Czym jest e-recepta i jakie są jej zalety?

Materiał partnera 
Czym jest e-recepta i jakie są jej zalety?

Leki wydawane są zazwyczaj na podstawie recepty lekarskiej. Odbywa się to zwykle pocztą lub za pośrednictwem apteki. Recepta elektroniczna to elektroniczna wersja recepty. Ma wiele zalet zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

Wprowadzenie elektronicznych recept jest jednym z etapów trwającej od kilku lat cyfryzacji opieki zdrowotnej. e-Recepta jako sam skrót, odnosi się do wysoce złożonego systemu informatycznego wykorzystywanego do usprawnienia sposobu wypisywania i realizacji recept oraz ułatwienia administracji.

Co to jest e-recepta?

Elektroniczna wersja recepty jest łatwa do wystawienia i złożenia w aptece. Skraca to czas, jaki pacjenci poświęcają na proces pozyskiwania leków. Ponadto zmniejsza liczbę zagubionych lub zapomnianych recept w gabinetach.

Elektroniczne wypełnianie recept usuwa również błędy z procesu. Dzięki temu lekarze mogą skupić się na leczeniu swoich pacjentów, a nie na zarządzaniu szczegółami dokumentacji.
Zarówno pacjenci, jak i lekarze mogą zyskać dzięki systemowi e-recept. Lekarze mogą zmniejszyć opóźnienia w wystawianiu recept.

Elektroniczne przepisywanie leków to szybko rozwijająca się dziedzina opieki zdrowotnej. Lekarze coraz częściej wypisują recepty w formacie elektronicznym. System ten redukuje błędy i usprawnia opiekę nad pacjentem. W rezultacie w wielu krajach powszechne staje się wystawianie recept elektronicznych.

Elektroniczne przepisywanie recept ma kilka zalet w porównaniu z konwencjonalnymi receptami papierowymi, zarówno pod względem jakości opieki, jak i oszczędności kosztów zarówno dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów.

Leki a e-recepta

Czym są leki i jak nam pomagają? Leki to substancje stosowane do leczenia, zapobiegania lub leczenia chorób i innych schorzeń. Są wydawane na podstawie recepty lekarskiej. Odbywa się to zwykle za pośrednictwem apteki.

Recepta elektroniczna to elektroniczna wersja recepty. Ma wiele zalet zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy po pierwsze, elektroniczne recepty redukują błędy w przepisywaniu leków.

Lekarze mają również więcej czasu na leczenie, gdyż elektroniczne wydawanie leków zmniejsza obciążenie papierkowej roboty. Po drugie,elektroniczne recepty pomagają również w zarządzaniu problemami prywatności pacjentów. Wiele osób woli, aby ich informacje medyczne nie były udostępniane publicznie na receptach papierowych. Ogranicza to szanse, że ktoś inny otrzyma lek od kogoś innego bez jego wiedzy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje e-recepty jako „elektroniczna recepta wystawiona przez pracownika służby zdrowia za pomocą bezpiecznych środków. Strona otrzymująca może wydrukować receptę na żądanie lub bezpośrednio zastosować przepisany lek za pomocą jednej z kilku metod”.

Innymi słowy, e-recepty oznaczają wykorzystanie technologii wysyłania informacji klinicznych od lekarzy bezpośrednio do pacjentów bez żadnych pośrednich kroków, takich jak faksy lub załączniki do wiadomości e-mail, wymagane w przypadku tradycyjnych systemów papierowych

Zaletą e-recept jest to, że komunikacja między gabinetami lekarskimi a aptekami może być znacznie bardziej wydajna niż obecne metody wykorzystujące faksy lub pocztę. Ogranicza się w ten sposób czas pracowników poświęcony na zadania związane z przygotowaniem dokumentów medycznych.

Cyfryzacja

Cyfryzacja to przede wszystkim wiele działań, których zadaniem jest popularyzowanie i zwiększenie dostępu do internetu, a także jego zasobów. To również zaadoptowanie technik, mechanizmów elektronicznych do administracji publicznej, na które składają się między innymi:

  • Rozwój usług internetowych,
  • Rozszerzenie dostępu do internetu,
  • Tworzenie aplikacji biznesowych dla różnych branż w zakresie usług elektronicznych.

Kiedy komputery zostały wynalezione po raz pierwszy, ludzie myśleli, że służą one tylko do celów biznesowych i administracyjnych. Jednak z biegiem czasu coraz powszechniejsze stało się używanie komputerów w medycynie. Lekarze zaczęli używać komputerów do wykonywania zadań medycznych i rejestrowania danych medycznych. Ponadto zaczęli również przesyłać te informacje do skanerów tomografii komputerowej (CT) w celu renderowania 3D narządów pacjenta.

Skomputeryzowana baza danych

Lekarze zaczęli przesyłać swoją dokumentację medyczną do skomputeryzowanej bazy danych. Ta procedura jest znana w medycynie jako recepta online.

E-recepta to proces elektronicznego wystawienia recepty w aptece, gdzie jest ona następnie realizowana przez pacjenta.

E-recepta okazała się korzystna w ograniczaniu formalności i zwiększaniu wydajności w niektórych dziedzinach medycyny. Stosuje się coraz to nowocześniejsze techniki do zabezpieczania danych cyfrowych pacjentów.

W jaki sposób użyć e-recepty?

Jak można wykorzystać e-receptę? To bardzo proste. Jeśli otrzymasz e-receptę podczas wizyty lekarskiej, zaraz po niej otrzymasz wiadomość SMS zawierającą czterocyfrowy kod oraz załącznik. Przy zakupie leków wystarczy podać farmaceucie otrzymany numer kodu oraz swój numer PESEL.

E-recepta - podsumowanie

E-Recepty to wystawianie recept bez konieczności osobistej wizyty pacjenta w danym gabinecie lekarskim.

Zarówno pacjenci, jak i lekarze mogą zyskać dzięki systemowi e-recepta. To także zmniejszenie opóźnień w wystawianiu recept. Recepty elektroniczne stały się już powszechne w niektórych częściach świata.

Oprócz ograniczenia papierkowej roboty w medycynie dzięki e-receptom cyfryzacja może również pomóc poprawić bezpieczeństwo poprzez uregulowanie, kto ma dostęp do danych medycznych pacjentów,

Elektroniczne recepty przynoszą korzyści przede wszystkim pacjentom, ale także całemu sektorowi opieki zdrowotnej. Dla organizacji opieki zdrowotnej oznacza to oszczędność pieniędzy i czasu. Dla farmaceutów uproszczenie i poprawa czytelności recept usprawnia również proces wydawania leków i eliminuje ryzyko błędów. Wreszcie system e-recepta umożliwia kontrolę nad dystrybucją leków, w tym leków refundowanych.

Z punktu widzenia pacjenta dużą zaletą e-recepty jest to, że eliminuje ona konieczność posiadania recepty w ręku w celu wykupienia przepisanych przez lekarza leków, a także umożliwia przeprowadzenie wszystkich operacji online za pomocą internetowego konta pacjenta, na którym wyświetlana jest utworzona recepta.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: