Bio zegar

Bio zegar

Bio zegar

Znasz dobowy rytm funkcjonowania swojego ciała? Szybkie kojarzenie, urok osobisty, sprawność fizyczna uaktywniają się najsilniej o konkretnych porach dnia. Poznaj je, by pełniej wykorzystać swój potencjał


6.00- 7.00
Teraz seks jest najlepszy
Lubisz, gdy twój mężczyzna budzi cię czutym dotykiem? Mówisz: "Rano nie ma na to czasu", "Przecież seks uprawia się wieczorem". To prawda. Jednak właśnie rano ciało jest najbardziej podatne na pieszczoty, a doznania o tej porze mogą być kilkakrotnie silniejsze niż później. Poziom hormonów płciowych: estrogenu i testosteronu, które uwrażliwiają skórę na dotyk, przyspieszają reakcję podniecenia i zwielokrotniają przyjemność, jest najwyższy tuż po przebudzeniu. Rzadko miewasz orgazm? Spróbuj rano. Przeorganizuj poranki tak, by mieć czas na seks, pamiętając, że podnosi on poziom serotoniny (hormonu szczęścia) w mózgu.

Skóra najlepiej wchłania maseczki
Koniec z gorączkowym nakładaniem maseczek nawilżających i odżywczych tuż przed wieczornym wyjściem! Jeśli chcesz, by cera była gładka, świetlista i napięta przez cały dzień, nakładaj odżywkę czy serum pól godziny po przebudzeniu. W tym czasie nadnercza wydzielają kortyzon - hormon stresu, który przygotowuje ciało do aktywności. Dzięki niemu zwiększa się ciśnienie krwi i przyspiesza przemiana materii. Twoja skóra jest wówczas lepiej ukrwiona, nastawiona na absorpcję składników odżywczych. Jeśli ją teraz nawilżysz, na dłużej zatrzyma wodę. Dzięki temu nawet po kilku godzinach w klimatyzowanym pomieszczeniu twoja cera nie będzie robić się ziemista.


8:00-9:00
Jedz słodycze na zdrowie!
Masz często ochotę na batonik, ale w trosce o sylwetkę rezygnujesz? Dobra wiadomość: ulubione łakocie nie zaszkodzą figurze, jeśli je zjesz... na śniadanie! Rano organizm potrzebuje najwięcej energii i najlepiej, gdy pochodzi ona z węglowodanów. Wiedzą o tym Francuzi czy Włosi, którzy zaczynają dzień -od ciasteczek w polewie i słodkich rogali. O tej porze i przerabia węglowodany na kalorie, a nie na tłuszcz. Poza tym odpowiednia dawka glukozy rano wzmocni twoją sprawność intelektualną i fizyczną na cały dzień.

reklama

9:00-11:00
Praca intelektualna jest najefektywniejsza

Chcesz pracować lepiej, wydajniej lub szybciej? Gdy już dotrzesz do pracy, nie trać czasu na rzeczy najłatwiejsze. Teraz pora na zadania, które wymagają skupienia i maksymalnej kreatywności. Zdolność koncentracji osiąga właśnie szczyt, a twój mózg przerabia informacje trzy razy szybciej. Poziom cukru utrzymuje się na najwyższym poziomie przez pierwsze trzy godziny po śniadaniu. Jesteś wtedy najbardziej odporna na stres. To również idealna pora na ważne spotkania i negocjacje.

11:00-11:15
Poradzisz sobie z rachunkami
To tak zwany kwadrans finansowy. Około 11 zawartość glukozy we krwi zaczyna powoli spadać (wówczas pojawia się lekki głód), na mniej więcej 15 minut silnie zwiększa się twoja percepcja i tzw. pamięć krótkotrwała, umożliwiająca wykonanie skomplikowanych zadań logicznych i matematycznych. Od tygodni "wisi" nad tobą konieczność wypełnienia zeznania podatkowego? Połóż je w zasięgu wzroku i jak tylko poczujesz charakterystyczne, delikatne ssanie w żołądku, szybko się za nie zabierz. Prawda, że działa?

15:00-17:00
Najsłabiej odczuwasz ból
Myśl o borowaniu zębów albo depilacji woskiem wywołuje u ciebie dreszcz niepokoju? Wizytę w gabinecie złóż właśnie teraz. O tej porze w twoim organizmie rośnie poziom endorfin - naturalnych substancji znieczulających i kojących.
Masz najlepszą pamięć
To doskonała pora na naukę. Tzw. pamięć trwała zwiększa swoje możliwości. Teraz jesteś w stanie zapamiętać dwa razy więcej, a zdobyta wiedza na dłużej pozostanie ci w pamięci.

17:00-18:00
Idź na siłownię
Jeśli chcesz odchudzić się metodą ćwiczeń fizycznych, pojawiaj się w siłowni o tej porze. Pobudka skoro świt i wykańczające ćwiczenia przyniosą cztery razy mniejszy efekt niż wysiłek po południu. To właśnie wtedy organizm osiąga szczyt możliwości fizycznych. Serce pompuje o 10 proc. więcej krwi niż w południe, mięśnie są dobrze dotlenione, zdolne do zwiększonej pracy. Aktywność wzmagają gruczoły potowe i łojowe, sprawniej regulując temperaturę ciała i oczyszczanie z toksyn.

reklama

18:00-19:00
Wyostrzone zmysły
Marzysz o nowych perfumach? Żeby uniknąć wrażenia, że wszystkie zapachy są podobne, dokonuj wyboru wczesnym wieczorem. Około godz. 18 po raz drugi w ciągu dnia nadnercza rozpoczynają aktywną pracę, produkując duże ilości kortyzonu. Skutkuje to wyostrzeniem zmysłów węchu i smaku.

21:00-22:00
Najłatwiej zajść w ciążę

Dlaczego? To właśnie o tej porze komórka jajowa na ogół uwalnia się z jajnika. Poza tym mięśnie - w tym macica - rozluźniają się, ułatwiając zagnieżdżenie się zygoty w miejscu, gdzie rozwinie się ciąża. A plemniki właśnie teraz mają większą szansę, by dotrzeć do komórki jajowej. Poziom hormonów stresu jest najniższy, krążenie spokojne, miarowe, słowem: o tej porze począć najłatwiej.

Tekst Sylwia Bartczak
Konsultacja dr Lucyna Zaremba- Fabjańska
Specjalistka medycyny nuklearnej
Tekst ukazał się w Marie Claire w numerze listopad 2004

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: