reklama

reklama

Aerobik … ma wiele twarzy

Choćby nie wiem, jakie formy przybierał i jakim nazewnictwem operował, aerobik w pierwszej chwili będzie mi się kojarzył z szałem lat 80-tych. Pamiętacie klony Jane Fondy - wysportowane i obłędnie szczupłe, długonogie boginie, które odziane w neonowe body, przypominające stroje pływackie, w takt muzyki w stylu disco, zespołowo wykonywały dynamiczne, zakręcone układy? Zapomniałabym o detalach, które – ni mniej, ni więcej - były kropką nad i: finezyjnie opadające getry i opaska na głowie, próbująca ujarzmić ekscentryczną, bujną fryzurę.

Niektórzy twierdzą, że aerobik to styl życia i rodzaj życiowej filozofii. Jedno jest pewne - z definicji są to wszystkie formy ruchu, podczas których zwiększa się wymiana tlenowa w organizmie. Krótko mówiąc istotą rzeczy są dynamiczne ruchy, dzięki którym do komórek organizmu dostaje się znacznie większa ilość tlenu, co z kolei korzystnie wpływa na funkcjonowanie ciała. Ów system ćwiczeń fizycznych został opracowany przez Kennetha Coopera, konsultanta programu sprawnościowego amerykańskich kosmonautów.

Charakterystyka

Obecnie aerobik to nie tylko sekwencje standardowych ćwiczeń i mniej lub bardziej skomplikowane układy, utrzymane w szalonym tempie. Dziś ma on wiele twarzy – od stonowanego Low impact, przez dynamiczne Tae Bo i spokojny aqua-aerobik, po wyczerpujący aerobik sportowy. Śmiało można powiedzieć, że z bogatego wachlarza ćwiczeń aerobikowych, każdy znajdzie coś dla siebie.

Cel, efekty ćwiczeń aerobikowych:

·    kontrola wagi i redukcja tkanki tłuszczowej,
·    pobudzenie metabolizmu,
·    dotlenienie mięśni,
·    zwiększenie wydolności fizycznej organizmu,
·    wzmocnienie narządów wewnętrznych -  głównie serce i płuca,
·    zwiększenie siły mięśni i elastyczności ciała,
·    poprawa ogólnej sprawności całego ciała,
·    rozładowanie napięcia psychicznego,
·    zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie czy choroby krążenia,
·    podwyższenie poziomu dobrego cholesterolu, obniżenie poziom cholesterolu złego,
·    stymulacja endorfiny, które korzystanie wpływają na samopoczucie
·    no i wiadomo – w zdrowym ciele zdrowy duch.

Dla kogo aerobik

Zazwyczaj – w przypadku ludzi zdrowych, wybór formy ćwiczeń zależy od osobistych preferencji – jedni są szczęśliwi, wyciskając z siebie pot i łzy, inni uwielbiają bardziej umiarkowane tempo zajęć. Zdecydowanie innymi parametrami, niż satysfakcja i potrzeby, powinny kierować się osoby:
·    chorujące: na serce, nadciśnienie bądź inne choroby przewlekłe,
·    otyłe, niesprawne ruchowo bądź nie nawykłe do intensywnej aktywności fizycznej,
·    będące po urazach, operacjach bądź mające problem z kręgosłupem i stawami
·    w podeszłym wieku,
·    oraz kobiety w ciąży.
 
Najpopularniejsze formy zajęć aerobiku - zaczynając od form najmniej intensywnych, to:

·    Low impact aerobik – proste i bezpieczne ćwiczenia (brak podskoków i gwałtownych ruchów, wykonywane w bezpiecznej pozycji - jedna noga zawsze pozostaje na podłożu), stosunkowo mała intensywność.

·    Aqua Aerobik – to nic innego, jak aerobik na basenie. Trening o umiarkowanej intensywności.

·    Fat burning – proste (bez wyskoków, gwałtownych ruchów), niezbyt forsujące ćwiczenia „spalające tłuszcz”, tworzące nieskomplikowany układ choreograficzny – kroki marszowe i niskie podskoki. Średnia intensywność.

·    Dance-aerobic - łączy ćwiczenia aerobowe z elementami tańca. Trening o umiarkowanej intensywności.

·    Fitball – aerobik z piłką. Zajęcia te doskonalą równowagę, stabilizację i koordynacje ruchową. Trening o średniej intensywności.

·    Step - aerobik konwencjonalny, wykonywany przy użyciu stepu - małego schodka. Wchodzenie i schodzenie z podestu stymuluje pracę mięśni nóg i wykształca mięśnie pośladków. Trening o umiarkowanej intensywności.

·    TBC (Total Body Condition) – odmiana aerobiku, która kształtuje dwie cechy motoryczne: siłę i wytrzymałość. Podczas zajęć wykorzystuje się zarówno step, jak i gumowe pasy, ekspandery, ciężarki i hantle. Trening o średniej intensywności.

·     Body Shape (Body Sculpting) - ćwiczenia nie wymagające dużej sprawności, dobre dla osób początkujących. Cel - poprawa wytrzymałości organizmu i rzeźbienie sylwetki, przez wpływ na jakość mięśni: ich siłę, jędrność i elastyczność. Trening o średniej intensywności.

·    ABS, ABT - zestaw ćwiczeń, uderzający w najbardziej problematyczne strefy ciała: brzuch, nogi, pośladki. Zajęcia rozpoczynają się klasyczną, aerobikowi rozgrzewką, po czym przechodzi się do dynamicznych ćwiczeń siłowych, wykonywanych w leżeniu i siadzie. Trening o dużej intensywności.

·    Spinnig - trening aerobowy o charakterze wytrzymałościowym, z wykorzystaniem roweru stacjonarnego. Spalanie dużych ilości kalorii w atmosferze kreowanej wycieczki rowerowej bądź wyścigu. Intensywna praca nóg i pleców. Trening o dużej intensywności.

·    Boks aerobik, TAE BO – bardzo intensywny trening aerobowy, wzbogacony o elementy kick-boxingu i boksu. Intensywna praca nóg – wykopy, jednoczesna praca ramion i nóg, silne i dynamiczne ruchy. Zajęcia zwiększają siłę mięśniową i kształtują koordynację ruchową i gibkość.

·    Aerobik Sportowy - wyczerpująca i wymagająca forma treningu, wymagająca dużej wytrzymałości i giętkości. Efekt - szybkie budowanie szczupłej, atletycznej sylwetki.

·    High impact aerobik (Hi impact) - najbardziej dynamiczna, pełna podskoków czy obrotów forma aerobiku, przeznaczoną dla osób o bardzo dobrej kondycji fizycznej. Pozwala się wypocić, spalić sporo kalorii i poprawić kondycję.

Oraz mniej popularne, niemniej mające swoich zwolenników, formy aerobikowe:

·    Circuit – naprzemienne ćwiczenia siłowe, z wykorzystaniem przyrządów, takich jak pasy czy ciężarki i tradycyjnych kroków aerobiku. Formuła idealna dla osób zaczynających swą przygodę z aktywnością fizyczną.

·    Magic Bar – formuła ta zastąpiła ćwiczenia ze sztangami - Body Pump. Podczas ćwiczeń wykonuje się typowe ćwiczenia siłowe z zastosowaniem sztang o zróżnicowanym ciężarze. Podczas jednego utworu muzycznego wzmacnia się jedną grupę mięśniową, a przerwy pomiędzy utworami to odpoczynek i zmiana ciężaru.

·    Slide – zajęcia aerobikowe, prowadzone w takt rytmicznej muzyki, z wykorzystaniem specjalnej maty i odpowiedniego obuwia. Ćwiczenia polegają na przesuwaniu się na boki po powierzchni maty, na końcach której znajdują się ograniczniki, uniemożliwiające wypadnięcie poza pole ćwiczeń, jednocześnie zabezpieczają przed utratą równowagi.

·    Kangoorobic - forma ćwiczeń ruchowych, z wykorzystaniem butów – „łyżworolek na resorach”. Owa sprężystość obuwia pozwala na nienaturalnie wysoki, jednocześnie je amortyzując.

·    Kwando aerobik – połączenie ćwiczeń siłowych na wydzielone partie mięśniowe i elementów Boks aerobiku. To dynamiczna, ekspresyjna formuła, rozwijająca kondycję fizyczna i siłę mięśniową.

mzb

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: