Jak chwalić dziecko? 3 ważne zasady

Jak chwalić dziecko? 3 ważne zasady

Najcenniejszą rzeczą, jaką możemy ofiarować dziecku, jest pozytywny i prawdziwy obraz samego siebie - napisała Adel Faber, w jednej ze swoich książek. I dlatego zanim coś powiemy warto się zastanowić, co chcemy przekazać naszemu dziecku i w jakie słowa ubrać wypowiedź. Zarówno te pozytywne, jak i negatywne, bo mogą stać się pułapką. Jak chwalić dziecko?

Jeżeli będziecie mówić dziecku, że jest wybitne może przestać się starać, bo po co, jeśli już wszystko wie i umie? Może również bać się, że was zawiedzie i wycofywać się, kiedy pojawią się trudności. Jeżeli nazwiecie dziecko głupim jest szansa, że zacznie postępować tak, żeby wam udowodnić, że macie rację. Po co ma się starać, jeżeli z góry zaplanowano jego rolę?

Słowa mają olbrzymią moc, a zwłaszcza te wypowiadane przez rodziców. W takim razie, w jaki sposób mówić do dziecka?

Poznaj 3 ważne zasady chwalenia dziecka

Zasada 1: Chwalcie dziecko za działanie, a nie nadawajcie mu etykiet

Jeśli Twoje dziecko dobrze zachowywało się podczas zakupów, to podziękuj mu za starania, a nie mów, że jest dobre lub mądre. Możesz powiedzieć: “Bardzo doceniam, że tak ładnie zachowywałeś się w sklepie.  Dziękuję za to jak pomagałeś i podawałeś mi rzeczy z półek, Zaoszczędziłam mnóstwo czasu. Bardzo ci dziękuję za świetną współpracę”

Takie podejście sprawi, że twoje dziecko poczuje się zmotywowane i zachęcone do działania. Co więcej, będzie czuło się ważne i miało poczucie, że na nim polegasz. Jeśli zamiast tego powiesz dziecku, że jest mądre, a np. wcześniej coś mu się nie udało (w przedszkolu czy szkole), może to spowodować w nim niepokój i myśl, że nie zasługuje na taką opinię i zamiast poczucia szczęścia, mieć poczucie winy.

reklama

Zasada 2: Chwalcie dziecko za dobre intencje i staranie, a nie wytykajcie niedociągnięć

Pomyślcie, że dziecko wraca ze szkoły z uwagą, że nie umie tabliczki mnożenia. To zupełnie inna informacja niż: Krzyś/Zosia powinni potrenować mnożenie, prawda?

Dziecko w takiej sytuacji ma poczucie, że już zostało ocenione. Dodatkowo może mieć przekonanie, że nauczenie się jest poza jego możliwościami, bo przecież autorytet orzekł, że… Jako rodzice koniecznie odkręcajcie takie sytuacje, bo przecież wam zależy, żeby dziecko chciało się czegoś nauczyć, a nie żeby miało poczucie, że jest do niczego.

Dlatego, jak już ochłonie zaproponujcie, że przepytacie je z mnożenia i wspólnie sprawdzicie, czego jeszcze warto się douczyć. Pochwalcie za poprawne odpowiedzi. Zaproponujcie zabawy, które pomagają w nauce tabliczki mnożenia.

I koniecznie podkreślajcie, jak ważne jest to, że nie zrezygnowało, że się stara i z każdym momentem włożona przez nie praca przynosi efekty. Takie działanie oczywiście dotyczy różnych aspektów życia. Zanim coś powiecie. po prostu pomyślcie jaki efekt chcielibyście uzyskać!

Zasada 3: Wzmacniajcie poczucie wartości, żeby dziecko lepiej radziło sobie z krytyką

Mówcie z dumą o osiągnięciach dziecka. Przypominajcie mu często różne sytuacje, kiedy coś dobrze zrobiło. To mogą być wspomnienia pierwszej samodzielnej przejażdżki rowerem, odebrania dyplomu czy przyznanie się, że właśnie pomalowało flamastrami ścianę w pokoju.

Dziecko potrzebuje mieć poczucie, że ma oparcie w rodzicu. Bez względu, co by się zadziało. Jeśli wie, że rodzić docenia jego działania, że zauważa sukcesy i dopinguje to będzie się starać jeszcze bardziej.

Jeżeli mówi, że nigdy się czegoś nie nauczy, nie potrafi itd. przypominajcie mu sytuacje, kiedy nie było pewne swoich kompetencji, robiło założenia na swój temat, a tymczasem wszystko doskonale się udało. Utwierdźcie w przekonaniu, że nie ma porażek tylko informacje zwrotne i warto się skupić na tym, co można zrobić lepiej lub inaczej. Dzięki waszemu podejściu znajdzie w sobie siłę i motywację.

A na koniec - najważniejsze: Bardzo duży wpływ na poczucie wartości dziecka ma również to, jak oceniacie sami siebie. Zadbajcie o swoje zadowolenie i poczucie własnej wartości. Wtedy resztę zasad wprowadzicie z łatwością. 
Anna Ślusarczyk

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: