Spalacze kalorii

Jeśli chodzi o spalanie kalorii, to większość z nas chce mieć jak najwięcej pożytku z wykonywanych ćwiczeń. W wielu przypadkach im więcej kalorii spalamy,tym mamy lepsze odczucie,jeśli chodzi o wykonywane ćwiczenia. Chociaż wydatek energetyczny nie powinien być jedynym miernikiem jakości ćwiczeń (należy pamiętać: ćwiczenia są dla Ciebie dobre i sprawiają,że czujesz się lepiej!), warto wiedzieć,ile kalorii spalmy wykonując daną czynność. Słowo uwagi, co do liczenia kalorii:samo spalanie coraz większej ilości kalorii, to jedynie zbaczanie z drogi ku lepszemu zdrowiu.

Odpowiednio zrównoważona dieta,dużo wypoczynku i zdrowe podejście do życia są jednakowo ważne.I oczywiście wszystko,co jest związane z choćby umiarkowanym ruchem. Liczby podane poniżej odpowiadają ilości kalorii,jakie dane osoby o różnorodnej wadze spalają na minutę w trakcie wykonywania różnych zajęć. Jest kilka ważnych elementów,które należy wziąć pod uwagę.

Prawdą jest,że w trakcie ćwiczeń "wydobywamy" z nas to,co "włożyliśmy".Po prostu jedynie pojawianie się na zajęciach i powtarzanie poszczególnych ruchów nie przysporzy Ci zbyt wiele dobrego.Aby jak najwięcej wynieść z wykonywanych ćwiczeń,należy włożyć w nie całego siebie,nawet jeśli to,co możemy dać od siebie jest mniejsze niż to,ile w ćwiczenia wkładają inni.I nie zapominaj,by wciąż szukać choćby drobnych sposobów na zwiększenie ilości spalanych kalorii.Zaskoczy Cię fakt,że można spalać coraz więcej kalorii po prostu poprzez zwiększenie swojej dziennej aktywności.Wykonywanie czynności takich,jak chodzenie po schodach,spacer do sklepu zamiast jazdy samochodem i aktywne wykonywanie obowiązków domowych to wspaniałe sposoby na spalenie dodatkowej ilości kalorii.

SPALANIE KALORII WG WYKONYWANYCH CZYNNOŚCI

reklama

Zobacz,ile kalorii spalisz wykonując poszczególne czynności.Im bardziej aktywne są wykonywane przez Ciebie ćwiczenia,tym więcej kalorii spalisz.

Umiarkowana czynność fizyczna dla osoby ważącej 70 kg:

*szybki spacer 370 kal
*lekkie prace ogrodowe 330 kal
*taniec 330 kal
*golf 330 kal
*jazda na rowerze 290 kal
*spacer 280 kal
*podnoszenie ciężarów (lekkie ćwiczenia ogólne) 220 kal
*stretching 180 kal

Energiczna czynność fizyczna dla osoby ważącej 70 kg:
*bieganie/jogging 590 kal
*jazda na rowerze (szybka) 590 kal
*pływanie 510 kal
*aerobik 480 kal
*szybki marsz 460 kal
*ciężkie prace ogrodowe 440 kal
*podnoszenie ciężarów (wysiłek energiczny) 440 kal
*koszykówka 440 kal
Ilość kalorii spalanych będzie wyższa w przypadku osób,ważących ponad 70 kg i niższa dla osób, ważących mniej.

reklama

ZWIĄZKI MIĘDZY ĆWICZENIAMI,TŁUSZCZAMI I WĘGLOWODANAMI

Wykorzystanie zarówno tłuszczów,jak i węglowodanów jest uzależnione od intensywności i czasu trwania poprzedzającej diety,dostępności substratów (ile węglowodanów i tłuszczów jest gotowych do wykorzystania),poziomu kondycji i czynników środowiskowych.Jakkolwiek utlenianie aminokwasów zachodzi w stopniu ograniczonym,gdyż są one paliwem mniejszościowym w większości treningów i aktywności fizycznej,może być jednak również bardzo istotne.

To są ważne elementy do uwzględnienia w kwestii odżywiania osób uprawiających sport i ćwiczących.Poniżej ogólne wytyczne,ale wystarczy powiedzieć,że w każdych okolicznościach dany przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
 CZYNNOŚĆ                      SPALANE SKŁADNIKI BUDULCOWE

*spacery                        *większość tłuszczów i nieco węglowodanów
*jogging                         *większość tłuszczów i nieco węglowodanów
*chodzenie                    *węglowodany i tłuszcze
*biegi                            *większość węglowodanów
*gry zespołowe              *większość węglowodanów
*podnoszenie ciężarów   *większość węglowodanów
 
Stare porzekadło:”Tłuszcz pali się w płomieniu węglowodanów" podkreśla, iż aby wykorzystać nasze praktycznie nieograniczone pokłady tłuszczu, musimy dostarczyć trochę węglowodanów.

reklama

Innymi słowy, gdy rezerwy węglowodanów są ograniczone, co może się wydarzyć w wyniku uprawiania wielu form sportu lub ćwiczeń, nie będziesz mógł polegać tylko wyłącznie na tłuszczach. W takim przypadku pojawi się zmęczenie i nie będziesz w stanie wykonać ćwiczenia. Dzieje się tak dlatego, że możemy zmagazynować ograniczoną ilość węglowodanów. Dlatego też wiele zaleceń dawanych sportowcom zakłada potrzebę włączenia do diety optymalnej dla nich zawartości dobrych węglowodanów.

Marta Dymek, Trener Wellness

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: