy stosuje się gdy zakładanie klamer nie przynosi rezultatów. Polega na wycięciu paznokcia wraz z fragmentem tzw. macierzy, z której mogłaby wyrosnąć nieprawidłowa płytka. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i z reguły potrzebne jest założenie szwów, które zdejmuje się po tygodniu.

Niewątpliwie lepiej jest zapobiegać wrastaniu paznokcia niż leczyć dolegliwości.  Zapobieganie wrastaniu sprowadza się zazwyczaj do właściwej pielęgnacji stóp oraz obcinania paznokci u stóp na prosto, bez zaokrąglania brzegów, delikatnego usuwania skórek za pomocą zmiękczających płynów zamiast brutalnego wycinania. Ze stopami należy obchodzić się delikatnie i z uczuciem, gdyż to one przez cały dzień noszą nasz ciężar na sobie.

Kasia C.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: